avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 2052 soluții astăzi
Forum Activitate karina_rose

Activitate karina_rose

Răspuns la discuția Curator copil minor
Am intrebat la notariat si mi-a spus ca minorul are nevoie de un curator ..
Va multumesc pt timpul acordat. Copilul este in varsta de 10 ani
Tin sa mentionez ca acest imobil il cumpar in coproprietate cu , concubinul meu . Vreau ca acest imobil sa fie cumparat in cote egale pentru fiecare. Banii pentru partea copilului ii voi plati eu . Notarul a spus ca trebuie facuta donatie catre copil cu suma egala din partea pe care o v-a cumpara copilul , iar pentru aceasta trebuie un curator sa urmareasca interesul copilului. Copilul contribuind la cumpararea imobilului
Buna ziua . In urma divortului copilul minor mi-a fost incredintat . In prezent vreau sa cumpar un imobil si doresc sa fie si copilul trecut ca proprietar in cote egale . Care sunt procedurile de a numi un curator pentru copil ? Curatorul poate sa fie mama sau fratele meu ? Unde trebuie sa merg sa po obtine aceasta curatela. Cine face cererea pentru curatela. Ce acte imi trebuiesc?
Discuție 3 proprietari
Buna ziua. Traiesc in concubinaj cu prietenul meu , eu am un baietel minor dintr-o alta casatorie. In momentul de fata vrem sa achizitionam un apartament si doresc sa fim toti 3 proprietari . Apartamentul sa fie impartit in cote egale . Daca intr-o zi ne vom desparti , il pot obliga legal pe concubin sa imi vand partea lui din apartament ? Din moment ce nu mai putem locui impreuna ? Va multumesc
Răspuns la discuția Contract de vanzare cumparare
Puteti fi mai explicit va rog?
Traiesc in concubinaj cu partenerul meu . Urmeaza sa achizitionam un apartament impreuna pe numele amandorura in cote de 1/2 . in valoare de 35.000 euro Eu am vandut un apartament care l-am avut cu altcineva si am dobandit de acolo suma de 30.000 euro . La data cumpararii celui de-al 2 lea apartament vom achita suma de 19.000 euro restul pana la 35.000 urmand a fi achitat in rate a cate 1000 euro lunar pana la data efectiva a platii . El lucreaza cu carte de munca avand un salariu de 400 euro , deci logic nu isi permite sa ma ajute la achitarea pretului apartamentului . Eu nu lucrez cu carte de munca .
In caz ca vreodata ajungem sa ne despartim si ajungem la cearta , ce sanse am ca eu sa castig de fapt ce este al meu ?
Discuție legea 18/91
Buna ziua .In anul 91 cand s-a dat legea 18/91 cererea pentru pamantul de la CAP a fost depusa de 4 frati din 6 , ceilalti 2 fiind decedati la data respectiva. Pamantul a fost dat inapoi lui x mama celor 6 frati ea fiind proprietar de drept aceasta fiind decedata la datacand s-a dat legea 18.
In titlul de proprietate mostenitorii defunctei sunt trecuti doar 4 din cei 6 frati. Ce cai de atac sunt pentru mostentorii celor 2 frati decedati , sa ia partea parintilor lor.
Mentionez ca nici mostenitorii celor 2 frati decedati nu au depus cerere.
Răspuns la discuția Tranzactie/Partaj Imobil
Buna seara tocmai m-am intors de la notar Doamna Nicoleta a avut dreptate cu darea in plata. Exact asta am si facut . un contract care spune ca el stinge litigiul dandu-mi dreptul de proprietate la jumatate din ap. Contract de transfer al dreptului de proprietate prin dare in plata , asa suna acest contract .
Răspuns la discuția Tranzactie/Partaj Imobil
Sa fiu mai explicita: Tranzactia spune ca il obliga sa imi dea jumatate din valoarea ap la data platii dupa ce se face expertiza evaluatoare a ap..
Nu am nevoie de bani acum .. imi este de folos sa fiu trecuta in acte pentru ca ap a fost cumparat de mine in intregime dar pentru ca am trait impreuna atitia ani si avem si un copil impreuna mi se pare corect sa impartim .
Am fost de acord sa imi vanda ( fictiv) jumatate din cota indiviza in contul banilor pe care ai are sa mi dea.

Partajul... l-am facut ppentru ca la inceputul divortului nu eram in relatii tocmai bune si imi era frica sa nuil vanda... nu stii cu cine traiesti o viata si ce intentii are atunci cand relatiile nu mai sunt de bun augur.

Am vorbit cu un notar si se poate face aceasta vanzare .

Si pe mine nu ma intereseaza sa vanda executorul apartamentul la un pret derizoriu .. pentru ca pretul pietei este unul iar o expertiza evaluatoare va face un pret mult mai mic . Apartamentul pe piata este undeva la 170.000 euro iar o expertiza nu va ajunge niciodata la suma aceasta.Prefer sa facem contractul de vanz cump decat sa pierdem niste bani aiurea.
Răspuns la discuția Tranzactie/Partaj Imobil
Deeci nu mai trebuie sa il dau in judecata? Decat sa ma duc la un executor? Precizez ca este dispus sa imi vanda(fictiv) jumatate din imobil !
Buna ziua sunt noua pe acest site si mi se pare de bun augur. Felicitari !!! Insa vin si eu cu o problema destul de dificila.
Am divortat in 2006 iar situatia partajului sta cam asa. Am cumparat un ap cu 2 cam inainte de casatorie pe numele sotului meu dar ap a fost platit in 2 transe 3500 usd inainte casatorie si restul de 8500 usd dupa casatorie. Contractul a ramas pe numele sotului. La partaj el recunoaste ca dobandit in cote de 1/2 cu mine apartamentul si se face o tranzactie care suna in felul urmator. Ramane in deplina posesie a apartamentului urmand ca la data de 23 .06 .008 sa imi dea jumatate din contravaloarea ap la data efectiva a platii. Am inteles ca am un drept de creanta....pe mien nu prea ma incalzeste lucrul acesta.. din cate am aflat eu trebuie s ail dau pe el in judecata sa imi dea banii in cazul neplatii. Cum se procedeaza dat fiind faptul ca el nu are de unde sa imi dea jumatate din contravaloarea ap . Ce ma sfatuiti sa fac? El ar fi de acord sa imi vanda (fictiv) dreptul de proprietate in cote de 1/2 ca sa se achite de mine, Dar asta ar insemna sa sting litigiul care l-am inregistrat in cartea funciara...ca sa se poata face acest contract. Unde ma situez? Ce sanse reale am sa pot sa imi recuperez banii sau cel putin sa imi vanda (fictiv) jumatate din ap !??

Cu multumiri