avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 421 soluții astăzi
Forum Activitate m1rcea

Activitate m1rcea

Buna ziua!

Daca sunt angajat cu timp partial de lucru de 2 ore in propriul SRL (avand calitate de actionar), pot avea si un contract de drepturi de autor cu acest SRL?

Daca da, trebuiesc indeplinite si anumite conditii, in afara celor enumerate de art. 7, pct. 3 din Codul fiscal?

Fiind angajat cu timp partial de lucru, va trebui sa achit si contributia la pensii de 25%?

Multumesc!
Buna ziua!

Daca sunt angajat cu timp partial de lucru de 2 ore in propriul SRL (avand calitate de actionar), pot avea si un contract de drepturi de autor cu acest SRL?

Daca da, trebuiesc indeplinite si anumite conditii, in afara celor enumerate de art. 7, pct. 3 din Codul fiscal?

Fiind angajat cu timp partial de lucru, va trebui sa achit si contributia la pensii de 25%?

Multumesc!
Răspuns la discuția Achiziție marca inregistrata
Mulțumesc pentru răspuns. Și atunci cine, ce mă sfătuiți - sa demarez procedurile de Marcă înregistrată pe persoana fizica sau pe persoana juridică?
Bună ziua,

Ce cheltuieli se pot deduce pe un SRL pentru un autoturism în regim de contract de comodat?

În condițiile în care autoturismul este folosit în desfășurarea activității, se pot deduce cheltuieli cu revizia, piese de schimb, achizitia de anvelope noi?

Mulțumesc!
Bună ziua. Ce diferențe sunt intre achizitia unei marci înregistrare pe persoana fizica si cesionata catre o PJ și achizitia direct pe persoana juridică. Marca înregistrată va fi monetizata de către un SRL.

În ce cazuri poare o marca înregistrată, face obiectul unei executări silite?

Mulțumesc!
Buna ziua.
As dorî sa știu dacă există o diferență in cazul unui crefit bancar cu garantii mobiliare între calitatea de Girant și cea de Co-împrumutat, în sensul posibilității de a recupera de la Imprumutat suma poprita, prin Tribunal.
Mulțumesc.
Buna ziua,

Ma gasesc in urmatoarea situatie. Tatal meu a decedat in urma cu 4 ani. La momentul decesului, avea in desfasurare un credit de nevoi personale pentru o masina pe care a achizitionat-o. Din acel moment, ratele nu au mai fost platite. Ca urmare, Banca s-a indreptat catre co-imprumutat, caruia i-a pus poprire. Mentionez ca nu am stiut de aceasta situatie - Banca nu m-a notificat, neavand nici o calitate in contract. Co-imprumutatul nu m-a contactat in tot acest timp, iar eu nu am avut nici un mijloc de a-l contacta (nu am avut nici o data de contact a acestuia).

Recent, co-imprumutatul a formulat o actiune in regres impotriva mea in calitate de mostenitor, pentru a-si recupera sumele platite. Am hotarat sa vorbesc cu Banca si am achitat suma aferenta creditului, Executorul judecatoresc inchizand poprirea. Asadar, Banca a stins creanta.

Am doua intrebari:
1. Co-imprumutatul are, in aceasta speta, dreptul sa imi ceara suma pe care a achitat-o, avand in vedere calitatea sa si obligatiile ca si co-imprumutat in dosarul de credit?
2. Co-imprumutatul poate primi despagubiri in acest dosar?

Multumesc.
Răspuns la discuția Siguranta pe forex
Atticus, eu investesc la Bursa si pot sa iti spun ca nu are nici cea mai mica legatura cu ruleta. Este vorba de evolutii ale unor preturi in functie de performantele financiare ale companiei, stirile din piata, climatul international etc. Nu confunda Forex-ul cu Bursa de valori. Sunt doua domenii distincte si da, Forex-ul este intr-adevar o loterie, in special din cauza faptului ca brokerii pun presiune mare pe clienti, ii indeamna sa foloseasca levier mare (care poate aduce pierderi totale in cateva zile) si, dupa parerea mea, tranzactiile nu sunt cele mai transparente. La Bursa insa transparenta este cuvantul de ordine. Nu degeaba se spune "joci pe forex / investesti la bursa". Diferenta este ca de la cer la pamant...
Răspuns la discuția Siguranta pe forex
Vizavi de ce zice atticus, o metoda cu riscuri mai mici ar fi investirea in actiuni la Bursa de Valori Bucuresti. Piata este mica, dar daca cumperi actiuni la emitentii importanti, ar trebui sa fie cat de cat ok. Mult mai multe detalii despre ce presupune acest lucru, poti gasi aici: [ link extern ]
Stiti care este problema? Nu este un teren atat de mare. Este vorba ca suma de 10.000 lei, teren pe care ea l-a vandut la jumatate de pret. Credeam ca am vreo solutie sa pot face o sesizare undeva. Daca ma apuc cu procese, etc, va dati seama ca nu merita financiar vorbind.