avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1724 soluții astăzi
Forum Activitate K.Elvira

Activitate K.Elvira

Multumesc de raspunsul dat de dumneavoastra atat de rapid.
Ma numesc Maria!
Am o intrebare catre dumneavoastra?
Am o casa in Romania pe care am facut un act de Clauza de Intretinere cu Uzufruct Viager cu fica si ginerele.
(Mentionez ca nu avem nici un fel de comunicare, tangenta intre noi)
Eu momentan nu stau cu ei sant in alta tara
. Inainte de pandemie mergeam de trei ori pe an sa-mi mentin partea mea din casa.
De doi ani de zile din cauza pandemiei nu ma-m prezentat la domiciliul meu din Romania.
Sant in varsta si trebuia sa fiu precaut.
Intrebarea mea daca cumva este o lege ca in lipsa mea cineva de la organele statului cu acordul meu sa-mi verifice casa si parte mea din casa, daca mai exista!
Deoarece ginerele a vrut sa-l vanda casa fara acordul si instintarea mea.
Daca este cumva o lege protectia sociala.
Sa-l numeasca un tutelar sa mearga la fata locului sa constata ca exista locuinta si dreptul meu de Intretinere cu Uzufruct Viager ce mi se cuvin pana la moarte.
. Va rog sa-mi scrieti cum sa procedez la cine sa apelez la rezolvarea problemei in lipsa mea.

Multumesc anticipat. Maria
Multumesc frumos de raspuns!
Multumesc frumos de raspunsul dat de dumneavoasta! Am inteles demersurile proceduri.
Se poate vinde o casa asupra careia exista clauza de intretinere - uzufruct viager, si ce presupune ? Mentionez ca noul proprietar e de acord sa preia aceasta obligatie de intretinere. Intrebarea mea e, este nevoie si de acordul uzufructuarului la vanzarea casei ? Sau se poate face tranzactia fara acordul sau, urmand ca obligatia de intretinere sa se transmita automat noului proprietar ? Multumesc.
Răspuns la discuția Contract de intretinere!
Multumesc de raspunsul dat de dumneavoastra. Am inteles tot! Cu respect Elvira.K
Răspuns la discuția Contract de intretinere!
Multumesc de raspuns!!!
Răspuns la discuția Contract de intretinere!
Astept raspunsul dumneavoastra la Contractul de Intretinere pe data 28 Noembrie 2019! Va multumesc! Elvira.K
Dom. Avocat!
Numele meu Elvira.
Sant o femee pensionara si am o Fica.

Apelez la dumneavoastra cu o problema legata,
de un Contract de Intretinere cu Uzufruct Viager.
Care este compusa: Casa cu etaj de 176mp +anexe si teren 700mp.
Totul a fost trecut pe numele la Fica si Ginere,cu clauza Uzufruc.v.
In comun avem intrare, incalzire si lumina!
Intre noi nu mai exista nici un fel de contact, comunicare din diferite motive.
In locuinta unde am camera mea lucrurile mele de o viata ei nu ma lasa nici sa incui usile,
Motivul" incalzirea lumina si intrarea comuna de pe hol.
Eu locuinta o folosesc anual de 3-4 ori deoarece nu stau tot timpu acolo
Am aflat ca vor sa vanda casa pe care am vazut si eu pe diferite sait de publicitate.

Intrebarea mea ar fi!
Cum nu avem nici un fel de comunicare Fica+Gi!
Prin ce mijloace sau (LEGE) aflu daca o vinde si are un nou Locatar casa?
Noul locatar pentru mine e un strain,ce se intimpla cu Uzufructul meu?
Cine are obligatia Fica sau noul Locatar ca sa ma separa cu intrarea, incalzirea. curentul care momentan e comun,ca
sa pot deveni independent, separat pe bunul meu.

Cu stima. Multumesc. Elvira.K
Răspuns la discuția Drepturile Uzufruct Viager
Eu vam intrebat un lucru si mi- ati raspuns la altceva! Eu vam explicat ca am domiciliu la casa mea o folosesc casa dar nu stau non stop acolo! Va rog sa-mi raspundeti la intrebarile mele de mai sus mentionate. Multumesc!