avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 888 soluții astăzi
Forum Activitate myyxalanx

Activitate myyxalanx

Multumesc frumos pt raspuns domnule Bucuroiu. Aveti dreptate, acea clauza face parte din fisa postului si nu din cim.
Conform cm sunt direct raspunzator pt daunele marfurilor respectiv lipsurile din gestiune. Garantii nu mi s-au cerut absolut deloc.
Ce pot face ca sa-mi cer salariul. Nu mi se pare corect sa-mi opreasca salariu fara nici o hotarare judecatoreasca sau fara nici un act care sa-i dea acest drept.
Buna ziua!
Sunt gestionar la o firma cu vanzari de oridinul miliardelor pe luna. In urma unui inventar de acum 6 luni a reiesit o lipsa in gestiune destul de mare. Am continuat sa muncesc in cadrul aceleiasi firme si patronul a continuat sa ma platesca luna de luna. Luna aceasta patronul a refuzat sa-mi mai dea banii pe motiv ca eu ii datorez bani. Si ca nu imi da salariu pana nu semnez un act prin care sa ma angajez ca-i aduc banii in decurs de o luna-doua maxim. Stiu ca e ilegal sa faca acest lucru fara o hotarare judecatoreasca. Dar ce pot face in aceasta situatie? Am inteles ca as putea depune o cerere prin care sa cer sa mi se acorde drepturile salariale pe perioada in care am lucrat (poate puteti sa-mi spuneti si care este articolul de lege care imi da acest drept). Si unde anume as putea sa depun aceasta cerere? Mi-e teama ca daca o inmanez patronului o sa refuze sa o primeasca.
Va rog sa ma ajuntati cu un sfat!
Multumesc!
Ceea ce nu intelg eu, poate fi intentat un procs penal pt neglijenta in serviciu? Procesul penal n-ar trebui sa fie doar in cazul unei acuzatii de furt?
Credeam ca pentru recuperarea unei sume de bani se recurge la proces civil nu penal....
Sunt gestionar si in urma unui inventar la care a iesit o suma mare de bani lipsa, patronul ma ameninta cu proces penal, desi la o discutie fata in fata pe care am avut-o amandoi mi-a spus ca e convins ca nu e vorba de furt dar si ca "orice gresala se plateste".
Intrebarea mea e daca este suficienta ca si proba din partea patronului inventarul in urma caruia reiese suma lipsa din gestiune? Ma poate acuza penal doar in baza acelui inventar sau trebuie sa faca dovada incontestabila a acuzatiei? Eu, la ranu-mi, sunt obligat sa fac dovada incontestabila a faptului ca nu e vorba in nici un caz de de furt?

Mentinonez ca in perioada concediului meu mi s-a tinut locul de catre o alta persoana fara sa se faca in prealabil un inventar cu un proces de predare-primire. Este lucrul acesta suficient ca sa nu pot fi acuzat penal sau asta implica faptul ca atat eu cat si cealalta persoana care mi-a tinut locul putem fi citati amandoi pentru acuzatia penala.
Va multumesc!
Am si eu o intrebare: in ce conditii legale patroanul unde lucrez imi poate refuza o cerere de demisie? Ce pot face in cazul in care refuza sa mi-o semneze?
Mentionez ca in februarie in urma unui inventar am iesit lipsa in gestiune o suma mare de bani. Patronul nu a actionat in instanta desi ma ameninta continuu cu asta. Intre timp desi nu mi-a schimbat incadrarea din cartea de munca (am functia de gestionar) a desfiintat depozitul unde lucram si in momentul de fata lycrez in majoritatea timpului ca si manipulant la un alt depozit in cadrul aceleiasi firme. Aditional mi-a scazut suma de bani pe care mi-o da drept salariu, iar conditiile psihologice de munca sunt infernale.

Va rog ajutati-ma cu o sugestie, eventual cu un exemplu concret, pentru a-mi scrie demisia in conditii legale.
Răspuns la discuția probleme in gestiune
functia de gestionar o am de la bun inceput, de acum 2 ani. Nu mi s-au cerut niciodata garantii, iar la o asemenea suma pe care o aveam in raspundere garantia trebuia sa fie de natura imobiliara ca sa acopere un miliard-doua cat insemna marfa din depozit. M-am gandit si eu ca ar trebui luate actele toate la mana si verificate cu datele din calculator, dar pentru a lua toate actele la mana de pe un an intreg inseamna cel putin o saptamana de verificari, iar patroana nu vrea sa piarda atata timp. In plus majoritatea actelor sunt scoase dupa informatiile care deja au fost bagate in calculator.
La celelalte depozite cei care au efectuat inventarul acolo au spus ca inventarul a iesit bun. Nu cred ca am autoritatea necesara sa cer sa particip la un inventar acolo. In plus nici nu am vreo dovada cat de mica astfel incat sa banuiesc ca ar fi nereguli acolo. E posibil sa fie, dar....

Multumesc din suflet pentru toate raspunsurile! O sa consult si un avocat si poate o s aravin cu informatii utile , sper eu, si pentru altii.
Lucrez la o firma de 2 ani, de cand s-a deschis firma. Am fost primul angajat al firmei, pe pozitia de gestionar. Mentionez ca firma are vanzari de peste un miliard de lei vechi pe luna si nu mi s-au cerut nici un fel de garantii niciodata. Inventarul s-a efectuat prima oara dupa aproape un an (firma s-a deschis in martie si inventarul a fost facut in ianuarie anu viitor). La acea data inventarul a iesit foarte bine.

Urmatorul inventar a fost facut la un an diferenta, si anume in ianuarie anul curent. (La o firma cu asemenea vanzari nu e obligatoriu s ase faca mai des de atat inventarul?) Intre timp firma a mai deschis in cursul anului trecut si alte depozite la diferite locatii. Marfa era centralizata atat pe calculatorul meu cat si pe inca un calculator de la sediul central al firmei pe baza facturilor. Mentionez ca inventarul s-a facut de fiecare data comparativ cu datele existente in calculator (s-a comparat marfa din depozit cu ceea ce exista in calculator).

Inventarul anul acesta in ianuarie l-am facut eu si am constatat o lipsa enorma (aproape de un miliard lei vechi). Am raportat neregula si, la cererea patroanei, am reefectuat inventarul impreuna cu o alta persoana (prietena de-a patroanei care m-a urmarit pas cu pas la efectuarea inventarului). Aceiasi lipsa enorma si inexplicabila.... In decurs de o luna patroana a decis sa inchida depozitul si momentan lucrez ca si manipulant la o alta locatie in cadrul aceleiasi firme (fara a mi se fi modificat fisa postului; practic figurez in acte tot ca si gestionar)

Anul trecut am avut aproximativ maxim 10 zile de concediu, zile in care altcineva mi-a tinut locul la depozitul unde lucram. Pentru aceasta perioada nu s-a efectuat inventarul si nici nu s-a intocmit nici un act de predare-primire.

Patroana face presiuni asupra mea sa fac un credit sau sa imprumut banii ca sa ii inapoiez paguba. Pe de alta parte ma amenita cu proces penal si cu condamnare la locul de munca. Procesul penal sau condamnarea la locul de munca nu ar trebui sa insemne furt? Nu stiu cum s-a produs aceasta eroare si lipsa din gestiune dar stiu sigur ca nu e vorba de furt.

Mi s-a spus ca demisia mea in aceste clipe ar fi totalmente neindicata. Cu toate ca presiunea psihica va spun sincer e enorma...

Va rog ajutati-ma cu un sfat. Sunt complet dezorientat si nu stiu ce ar trebui sa fac.....