avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 943 soluții astăzi
Forum Activitate bogdan57

Activitate bogdan57

La un proces de dreptul muncii,am facut cererea pentru judecare prin neprezentarea,ITM-UL mi-a dat dreptate. Întrebarea mea este-Are aceeași valoare judecarea cauzei prin neprezentare ,chiar dacă firma nu se prezintă?
Dau in judecata o firma pentru neplata drepturilor salariale,pe lângă salariile restante ce pot sa mai cer?
Pot cere si sa i se pună firmei sechestru asigurator(pe conturile firmei,bunuri mobile și imobile)?
Bună ziua,
Ce pot cere in instanta?cheltuieli de judecată,dobânda sumei,si daune parcă pot cere?
Pot sa cer in instanta si sechestru asigurator(Pe conturile firmei,bunuri mobile/imobile?merci mult

Cristina Filimon a scris:

Bună ziua,

Aveți toate șansele să vă primiți salariile cuvenite, plus penalități de întârziere, Dacă după pronunțarea hotărârii judecătorești de admitere tot nu vi se dau salariile, atunci puteți să vă adresați și unui executor judecătoresc. Însă până una-alta va trebui să îl dați în judecată pe fostul angajator pentru a-l obliga la plata salariilor.

Chemare in judecata
Buna ziua,am lucrat la o firmă de unde nu mi-am luat drepturile salariale.
Am făcut petitie la ITM,a amendat firma si tot nu mi-am primit drepturile salariale.
Dacă cu rezoluția controlului ITM chem firma in instanta pentru recuperarea drepturilor salariale și câștig,am sanse să-mi iau salariile?
Sau cu toate ca câștig procesul in instanta,pot să nu îmi pot recupera salariile restante?merci mult!
Odată ce are punctul de lucru in judetul meu,nu trebuie să îmi ridic bonurile de aici?

Cornel Vasile a scris:

1. ITM-ul trebuia sa verifice doar aspectele sesizate.

2. Firma nu are obligatia sa aduca bonurile de masa intr-un judet sau altul . Procedura de acordare a bonurilor trebuia sa fie reglementat la nivel de acel angajator.

3. Daca nu vi le comunica, atunci va trebui sa mergeti sa le ridicati.

Buna dimineata,
Am lucrat la o fabrică de la mine din oras,cu sediul social în alt județ. Din patru luni,am primit bonurile de masa doar o lună.Am făcut petitie la ITM si au facut control dupa care mi-au raspuns ca am de primit bonurile de masa doar pentru o lună.Firma na vrut să mi le dea,zicandu-mi sa ma duc eu personal sa mi le iau de la sediul social al firmei,aflat în alt județ.
Va intreb poate puteți să îmi oferiți un raspuns;
1-ITM -ul nu trebuia să verifice ca eu nu am primit restul de bunuri câteva luni?
2-Firma nu este obligată să îmi aducă bonurile de masa la fabrica care o deține la mine in județ?
3-Sunt obligat să mă duc la sediul social al firmei sa imi iau bonurile,cum miau zis ei?
Dacă va intra firma in insolventa,mai sunt sanse sa ne recuperăm salariile?

Cornel Vasile a scris:

Probabil ca are datorii la stat, daca vanzarea se face de catre ANAF ....... Societatea va intra in insolventa daca va vinde fabrica ?

Buna seara,am citit pe net ca fabrica e scoasă de anaf la licitație

Cornel Vasile a scris:

Firma in cauza va absorbi fabrica ? Dati-ne mai multe amanunte.

Se va face un transfer de intreprindere? Daca da, in acest caz drepturile şi obligaţiile cedentului, care decurg din contractele individuale de muncă şi din contractul colectiv de muncă aplicabil, existente la data transferului, vor fi transferate integral cesionarului. ... sens, in care veti recupera banii de la cesionar - cel care cumpara fabrica.

Buna seara,
Lucrez la o firmă care deține o fabrica de biscuiți, ce e pe duca(nu are profit),se aude că altă firmă vrea sa cumpere fabrica!Intrebarea mea este;Dacă firma respectiva cumpără fabrica,bănuiesc că firma care o vinde va dispărea,eu ca angajat imi mai pot lua salariile restante de la firma care a vândut?Sau nu mai imi pot recupera salariile restante?Mersi mult!!!
Multumesc frumos, Domnul sa va binecuvântate!

Ionut.ion a scris:

Puteti merge la sectia de care apartine si discuta cu superiorul dumnealui.
Sau asteptati eventuala amenda si acolo o sa scrie si numele dumnealui.