avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1038 soluții astăzi
Forum Activitate biacosti

Activitate biacosti

Buna ziua.As dori o soluție l-a problema pe care o voi expune.Tatal meu a decedat.Am făcut succesiunea si am trecut la următorul pas partajul.Pt documentatia .cadastrala am chemat un topograf pt a face măsurătorile. În urma acestora s-a sesizat faptul că avem mai puțin teren fizic decât în CF.S-a depus lucrarea de actualizare date care s fost respinsă.Tin sa precizez faptul că topograful a gasit o suprapunere virtuala a terenului vecin peste al nostru cu mai puțin de 2% pe care a specificat-o in urma unei cereri in audienta la inginerul sef OCPI.Rasunsul acestuia a fost impertinent prin soluția data : o intelegere cu vecinii sa isi repozitionare terenul sau judecata.Intrebarea mea ar fi: cum si cine trebuie sa rezolve situatia? Topograful zice ca nu stie ce solutie sa imi dea.Va multumesc si astept un raspuns in acest sens.
Si ce acte trebuiesc?
Buna ziua.Tatal meu a decedat si s-a dezbătut succesiunea.Eu împreună cu soră si mama am dobândit cotele aferente fiecăreia.Tin sa mentionez caci părinții au dobândit împreună in timpul vietii o casa si teren.Partajul nu l-am făcut.Mama ar dori sa imi lase tot ce are dumneaei si eu sa am grija de si de înmormântare cand va veni momentul.As dori sa stiu ce ar trebui să facem: v/c cu drept de întreținere și uzufruct viager sau doar uzufruct viager? Ce acte sunt necesare in ambele cazuri ? Eu ar trebui sa platesc valoarea a ceea ce detine dumneaei? Ce ma sfătuiți să fac? Va multumesc anticipat.
Buna ziua.Unchiul meu are 68 de ani , nu are copii si nici frati in viata.Detine o cameră de cămin cu cote comune( baie, bucătărie).Are datorii la întreținere de 4000ron.El ar vrea sa il ajut sa isi plateasca datoriile si bineinteles sa il inmormantez in schimbul camerei.Intrebarile mele ar fi :1Sa fac v/c cu drept de întreținere și uzufruct viager sau doar uzufruct viager? Ce acte imi sunt necesare in ambele cazuri? Eu ar trebui să plătesc valoarea camerei la pretul de pe piata?Va multumesc anticipat.
Răspuns la discuția Succesiune
Dosarul succesoral i-a fost distribuit de către Camera Notarilor Publici deci prin urmare ar fi fost legal obligat să facă demersurile.Onorariul unui notar din oficiu este la fel de costisitor ca si al celui pe care mi l-aș alege eu?

raluk0207 a scris:

1. Da, o puteti prezenta, desi nu are mare importanta, din moment ce nu aveti autorizatie de construire. Cel mai probabil o sa fie nevoie de un plan de situatie si de anexele 1 si 2 de la Primarie.
2. Nu. Legal nu are aceasta obligatie, decat daca dosarul succesoral ii este distribuit din mod expres prin intermediul Camerei Notarilor Publici. Insa nu e cazul aici.
Notarul va citeaza si sa zicem ca dvs nu va prezentati. Nici dvs, nici alti cetateni citati. Si toate aceste diligente pe timpul, hartia, curentul electric, plicul si taxele postale ale cui?
Onorariul il platiti pentru procedura succesorala, pentru finalizarea careia principala conditie este ca toti mostenitorii sa fie de acord si prezenti (sau reprezentati printr-o procura speciala)
Or daca sora dvs are nevoie de citatie, neprezentandu-se din proprie initaitiva, din start se prefigureaza situatia unui dosar care probabil nu va fi solutionat amiabil, fiind destul de posibil ca mostenitorii sa ajunga in instanta. Ca atare, intr-adevar, de ce sa avansezi niste cheltuieli pentru...nimic?

Răspuns la discuția Succesiune
Soră își vrea cota parte prin lege. 1. Pt suprafata construită extinsă de 76 mp avem un contract făcut cu proiectantul de unde reiese ce s-a construit si proiectul desfășurat însă fără autorizație de construcție și care nu a fost intambulata dar am plătit impozit pe ultimii 5 ani cu suprafata reala. O pot da notarului spre Succesiune? Nu cred ca ar trebui plătit măsurători acum caci oricum la partaj se face măsurătoarea cadastrala si as plati de 2 ori pt acelasi lucru.
2.Notarul din oficiu nu ar fi trebuit să mă înstiințeze pt Succesiune? De asemenea nu era atribuită lui sa o citeze pe soră si sa trimita ei citația prin posta pe costurile lor ca de aceea plătim onorariu? Ori pe mine m-a trimis sa o pun la posta cotația si sa-i aduc dovada pe banii mei, specificând că ce ar fi dacă l-a toți ar plati 8 ron pt citatii unde ar ajunge săracul?
biacosti a scris:

Buna ziua.Tatal meu a decedat în sept 2019.Suntem 3 mostenitori.Mama si eu cu soră mea.Sora își vrea partea ei iar mama vrea sa am grija de ea si sa imi lase partea ei de mostenire.As dori sa stiu calea cea mai scurtă și mai puțin costisitoare de a încheia un act in care eu sa raman moștenitoare pe ambele cote.Se poate la succesiune sau trebuie mers iar la notar pt vanzare cumpărare cu alte costuri? UN alt aspect este faptul că am făcut extindere la casa cu 76 mp fata de ce este in actul de proprietate al tatălui dar nu s-a făcut acte pe cata in timpul vietii lui si as dori sa stiu daca le pot da nistrului pt a le supune succesiunii asa cum sunt doar din proiect?

Discuție Succesiune
Buna ziua.Tatal meu a decedat în sept 2019.Suntem 3 mostenitori.Mama si eu cu soră mea.Sora își vrea partea ei iar mama vrea sa am grija de ea si sa imi lase partea ei de mostenire.As dori sa stiu calea cea mai scurtă și mai puțin costisitoare de a încheia un act in care eu sa raman moștenitoare pe ambele cote.Se poate la succesiune sau trebuie mers iar la notar pt vanzare cumpărare cu alte costuri? UN alt aspect este faptul că am făcut extindere la casa cu 76 mp fata de ce este in actul de proprietate al tatălui dar nu s-a făcut acte pe cata in timpul vietii lui si as dori sa stiu daca le pot da nistrului pt a le supune succesiunii asa cum sunt doar din proiect?