avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 775 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită Dau in judecata o firma pentru neplata drepturilor ...
Discuție deschisă în Executare silită

Dau in judecata o firma pentru neplata drepturilor salariale,pe ...

Dau in judecata o firma pentru neplata drepturilor salariale,pe lângă salariile restante ce pot sa mai cer?
Pot cere si sa i se pună firmei sechestru asigurator(pe conturile firmei,bunuri mobile și imobile)?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 16:37, 2 August 2021
Puteti solicita plata integrală a drepturilor salariale neachitate şi cuvenite, inclusiv sporurile salariale aferente intervalului de timp .......... , sume ce vor fi actualizate cu indicele de inflaţie, inclusiv dobânda legală penalizatoare prin aplicarea dispoziţiilor art. 166 (4) din Codul Muncii, potrivit cărora întârzierea nejustificată a plăţii salariului sau neplata acestuia poate determina obligarea angajatorului la plata de daune – interese pentru repararea prejudiciului produs salariatului.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Daune-interese, dreptul muncii Radamante Radamante 1. Un salariat obtine o hotarare de instanta prin care angajatorul este obligat sa ii plateasca diferente salariale actualizate cu rata inflatiei. 2. Potrivit ... (vezi toată discuția)
Buna alyn13 alyn13 buna ziua tuturor.am si eu o intrebare :pot cere despagubiri fostului patron daca il chem in instanta pt ca ma dat afara si nu miam recuperat bani pe munca ... (vezi toată discuția)
Buna seara! lucrez de 2 ani,in cadrul companiei municipale de ... mariusilie73 mariusilie73 Buna seara! Lucrez de 2 ani,in cadrul Companiei Municipale de Consolidari,companie care apartine de Primaria Capitalei. In tot acest timp,salariile le-am ... (vezi toată discuția)