avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1116 soluții astăzi
Forum Activitate Roryana2020

Activitate Roryana2020

Da multumesc frumos dar nu este cazul la copii veteranilor de razboi ci numai sotiile acestora
tatal meu a fost veteran de razboi decorat cu medalia Barbatie si credinta si invalid de razboi decorat cu insigna invalizilor din razboiul pentru intregirea neamului. Eu beneficiez de drepturi ca urmas al sau?
Multumesc tare mult , eu stau pe str, Bujorului , nr. 12 , iar casa e tot pe strada Bujorului nr. 12 , dar a mea este construita in 1978 iar cealalta mai mica stil batranesc e construita in 1912 si corespunde cu anul in care e declarata cea batraneasca , muzeu. Ai mei nici nu locuiau acolo in 1912 cand a fost declararea ca muzeu si deci casa noastra nu era construita , nu stiu ce au declarat ei muzeu la nr. 12 , ca era decat o cocioaba si un loc viran pe care ai mei l-au cumparat in 78 si au construit casa care ne-au lasat-o mostenire.
Buna ziua
Detin o casa care a fost confundata (cu cea de langa ea ) ca monument istoric . Cum fac sa o scot de pe lista monumentelor istorice deoarece am primit-o mostenire de la bunici si e cazuta as vrea sa o refac? Va multumesc ! O zi frumoasa!
rectificare fisa matricola penala detinuti politici
Unde pot cere rectificarea fisei matricole penale a tatalui meu care a fost detinut politic intrucat as dori sa beneficiez de Legea 130/2020 in calitate de urmas si nu pot datorita faptului ca in celelalte acte de stare civila este Tudorica Costica iar in fisa matricola penala este Tudorica Constantin , sau cum pot demonstra ca este una si aceiasi persoana? Va multumesc!
Tatal meu se numea Tudorica Costica si a fost detinut politic iar anul acesta a aparut o lege prin care noi urmasii detinutilor politici beneficiem de o indemnaizatie . Ori cei de la Asociatia detinutilor politici nu-mi primesc dosarul intrucat pe foaia de detentie tata e trecut Tudorica Constantin . Greseala nu este a mea va dati seama , oare de ce sa fiu privata de niste drepturi si cum pot proceda si unde sa ma adresez ca sa pot reface aceasta greseala de nume? Multumesc frumos!