avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1754 soluții astăzi
Forum Activitate Ella D

Activitate Ella D

Va multumesc pentru raspunsul clar si concis.
Va rog sa imi precizati modalitatea de contestare a deciziei de pensionare, in aceste conditii de criza- Covid19.
Este posibil on line, pe ce site? Va multumesc!
Răspuns la discuția Decizie de pensionare
Va multumesc pentru promptitudine!

Carp Mircea a scris:

Da.
Se poate depune oricand.
Plata noilor drepturi modificate se va face incepand cu luna urmatoare a depunerii adeverintei(documentului).

Apelez la dvs., pentru o informatie pretioasa legata de pensie.
As vrea sa va intreb, daca am primit astazi prima pensie (diferenta pensie), mai pot adauga un document la dosarul de pensie, document care vine sa modifice valoarea pensiei si care a fost mentionat in decizie ca motivare a diminuarii valorii pensiei, deoarece nu s-a specificat functia si temeiul legal in adeverinta pentru sporurile de vechime de la locul de munca?
Precizez ca am solicitat din nou acest document cu mentiunile de rigoare de la Institutia din Bucuresti, a fost trimis prin posta, plicul a stat la Oficiul postal doua saptamani, nu am fost anuntata sa il ridic, drept urmare, posta l-a returnat la Bucuresti.
Deci, din cauza unor oameni incompetenti, adeverinta pe care trebuia sa o depun la dosarul de pensie, s-a plimbat intre doua oficii postale.
Ce ma indrumati, va rog? Mai pot depune acum acest document la Casa de pensii, pentru a se recalcula pensia?
Va multumesc anticipat.
Răspuns la discuția Decizie pensionare
Va multumesc.
Data deciziei este 23.12.2019.
Deci, va rog sa ma ajutati precizandu-,mi data maxima de prezentare la Tribunal, in conditiile in care sunt in asteptarea unui act additional privind sporurile de vehime, drept argument al contestatiei.
Va multumesc anticipat!


AV. GABRIELA GERBER a scris:

Mergeti la oficiul postal spre a va data plicul sau raportati va la data deciziei. Actiunea se adreseaza direct Tribunalului in a carei raza domiciliati.

Va rog sa ma lamuriti in legatura cu termenul de contestare al deciziei de pensionare si institutia unde se poate depune contestatia. Mentionez ca am primit decizia in cutia postala intr-un plic nedatat. Se pot calcula cele 45 de zile (lucratoare?) avand drept reper data deciziei ( decizia nr.. din 23.12.2019)?
Va multumesc anticipat!