avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1999 soluții astăzi
Forum Activitate tudor_u2

Activitate tudor_u2

Ce se poate face in cazul care nu sunt bani pentru plata sultelor către mostenitori conform hotărîri judecatorești, mentionez că este vorba de un bătrân de 82 de ani care este ingrijit de 10 ani de fica cu ginerele. Succesiunea este după decesul sotiei si a unui copil, mostenitori bătrânu, fica și alti doi fii care nu vor sa stie de el dar vor sulta, ce se poate intâmpla sau cum se procedează dacă nu sunt bani de sulta doar pentru unul dintre fii si la celalalt nu stim cum sa procedam, fica oricum stă cu bătrânu și nu e problema dar pentru celalalt fiu nu mai sunt bani,acest fiu oricum a primit mereu diferite sume de bani pentru ași construi o casa care a si construito si a spus ca el nu mai are pretentii dar acum cind a vazut că trebuie să primească sulta sa răzgândit și vrea banii.
Va salut, știu si tocmai asta nu vor să facă pentru ca mi-au spus când le-am cerut asta si vor să mă combine cu trecerea pe alta firma după care sa vina cu concediere, poate sa facă asta dacă nu imi încheie contractul existent?
tocmai asa este eu nu doresc un alt post si ei vor sa ma imbrobodeasca cu acest lucru pentru ca nu poate sa desfiinteze postul ceea ce eu mi-am dat seama si chestia este ca nici nu mi-a inaintat o decizie de concediere pentru ca le-am cerut motivul si nu poate sa mi-l dea nu am abateri nu am absente am muncit exemplar si ei nu au ce sa zica mi-au trintito pe asta cu nu mai este de lucru,ce este trist ca mai sunt doi colegi in situatia mea la fel de constinciosi zic eu din pacate unul sa suparat atat de tare ca si-a dat demisia pe loc,celalalt este si el un pic revolta si spune ca nu se face asa ceva concediind oameni buni si pastrand lichele care joaca dupa regulile lor.
Am fost anuntat verbal de director ca Patronul firmei unde lucrez a cerut sa se faca reduceri de personal si eu trabuie sa intrerup colaborarea cu ei,am intrebat de ce?pentru ca pe atelier nu mai este asa mult de lucru si eu avand o varsta nu pot merge la montaji in teren si ca ar trebui sa imi dau demisia eu i-am spus ca nu este posibil ca atunci nu am cum sa mai beneficiez de somaj si corect ar fi sa ma concedieze pe motivul care mi sa spus si anume ca nu mai este asa de mult de munca,am cerut sa mi se spuna corect motivu si nu vor incearca sa ma convinga cumva sa accept sa fiu trecut pe o alta firma si dupaia sa imi inceteze contractu,cred ca vor sa ma insele cumva sa scape de mine.Ce sa fac in situatia asta,eu acum mi-am luat zilele de concediu pe care le mai aveam restante si in 4 martie ma intorc la servici dar vor sa semnez un contract cu o alta firma perioada de proba etc.si poate sa ma dea afara in cateva zile fara nici o jena,problema mea este cum imi inceteaza celalalt contract daca eu nu sunt deacord sa-i dau demisa
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
meseriasu munceste doamna si si nu trebuie sa se justifice ce face cu munca lui,dumneavoastra ce interes aveti sa il denuntati pe acest om care munceste din greu ce va da statu ca faceti asta?noi platim jumatate din salariu taxe catre stat si ce ne da statu l in schimb nimic nici macar siguranta daca ar fi sa fim lasati sa alegem daca sa platim taxe nimeni nu ar plati ei ne fura cu japca bani nostri munciti din greu si nu ne dau nimic la schimb,sunteti sau nu in aceasta situatie si dumneavoastra?lasati omul in pace sa sunte-ti invidioasa ca dumneavoastra platiti taxe si el nu!!si de unde stiti ca nu are autorizatie?poate are sau ati facut ancheta?eu zic ca lumea at trbui sa fie mai buna si sa nu facem rau,pentru ca rau faci rau primesti ginditiva ca este un dumnezeu care nu lasa niciodata nimic nepedepsit,daca omul ala face ceva gersit o sa plateasca intro zi dar dumneavoastra sigur gresiti,sa aveti o zi buna.
Procesul este intre tatal in viata de care are sotia grije si cei trei mostenitori in urma decesului mamei adica sotia mea si inca doi frati care nu vor sa se inteleaga nu stiu de ce avocatul a deschis astfel procesul el a zis ca daca facea ca sotia sa fie reclamantul si pârîți ceilalți doi frați trebuia să plătească toți taxa de timbru nu știu este așa sau nu.Taxa de timbru nu este una și se plătește o singură dată?
Buba seara,am si eu o intrebare mai anormala zic eu si anume :Soția a deschis succesiune de pe mama de aproximativ trei ani și avocatul angajat de soție nu prea aținut legătură cu noi de fiecare dată când sa aminat nu ne-a contactat să ne spună ce s-a. întâmplat la proces,nu am primit nici o motivare doar citatia cu noul termen și si așa de trei ani ba nu e ceva la dosar motivații verbale prin mesaje de la avocat ba nu sa depus expertiza nu înțeleg ce face avocatu? de câteva ori am constatat că nu a fost să ne reprezinte la proces.Ce i de făcut? eu cred că nu ne ajută deloc,cum sa procedam mai ales ca nu ne putem întâlni,ultima oara când l-a contactat soția ca sa ne intîlnim ca vorbim s-a șifonat replicînd ;ca ce sa vorbim " sotia are rețineri să îl mai contacteze nu știmce să facem vă rog sa ne îndrumați.
Vă multumesc.
ce se poate face daca un succesor care este de fapt si locataru parti ce se dezbate in succesiune u este de acord cu dezbaterea succesiuni,practic timp de doi ani nu a vrut sa se prezinte la notar sa is exprime opinia,notaru a suspendat succesiunea si zice ca trebuie sa actionam in judecata.
Dar eu nu imi permit sa introduc un proces si nici nu imi convine pentru partea ce mi se cuvine mai ales ca in decursu timpului au avut grije sa o prosteasca pe mama sa o faca propietar oe o cota parte nu stiu cit inseamna asta.
Răspuns la discuția Drepturi succesorale
Multumrsc pentru raspuns este ceea ce si eu banuiam dar exista o chestie care nu am detaliato si anume ca dupa divort tatal meu a lasat partea lui de casa si bunuri mie eu fiind minor nu puteam sa intru in posesie decat dupa implinirea varstei de 18 ani ceea ce nu sa intamplat deoare ce casa si bunurile au fost vindute si cu bani obtinuti mama mea cu noul ei sot au cumparat alta casa si bunuri dupa care viata a continuat in noua casa a venit pe lume si sora noastra,timpu a trecut noi ne-am facut mari am plecat pe la casele noastre au ramas doar ei familia de a doua ;mama,sotul si sora pina intr-o zi cand sotul a decedat iar sora mea a intrat in posesia a 3/4 din jumatatea tatalui ei mama nu a facut nici de aceasta data sa zicem dreptate,am zis bine mai sa cu ea are grije de ea am trecut cu vederea dar timpurile s-au schimbat sora sa casatorit toate pareau bune pana cand am constatat ca gospodaria se deterioreaza pa zi ce trece am incercat sa stam de vorba mai ales ca au existat niste conturi de euro substantiale pe langa pensie si salariile lor,la care discutii nu am gasit nici un raspuna mama nu zicea nimica ei ziceau ca nu au bani cand ii intrebam ce au facut cu ei nu primeam nici un raspuns concret ziceau ca i-au cheltuit in investitii in casa dar casa se deteriora vazand cu ochi am hotarat cu fratele meu sa luam actele de la casa si tern sa nu cumva sa le vanda si de atunci actele au stat la fratele meu ani au trecut si a venit si ziua cand mama a trecut in nefiinta si ei sora si cumnatu meu dupa ce i-au mancat pensia,conturile au distrus casa nu au putut sa se achite de obligatiile cele de pe urma .Acum intrebarea mea est ce-i de facut pentru ca mostenim 1/3 din partea mamei,problema este ca am scos CF si am constatat ca sant ipotecate si casa si terenu,nu stiu cum au facuto pentru ca actele originale erau la noi si nu credeam a se poate asa ceva.
Ma scuzati de acest mesaj lung va cer o parere cum am putea aborda aceasta chestiune
Va multumesc buna seara.
De curand a murit mama si as dori sa stiu ce cota parte mostenesc in cazul meu eu sant fiul cel mare din prima casatorie din care mai am un frate,dupa divort de tatal nostru mama sa recasatorit si a rezultat un alt copil si anume o sora,dupa un timp a murit sotul de al doilea al mamei si s-a facut succesiunea la care eu si fratele meu am fost omisi, mama a motivat ca noi santam din prima casatorie si nu avem dreptu si i-a trecut surori noastre cele 3/4 parti acum dupa moartea mamai noi ce parti avem?