avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 823 soluții astăzi
Forum Activitate Alexbz34@gmail.com

Activitate Alexbz34@gmail.com

Fiind la prima abatere chiar nu s-ar putea totuși mia iesit foarte putin analizele

Alexandra Dogaru a scris:

Ar trebui studiat dosarul de către un avocat și, ulterior, pregătită strategia.
Parchetul poate refuza încheierea unui acord de recunoaștere a vinovăției chiar dacă dumneavoastră ați recunoscut săvârșirea faptei.

Am fost depistat în trafic sub influența substantelor psihoactive la volan
Am mers pe.recunoaștere mi-au venit analizele toxicologice 0.01 in urină si in sânge 0.056 ...Se poate dispune o sancțiune de la procuror cu recunoașterea învinuiri?Multumesc
Buna ziua ce inseamna interes public?

CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA" a scris:

Stimate domn ,

Se poate dispune renuntarea la urmarire penala, daca se aprecieaza ca nu exista un interes public, in vederea continuarii urmaririi penale, fata de pericolul social concret redus.

Va sugerez sa uzati de procedura simplificata a [b
]recunoasterii invinuirii, recunoscand fapta imputata.

Manifestati, totodata, cainta fata de conduita antisociala derulata.

Se poate aplica, totodata,o amenda penala, daca se dispune trimiterea in judecata a dvs.

Daca decideti in acest sens, poate fi perfectat un acord de recunoastere a invinuirii , cu procurorul, aplicand sanctiunea corespunzatoare.

Pentru a organiza o aparare calificata, consulati un avocat.

Acesta va identifica solutiile cele mai avantajoase, in speta.



Multumesc frumos pentru raspuns

CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA" a scris:

Stimate domn,

Daca se dispune amanarea aplicarii pedepsei, va poate fi restituit permisul de conducere.( este aplicat art. 83 din Codul penal ).
Va opera doar suspendarea dreptului de a conduce pe drumurile publice, vreme de 90 de zile.

In cazul amenzii penale, permisul este anulat obligatoriu, cu posibilitatea redobandirii in termen de 6 luni, de la data platii efective a a amenzii penale.

Si in cazul suspendarii sub supraveghere (art. 91 din Codul penal ), permisul de conducere este anulat, insa numai in termen de 1 an de la ramanerea definitiva a hotararii poate fi redobandit.

Solicitati dispunerea amanarii aplicarii pedepsei, aceasta nu reprezinta o forma de condamnare, ci una de supraveghere.

Nu vor rezulta interdictii si decaderi ce rezulta dintr-o condamnare.

Aceasta modalitate de individualizare judiciara poate fi dispusa printr-un acord de recunoastere a invinurii.

Consultati un avocat, pentru a formula o cerere, in acest sens.



Da am mers pe recunoașterea faptei de prima dată si pana in prezent...Sunt sanse 99% sa ies cu permisul??Procurorul poate sa nu ma trimită in instanță?Multumesc frumos pentru raspuns foarte eficient!

CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA" a scris:

Stimate domn ,

Se poate dispune renuntarea la urmarire penala, daca se aprecieaza ca nu exista un interes public, in vederea continuarii urmaririi penale, fata de pericolul social concret redus.

Va sugerez sa uzati de procedura simplificata a [b
]recunoasterii invinuirii, recunoscand fapta imputata.

Manifestati, totodata, cainta fata de conduita antisociala derulata.

Se poate aplica, totodata,o amenda penala, daca se dispune trimiterea in judecata a dvs.

Daca decideti in acest sens, poate fi perfectat un acord de recunoastere a invinuirii , cu procurorul, aplicand sanctiunea corespunzatoare.

Pentru a organiza o aparare calificata, consulati un avocat.

Acesta va identifica solutiile cele mai avantajoase, in speta.



Si eu sunt in aceeasi situație daca iti iese mult la analizele e greu

Alin987 a scris:

Bună ziua. Am o nelămurire ce ma macină de ceva timp. Am condus mașina sub influenta unor substanțe interzise. Din câte mi-a spus politia era canabis. Au găsit și asupra mea un pliculeț cu o cantitate foarte mica adică mai puțin de un gram. Mi-au luat permisu și mi-au întocmit dosar penal. Acum întrebarea mea este. Ce ar trebuii sa fac sa mișc lucrurile mai repede? Și din câte am înțeles contează și cât thc îți găsesc cei de la analize în corp? Nu am mai avut antecedente de genul! As dorii sa știu cam cât durează un astfel de proces pentru ca eu fără permis sunt ca și mort... Îmi regret enorm fapta și as vrea sa știu cum pot întra în posesia permisului din nou... Va rog din suflet sa îmi dați un sfat și cam cât timp va dura... Va mulțumesc pentru răbdare

Datimi si mie un rasp va rog !multumesc

Alexbz34@gmail.com a scris:

Analizele în sange miau venit pentru thc 0.01 in urină si in sânge 0.50 canabinoizi a sanse sa scap cu permisul tin sa spun ca am fumat o țigare si atât...astept un raspuns mulțumesc

Analizele în sange miau venit pentru thc 0.01 in urină si in sânge 0.50 canabinoizi a sanse sa scap cu permisul tin sa spun ca am fumat o țigare si atât...astept un raspuns mulțumesc
Domnul pavel a mai fost o odată trimis de organele de poliție sa faca analizele ???

CLAUDIU LASCOSCHI a scris:

Trebuia să va fi angajat avocat de mult timp daca sunteti nevinovat.
Puteti angaja avocat și acum si sa va poate informa dupa ce studiază dosarul penal.Ati avea sanse sa scăpați de condamnare.