avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1643 soluții astăzi
Forum Activitate pokka

Activitate pokka

Multumesc.
In cazul inchirierii in regim hotelier, impozitul pe caldire anual va fi rezidential sau nerezidential?
Răspuns la discuția Partaj Firma Suspendata Temporar
multumesc
Am un SRL deschis inainte de casatorie (am fost asociat unic) care a fost suspendat dupa ce m-am casatorit.

Acuma, fiind casatorit, daca se reia activitatea firmei suspendate, ce se intampla cu firma in cazul unui divort?

Se imparte intre soti? Va fi considerat bun comun?
Vreau sa cumpar 1-2 apartamente pe firma si sa le inchiriez pe AirBNB/booking - adica regim hotelier.

1) In acest caz impozitul anual pe cladire va fi rezidential sau nerezidential?
2) ce caen aleg?
3) am nevoie de vre-o autorizare de la ministrul turismului sau primarie sau acordul vecinilor?
Pot sa fac asa: firma 2 plateste avansul cat a platit firma 1.

Daca deschid firma acum, problema este ca timp de 2 ani ramane deschisa, fara activitate. Timp in care trebuie sa platesc contabilul.

Care ar fi solutia aici?
As dori sa cumpar minim 1 apartment pe firma.

Am deja o firma cu o alta activitate dar pentru imobiliare/investitii as mai deschide o firma.

Avand in vedere ca blocul este inca in constructie (si sa nu platesc contabilul degeaba pana cand e gata apartamentul) m-am gandit sa cumpar apartamentul pe firma existenta deocamdata.

Cand e gata apartamentul, imi deschid a doua firma si cesionez contractul.

Este legal sa fac asta?
Constructorul imi da voie sa cesionez gratuit contractul.

Cum fac cu avansul? De exemplu fac antecontract pe firma1 , platesc un avans de 25%. Inainte de plata finala, deschid firma2, fac contract de cesioune si platesc avansul firmei1? Sau cum?
george-neagu a scris:

Se va semna contract de cesiune părți sociale la notar și apoi se inregistreaza și la registrul comerțului.
Raspund împreună asociatii și administratorul.


Mulțumesc. Mai am o întrebare:

Se pot cesiona părțile sociale cu titlu gratuit fără alte condiții?
Să presupunem că deschid o microîntreprindere cu soția. Eu voi avea 24%, ea va avea 76%.

Peste 3 ani, eu doresc să dețin 100% din firmă (cu acordul ei). Se poate rezolva acest lucru printr-o cesiune cu titlu gratuit (chiar dacă firma are valoare mai mare)?
Am deja un IMM unde am 50%+ din firma (impreuna cu sotia).
As mai dori sa deschid un IMM impreuna cu sotia.

1. Dupa cum am inteles eu pot sa detin maxim 24.9% din firma, avand in vedere ca am un IMM deja. Este corect?

2. Se pot cesiona partile sociale relativ usor? Sa zicem ca dupa un timp imi inchid primul IMM si doresc sa am 50% din a doua firma. Se poate rezolva relativ usor si fara sa platesc ceva celuilalt asociat (sotia)?

3. In cazul in care se intampla ceva cu firma, cine respunde? Asociatii sau administratorul?

Multumesc.
In cazul in care cumpar un apartament nou la pretul de 119k euro (sub plafonul de TVA), dar mai cumpar si un loc de parcare la pretul de 10,000 eur atunci si apartamentul va avea TVA de 19%? Sau ramane apartamentul cu TVA 9%?

Daca se poate sa-mi dati si sursa informatiilor.
Multumesc

As dori sa stiu daca la un eventual control de la ANAF este acceptabil sa am contracte nesemnate cu clientii mei?

Cred ca astea se numesc contracte de adeziune. Cand lucrez cu o firma, ma inregistrez pe site-ul lui ca partener. Cand ma inregistrez imi dau acordul la anumite termeni si conditii unde scrie exact ce lucrez si cum sunt platit. Aceste conditii nu sunt negociabile. Ori accept ori nu.

Am intrebat de nenumerate ori daca imi poate semna cineva contractele dar nu se ocupa nimeni de asta.

Este exact la fel cu google. Daca vreau sa ma ocup cu adsense (reclame google pe siteul meu) nu imi va semna nimeni niciun contract.

E ok asa?