avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 925 soluții astăzi
Forum Activitate edisor

Activitate edisor

Discuție dosar penal
ce inseamna dosar penal/am avut o firma deschisa in alba si acum locuiesc in iasi, unde am primit cutatie la politie ca am de dat o anumita suma de bani, am fost acolo sa platesc dae miau spus ca am mai multi bani de dat, am dat jumatate din ei, in noiembrie si azi am primit citatie ca dosar penal la parchetul alba, si sunt cam ingrijorata ca nu stiu ca insemna penal, va rog
mi se pune proprire pe salr, si acum am ptimit acasa citatie ca sunt chemata la proces, vor sa puna proprire si pe bunuri imobiliare, daca eu platesc lunar suma convenita cu executorul, de ce se pune problema procesului, si daca merg sa platesc cash suma de bani restanta, trebuie sa ami depun intampinare, sau pot plati inainte de proces si merg la proces cu factura sau rezolv la executorul judecatoresc si nu ma mai prezint la proces
Răspuns la discuția prescriere datorii
in anul 2006 luna septembrie a avut loc procesul, in lipsa partilor, proces despre care nu am avut habar, in luna iulie anul 2009 am fost preluata de un executor judecatoresc, iar in luna ianuarie am fost instiintata de proprire pe salar, am inceput sa achit in rate, iar la cateva zile dupa ce am platit prima rata de la proprire am fost sunata de excutor si mi sa cerut sa_i duc si o copie dupa actele casei, spunand ca avocata vrea sa_m ipuna si proprire pe casa, chiar daca platesc, si a zis ca pana dau ultimul leut poate sa_mi puna proprire pe ce vrea ea, chiar daca am proprire pe salar, varog raspundeti_mi
in cat timp se prescriu datoriile, dar daca am avut proces intre timp, se socoteste de la data procesului sau de la data restantei
Răspuns la discuția executare silita dupa 5 ani
in data de 12 ianuarie am primit acasa o instiintare, care suna asa.avand in vedere inchera pronuntata indata de 02 06 2009 in dosarul nr. cutare..., prin care a fost in cuviintata executarea silita in temeiul titlurilor executorii, reprezentate prin ordonanta nr....., al judec , in conformitate cu art 454 din codul de procedura civila, emitem prezenta, instiintare prin care sa luat masura infiintarii propririi asupra veniturilor dv,
Răspuns la discuția executare silita dupa 5 ani
din copiile pe care le0am primit de la executor, procesul l0am avu in sept 2006, iar executorul m0a peluat in iulie 2009, cu catave luni inainte de a se prescrie datoriile, caci stiam ca in 3 ani se prescriu, iar somati de executare este conform art 387 si art 411 si 454, asa scie el in somatie,
Răspuns la discuția executare silita dupa 5 ani
din copiile pe care le0am primit de la executor, procesul l0am avu in sept 2006, iar executorul m0a peluat in iulie 2009, cu catave luni inainte de a se prescrie datoriile, caci stiam ca in 3 ani se prescriu, iar somati de executare este conform art 387 si art 411 si 454, asa scie el in somatie,
buna, va rog daca ma poate ajuta cineva, in luna ianuarie am fost sunata la serviciu de catre un domn care s0a prezentat drept executor judecatoresc si am fost informata ca am avut proces in anul 2006 cu o firma de telefonie mobila si sa ma prezint de urgenta la el la birou sa aduc o anumita suma de bani.pe moment am crezut ca este o gluma, dar, din tonul cu care imi vorbea insul am inteles ca este pe bune . drept urmare, cand am iesit de la serviciu m0am si prezentat la el la birou, crezand ca este o greseala . cand am ajuns acol a intampinat un ins foarte ciudat, care ma vorbit de sus, ca la ultima borfasa , si am fost instiintata ca in anul 2005 am avut o factura restanta la o firma de telefonie mobila*nu stiu daca am voie sa scriu numele, ca in anul 2006 am avut proces , de spre care eu nu am stiut absolut nimic, cica am fost citata prin afisaj, si ca nu s0au prezentat nici o parte, deci sa dat sentinta in lipsa partilor, si ca am de platit o numita suma de bani, plus cheltuielide judecata, etc. am sunat la firma de telefonie, cu care este adevarat ca am avut contract, dar pe care eu l/am inchis in buna regula, trecand pe cartela, cei de la firma de telefonie mobila au zis ca nu mai mi pot oferi nici un fel de detalii, pentru ca intre timp am fost preluata de o firma de lichidatori si ca de acum trebuie sa vorbesc cu ei, .am sunat la firma de lichidatori si am vorbit cu ei, mi0au dat detalii despre facturi, si am rugat sa mi trimita o copie a contractului pe care eu 0al incheeat cu ei, cand am renuntat la contract . deoarece eu nu am pastrat acel contract pentru ca in aul 2007 m0am mutat si am aruncat o mare parte din hartoage care consideram ca nu mai i0mi sunt de folos, si, nu am primit nici o copie pana in ziua de azi, pe motiv ca nu au voie sa scoata date din firma. am sunat la executor, i0am spus sa mai i0mi acorde ragaz, ca firma de recuperatori nu vor sa i0mi trimita nici un act, dar executorul mi0a zis un lucru socant, ca eu nu am fost data in judecata de firmas de recuperatori, ci de avocatul firmei de telefonie mobila, deci daca a0ti inteles ceva pana acum, am fost data in judecata de avocatul firmei , dar cei de la firma de telefonie, au spus ca nu mai am treba cu ei, sa vorbesc cu recuperatorii.....in fine am vorbit cu 2 avocati care m0au sfatuit sa in tru in posesia hartiei cum ca am terminat contractul cu ei, daca nu fara dovezi nu am ce face.intre timp am primit la serviciu proprire pe salar, am primit instiintare si acasa precum ca voi primi proprire pe salr, am mai vorbit cu vreo 203 persoane in domeniu si mi0au spus toti ca din moment ce am avut proces, a0si putea contesya, dar asta costa, si am ajuns la conc;luzia ca ma las pagubasa, ca sunt prea mica pentru aceasta lume murdara, si amhotarat sa platesc in raet daoria care nu i0mi apartine, numai sa pot scapa si dormi bine noaptea.zis si facut, face sefa toate actele, trimite raspuns insului, dau bani dinn salar, si, surpriza, dupa 2 zile dupa ce am virat banii suna executorul si i0mi zice sa ii duc de urgenta o copie a contractului casei, la care sunt proprietara, ca avocata, pe langa proprirea pa salar vrea sa0mi puna si proprire pe casa.sa innnebunesc, am crezut ca lesin, i0mi blestemam zilele ca nu i=am dat in judecata, si uite asa de atunci ma suna executorul la serviciu si ma ameninyta ca daca nu dau o copie dupa contractul casei, oricum o va obtine da la cartea funciara, dar voi plati tot eu cheltuielile pentru a intra in posesi lor, deci, ajutor, ce pot face, dupa ce ca am propprire pe salar, mai vor si casa, pentru o suma de 30 mil, pe care o achit fara sa fie datoria mea, se poate asa ceva, daca nu am facut panarama si nu am avut puterea sa umblu prin tribunale, sa i0mi zica executorul ca pana termin de achitat datoria, avocata poate sa0mi puna proprire pe ce vrea ea, chir daca am o data proprire pe salar si plaresc lunar,ajutor, raspundeti0mi urgent, va rog, multumesc
multumesc din suflet doamnei pentru raspuns, am vorbit cu mama si nu stie nimeni daca se fac incasari decat directoarea si contabila, ultimele plati au fost facute acum 2 luni si fara state de plta, nu stie nimeni ce se face cu banii de pe livrari, deoarece comenzile pe care le=au avut le=au onorat la timp.iar in legatura cu suma de 10000 lei , cred ca depaseste, tinand cont de faptul ca sunt peste 20 de angajati, am inteles ca maine vor opri munca, un fel de greva, cred, si vor discuta cu directoarea, i=am sugerat mamei sa inregistreze comversatia, si nu stiu exact cu ziarul , trebuie sunati si chemati de tot colectivul, sau doar cativa reprezentanti dintre salariati, acolo sunt niste lucruri necurate, acum 3 ani au avut alt spatiu de lucru, in centru, si directoarea le=a propus sa=l vanda, sa cumpere niste masini performante, dar in urma cu 2 luni au venit de la banca si au ridicat masinile, pe motiv ca nu au fost achitate ratele, deci ce s-a facut cu banii nu stie nimeni decat directoarea si contabila, care sunt mana in mana, iar angajatii sunt in mare parte persone in varsta care au facut cum au spus cei de sus, caci asa au crezut ca e bine, dar se pare ca nu au stiut sa-si ceara si sa-si apepere drepturile iar acum nu mai au ce face.multumesc mult pentru cine mi/a raspuns si i/mi va mai raspunde, pentru ca vreau din tot sufletul sa ma sfatuiti sa fac ce este mai bine pentru ele, angajate, deoarece sunt femei in varsta, care in loc sa iasa fericite la pensie si sa se bucure de ea, se pare ca nici pe caz de boala nu mai jung...
daca ma poate ajuta cineva, va rog!mama lucreaza la o societate comerciala mestesugareasca, daca stie cineva ce inseamna asta, sa/mi explice!cam de 2/3 luni de zile muncesc fara bani, deci merg la serviciu fara a lua salar, iar daca angajatii ameninta ca nu se mai duc, directorul spune ca chema un avocat sa vada ca este de lucru, dar oamenii nu vor!dar cum sa vina lumea la serviciu, cand nu au nici bani de bilete.acum o luna, s/adesfiintat o sectie si au fost trimisi angajatii in somaj, dar la fortele de munca surpriza,nu le/au fost primite dosarele din motiv ca nu au contributiile pentru somaj la zi, cu toate ca lunar se retin acesti bani,.ceilalti angajati ramasi nici macar in somaj nu sunt trimisi, nu primesc salarii, dar nici nu au voie sa lipseasca, lumea e disperata, au facut reclamatie la itm , dar , pe motiv ca nu au cartile de munca acolo, le tine contabila la serviciu, nu le/au putut ajuta cu nimic pe angajate, iar ele nu mai stiu unde sa se adreseze.tin sa precizez ca spatiul unde lucreaza este al lor, al tuturor angajatelor, caci asa este la o scm, dar directoarea tine cred sa scape de fiecare in parte, rand pe rand, pentru a ramane ea cu spatiul, deoarece foarte multe s/au pensionat pa caz de boala, cele mai tinere au mers si s/au angajat in alta parte, dar mama mea trebuie sa iasa la pensie in ianuarie 2010, cine sa o mai primeasca pe ea