avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 495 soluții astăzi
Forum Activitate adelina2008

Activitate adelina2008

Răspuns la discuția Vreau sa plec de acasa!
Nu am dat niciun detaliu la inceput tocmai pt a evita ultimile sfaturi si curiozitati postate. Inca o data, Adelina NU exista! Povestea e una reala..si cam atat. Dar sa punem punct aici, multumesc inca o data!
Răspuns la discuția Vreau sa plec de acasa!
aly_yoana a scris:

adelina2008 a scris:

Am 17 ani. Parintii ma pot lua inapoi la ei acasa? Exista vreo cale prin care imi pot alege alt tutore?


Comparand ce a scris Adelina, daca acesta este numele ei, inclin sa cred ca povestea Adelinei nu exista.Aceasta Adelina se contrazice intru totul cu ce a scris prima data.


Am raspuns deja la asta, e necesar sa mai revin?
Multumesc de sfaturi. Vroiam doar o informatie, mi s-a dat, mi s-au dat si sfaturi. Pe plan psihologic nu sunt ok, sufar de depresie (intr-o forma moderata) pe care nu sunt lasata sa o tratez. Insa cei care intr-adevar ar trebui sa apeleze la psiholog sunt parintii mei...si nu se va intampla niciodata acest lucru.

Din fericire, am cu cine vorbi, are cine sa ma ajute, ba chiar sa ma intretina (nu ma refer la un barbat - o relatie sexuala). Singurul impediment erau ai mei.

Multumesc pt raspunsuri!
Răspuns la discuția Vreau sa plec de acasa!
Eu am ales sa lupt cu depresia, ai mei vor sa raman asa. Le e mai comod. Din pacate nu mai vreau sa rabd, asta imi ingradeste cu mult orizontul. Tot ce fac este sa ma gandesc la situatia asta, de mai mult timp; nici macar nu este o speranta, ci mai mult e produsul lasitatii... Dar nu suntem pe un site de psihologie. Oricum, inainte sa plec, voi deschide discutia cu ei. La facultate nu vor sa ma sustina, inca un motiv pt care NU vreau sa mai astept un an, ca apoi sa dau ochii cu realitatea, sa nu am de unde sa fac rost de bani sa-mi platesc chiria. Mai bine cred ca m-as descurca acum, decat incercand sa ma si acomodez la facultate si sa reusesc sa ma intretin. Sincer, imi pare rau pt ai mei...dar am indurat destule. Nu m-au batut des, desi s-a intamplat, nu m-au lasat sa mor de foame, am avut net, telefon, caldura...Si stiu prea bine ca unii ar da orice sa le aiba, insa eu imi doresc mai mult, in special aspectele legate de ceea ce nu se vede - dragostea, sufletul, multumirea. Vreau ca dupa ce imi construiesc o cariera, sa le inapoiez tot ce mi-au dat, si anume banii. Ca in rest...
Răspuns la discuția Vreau sa plec de acasa!
Imi cer scuze pt ca nu am mai intrat pe site! Am postat intrebarea si nu mi s-a raspuns in ziua respectiva, asa ca am intrebat pe cineva informat. Mi-au fost cerute detalii, insa nu cred ca e necesar sa le dau. Vreau sa plec din cauza relatiei mai mult decat deficitara cu parintii. Sunt in clasa a-11-a la cel mai bun liceu din oras, am media aproape de 10, nu ies, nu cer bani de la parinti, ii respect...cu toate acestea, "nu sunt buna de nimic"... "de aveam alt copil...."...etc. Mi-a ajuns! Ma urmaresc, investigheaza orice detaliu legat de viata mea. NU RENUNT LA SCOALA! Nu!

Eu vreau sa-mi termin studiile, sa lucrez, sa-mi construiesc o viata, fara reprosuri, fara: "eu te-am facut, eu te omor", "te-am crescut ca sa ne faci de ras?" (chiar cu media, care nu este 10 in capat). Nu o sa fie problema cu banii...nu cred ca au rost mai multe detalii, le-am dat totusi pt cei care m-au intrebat si au asteptat raspunsul meu. Ma interesa doar atat: daca plec, lucrez, imi termin studiile, ba chiar stau in acelasi oras, e posibil sa ma impiedice ei? Si avand in vedere ca am 17 ani, am nevoie de un tutore, daca ei nu sunt langa mine. Pot sa-mi aleg tutorele?

@AVLIL, multumesc pt atentie si incredere.
Nu, "adelina" nu exista. Ba chiar nici nu au legatura posturile "mele" intre ele, nici macar nu se leaga de viata cuiva construind o poveste pe cat de imorala, pe atat de incredibila. Dar sa lasam investigatiile utilizatorilor de mai sus, din simplul motiv ca nu-si au rostul. Mi se par atat de penibile replicile parintilor... Ba chiar cuvantul "parinti" rostit de mine, suna pueril. Iubesc ideea de familie, parinti, dragoste, intelegere. Asta imi doresc mai mult decat orice. Cred ca aici mai sunt necesare cateva detalii: sunt depresiva, iau antidepresive, sufar de insomnie, nu ma pot concentra, nu vreau nimic altceva decat sa dorm...si nici macar asta nu pot! Dar nu am cum sa ma tratez medical(psihologic), pt ca...supriza! Ai mei nici nu vor sa auda de asa ceva! Cand ma gandesc la parintii mei si la relatia mea cu ei, de la ideea de frumusete a vietii, ajung in derizoriu.
Stiu prejudecatile existente (si pe buna dreptate) legate de 17 ani, imaturitate, etc. Nu o sa reusesc vreodata sa conving pe cineva de ceea ce sunt printr-un simplu mesaj... Si nici nu va pot cere sa o luati ca atare, insa nu sunt adolescentul tipic al zilelor de azi. Mi-as dori sa nu mai ajung acasa, sa aud acele replici, sa fac tot ce fac impotriva vointei mele. Tot ce vreau e sa traiesc din si pentru dragoste, pacat ca nu o pot face pt parintii mei! Vreau din suflet sa ma intorc inapoi la ei, avand o viata proprie, incercand sa reconstruiesc relatia...iubesc ideea...Insa daca ma gandesc la cata ura emana prin orice vorba, tot ce vreau e sa "plec de acasa". Cat de jos ma cobor cand rostesc asta, stiu...Oricum nu va cer sa intelegeti, poate doar unui unui Hyperion. Eu sunt cat se poate de jos, in incapabilitatea mea de a fi fericita...cate cer, nu?

LE: Laura, multumesc pt informatii. Raspunsul final este ca da, ma pot lua acasa! Singura cale ar fi casatoria? Pe care nu o agreez si nici nu o voi urma...
Am 17 ani. Parintii ma pot lua inapoi la ei acasa? Exista vreo cale prin care imi pot alege alt tutore?
Un minor poate sa-si paraseasca domiciliul? Parintii pot sa-l ia cu forta acasa? Minorul avand 17 ani. Isi poate alege un alt tutore legal? Exista vreo cale prin care parintii sa nu mai aiba niciun drept asupra lui?
sincer, nu prea am idee. dar vad ca nu raspunde nimeni...eu as zice sa te convingi ca e scris gresit, si ar fi o sansa de a scapa de amenda.. dar cam cat e amenda asta?
Răspuns la discuția Modificarea varstei, posibila?
Pt ca parintilor nu le-a pasat de asta. Dar nici acum nu vor sa schimbe nimic. Si copilul lor are 17 ani (in buletin) si nu poate sustine examenul pt permis de conducere B... si ii zic doar sa mai astepte un an.

LE: Deci schimbarea varstei nu e la fel cu schimbarea prenumelui. Nu se poate face decat dovedind ca e o eroare si ca anul adevarat al nasterii este altul. Altfel nu?
Se poate schimba varsta din buletin cu un an? Sa zicem ca s-a gresit la certificatul de nastere, si s-a scris anul nasterii gresit (cu un an in minus)....este posibila schimbarea varstei dupa ce persoana a implinit 14 ani si are buletin? exista vreo cale? oricare?
Răspuns la discuția adulter, coruptie de minori?
Pai se pare ca se iubesc... sau cel putin asa sustin ei doi. Unchiul meu arata foarte bine pt varsta lui, iar fata aceea - am inteles ca a avut o relatie deficitara cu tatal ei. Si am citit undeva ca acesta este unul dintre motivele pt care femeile (fetele) cauta barbati mai mari... numai ca aici e putin exagerata diferenta...oricum ei ascund cat se poate relatia asta, iar sotia nu vrea sa ajunga la divort pt ca o leaga doi copii si multi ani de casatorie de unchiul meu. Cred ca ruperea acestei relatii acum depinde doar de cei doi amanti.