avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 849 soluții astăzi
Forum Activitate ANAMARIAC22

Activitate ANAMARIAC22

Bună seara! Știe cineva s-a dat legea cu poprire pe indemnizatie crestere copil? A apărut în Monitorul oficial? Mulțumesc
Bună ziua! Știu ca pana acum nu se punea poprire pe indemnizație de creștere copil. Am citit undeva ca s-a modificat legea și ca acum se poate pune poprire pe aceste venituri. Este adevărat? Mulțumesc
Bună dimineața! Dacă am o poprire pe cont și o prietena îmi trimite 600 de lei aceasta suma se supune popririi? Mulțumesc
La mulți ani! Am și eu trei întrebări dacă se poate sa îmi răspundă cineva, va rog. Momentan sunt in creștere copil, contractul de munca îmi expira în 30.03.2021 pentru ca sunt angajata pe perioada determinata... Si au spus ca ma întorc la 1 martie dacă vreau sa nu mi se încheie contractul, chiar dacă fetita mea în martie are doar 9 luni . Lucrez la aceasta firma din 18.06.2018. ( în iunie fac 3 ani). Întrebările sunt următoarele :
1. Dacă ma întorc la job sunt obligați sa îmi facă pe nederminat?
2. Dacă ma întorc la job pot reveni în concediu creștere copil pana fetita mea face 2 ani?
3. Dacă îmi face pe nederminat și rămân iar însărcinată în câteva luni după sunt obligați sa imi tina postul timp de 2 ani?
Mulțumesc.


Bună seara! Știe cineva daca se mai primește indemnizație pentru cel de-al doilea copil, daca acesta este nascut in timpul indemnizație pentru primul copil. (Al doilea se va naște la 1 an si 4 luni ). Mulțumesc !
Bună ziua! Concediu prenatal și postnatal este 85% din brutul realizat ( brut+bonus anual+ tichete) sau 85 % din brutul specificat în contract? Multumesc
Discuție Șomaj tehnic
Bună ziua! Am și eu doua intrebari.
1. Soțul meu urmează sa fie dat în șomaj tehnic. Șomajul tehnic este 75% la din salariu brut din contract?
2. Soacra mea este pensionara și lucrează, firma urmează sa ii dea în șomaj tehnic. Ea dacă este pensionara poate primi șomaj tehnic? Mulțumesc.
Buna ziua! Care este nr dosar executare care trebuie trecut în contestația la executare? Nr dosarului de instanta sau nr dosarului de la executor? Si o alta întrebare : concediu de risc maternal este supus proprii!? Multumesc
Răspuns la discuția Concediu de maternitate
Eu în luna octombrie și noiembrie am lucrat la tura de noapte. Bănuiesc ca se ia în calcul brutul care are și sporurile de noapte sau se ia cel specificat în contract? La Concediu Creste Copil 85 % din media veniturilor nete din ultimele 12 luni? Mulțumesc pentru răspunsuri

Cornel Vasile a scris:

În anul 2020, cuantumul lunar al indemnizației de maternitate este de 85% din media veniturilor brute lunare din ultimele 6 luni din cele 12 luni din care se constituie stagiul de cotizare, până la limita a 12 salarii minime brute pe țară lunar, pe baza cărora se calculează contribuția asiguratorie pentru muncă.

Se ia in calcul si acel bonus.

Bună ziua! M-ar interesa și pe mine cum se calculează concediu de maternitate (cele 126 de zile), știu ca este 85% din media salariilor brute din ultimile 6 luni. Întrebarea mea este următoare : în situația în care firma a dat și un bonus anual acesta se pune și el la salariu brut sau se considera salariu brut doar ce este trecut în contract? Mulțumesc!