Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... 3 proprietari
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

3 proprietari

Buna ziua. Traiesc in concubinaj cu prietenul meu , eu am un baietel minor dintr-o alta casatorie. In momentul de fata vrem sa achizitionam un apartament si doresc sa fim toti 3 proprietari . Apartamentul sa fie impartit in cote egale . Daca intr-o zi ne vom desparti , il pot obliga legal pe concubin sa imi vand partea lui din apartament ? Din moment ce nu mai putem locui impreuna ? Va multumesc
Nimeni nu poate fi obligat să vândă unei anumite persoane.
Puteți să vorbiți cu un avocat (sau chiar direct la notar) să vedeți posibilitatea introducerii în contractul de vânzare-cumpărare a unei clauze prin care să vi se instituie un drept de preferință la o eventuală vânzare a cotei prietenului D-voastră