avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1831 soluții astăzi
Forum Activitate Aimee

Activitate Aimee

Răspuns la discuția CIC pentru part time
Va multumesc frumos pt. raspuns si as mai avea o intrebare.
E am venit net de 860 RON. 85% ar veni 731, in concluzie peste 600 RON.
Voi primi 731 RON + 200 alocatie, in total 931 RON?

Va multumesc din nou.
Sunt angajata cu contract pe perioada nedeterminata, cu 5 ore pe zi. As dori sa stiu 2 lucruri:
1. Pot beneficia de plata CIC, avand deja 2 ani si1/2 de part time?
2. Daca venitul net este mai mic de 6 mil mi se acorda totusi 6 mil. cu toate ca e vorba de contract part time?

Multumesc mult pentru raspuns
As dori sa stiu cum se calculeaza taxa de timbru pt. o actiune in instanta pt. recuperarea a 100.000 Euro.
Multumesc mult
Răspuns la discuția TVA pentru locuinte noi
Daca dezvoltatorul nu s-a inscris ca PFA, cu toate ca vinde apartamente noi, nu inseamna culpa? Daca dupa perfectarea CV i se va cere TVA-ul de catre fisc si el mi-l va cere mie, ca si cumparator, fiindca eu trebuie sa-l platesc, ce fac?
Răspuns la discuția TVA pentru locuinte noi
Sunt in aceeasi situatie ca si cristian 31. "Dezvoltatorul" sustine ca nu este inscris ca platitor de TVA. Cum se poate verifica daca plateste sau nu si daca nu plateste, el fiind in culpa, se poate cere avansul inapoi, bazandu-ne pe culpa acestuia. Mentionez ca in contract se specifica ca in cazul in care se va plati TVA si cumparatorul nu il poate plati, aceste poate cere avansul inapoi.
Răspuns la discuția TVA apartament PF
Va multumesc mult de tot pentru toate raspunsurile.
Răspuns la discuția TVA apartament PF
Da, apartamentul este nou, cumparat de la un dezvoltator. Imi puteti da si celelalte raspunsuri?
Răspuns la discuția TVA apartament PF
Revenind la intrebarile mele: este indreptatit sa ceara TVA-ul de la mine? Eu sunt in culpa fiindca nu am avut cui sa platesc TVA-ul?

O alta intrebare - exista vreun site pe care pot verifica PFA existente, inregistrate?
As dori un raspuns de la dumneavoastra.
In cazul in care semnez un contract de vanzare cumparare pt. un apartament de la o persoana fizica care nu s-a inregistrat ca PFA si nu-mi percepe TVA, daca ulterior se va inregistra sau va fi inregistrat ca PFA, poate cere de la mine retroactiv TVA-ul? Este in drept sa ceara acest TVA de la mine? Este considerata culpa mea ca nu am platit TVA, fiindca nu aveam cui?
In concluzie, pana la urma, am nevoie de mai multe raspunsuri.
Va multumesc anticipat.
Va multumesc din suflet.