Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Decizie pensionare
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Decizie pensionare

Va rog sa ma lamuriti in legatura cu termenul de contestare al deciziei de pensionare si institutia unde se poate depune contestatia. Mentionez ca am primit decizia in cutia postala intr-un plic nedatat. Se pot calcula cele 45 de zile (lucratoare?) avand drept reper data deciziei ( decizia nr.. din 23.12.2019)?
Va multumesc anticipat!
De la data postei se calculeaza termenul de contestare.

Contestatia se depune la Tribunalul în a cărui rază teritorială aveti domiciliul . Actiunea este scutita de taxă de timbru.
Mergeti la oficiul postal spre a va data plicul sau raportati va la data deciziei. Actiunea se adreseaza direct Tribunalului in a carei raza domiciliati.
Va multumesc.
Data deciziei este 23.12.2019.
Deci, va rog sa ma ajutati precizandu-,mi data maxima de prezentare la Tribunal, in conditiile in care sunt in asteptarea unui act additional privind sporurile de vehime, drept argument al contestatiei.
Va multumesc anticipat!

AV. GABRIELA GERBER a scris:

Mergeti la oficiul postal spre a va data plicul sau raportati va la data deciziei. Actiunea se adreseaza direct Tribunalului in a carei raza domiciliati.