avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 911 soluții astăzi
Forum Activitate Oanabella

Activitate Oanabella

Bună seara.O întrebare dacă ne poate lamuri cineva. Sotul meu a cumpărat o casa pe numele mamei lui, acum vrea sa o treacă pe numele nostru, soacra mea mai are o fata . Ce fel de contract se poate încheia între mama și fiu, fără a fi atacat în instanta după ce nu va mai fi ea . Precizez toată casa a fost facuta de noi ,nimeni nu a pus un ban la acea casa. Mulțumesc
Eu am pus o întrebare, prostia o plătim noi, ce putem face ac cu soacra , ce act ne poate face ,sa nu ne trezim ca cere so cumnata ceva după, ca deja bat apropouri

gi-jane2 a scris:

si cand te gandesti ca era atat de simplu sa ii faceti soacrei o procura sa cumpere pt dvs...
ati trimis bani soacrei prin transfer bancar ? In acest caz ati putea sa fecti un contract de dare in plata.


Bună ziua.
În anul 2018 am cumpărat o casa pe numele soacrei mele ,sotul meu mai are o sora.Daca acum vrea sa ne faca acte le casa pentru ca ne întoarcem în România, ce act poate sa ne faca sa nu fie atacat în instanta. Din câte observ cumnatii mei au pretenții la acea casa ,chiar dacă este ridicata, mobilata de noi, cu banii noștri. Din anumite motive în 2018 nu am putut ajunge acasă sa o luam pe numele nostru
Mulțumesc
Bună seara .
Nu stiu de unde sa încep, sotul meu a cumpărat o casa cu banii lui ,pe numele mamei sale (din mai multe motive ),casa la momentul cumpararii era la rosu , a trimis bani cumnatilor mei ,sa termine casa urmand ca dupa ce nasc eu aproximativ un an dupa ce a fost gata sa mergem acasa sa ne faca acte pe numele nostru,tot ce s a făcut în casa s a făcut pe banii noștri,avem dovezi pe tot ce s a luat, fără sa știm au băgat și ei bani acolo asa spun . Casa a fost gata acum 6 ani, cumnați mei împreună cu soacra mea s au mutat în casa ,pentru ca asa le a spus sotul meu, noi fiind plecați și venind în tara doar odată pe an . Le a zis sa stea ei acolo sa aibă grija de casa, ceea ce nu s a întâmplat. Au apărut certuri ,pentru ca soacra mea nu vrea sa ne dea casa înapoi, sa ne treacă casa pe numele nostru. Au început sa se bage cumnatii mei nu vor sa plece din casa ,pana nu le dam suma de 50.000 euro . Ei nu au băgat nici un ban , s au folosit de toate lucrurile noastre, de casa de tot ,și acum vor bani sa plece .Dupa calculele noastre nu ies nici banii băgați de noi.Ce putem face în situația asta.In afara de asta , ne au spus daca casa se vinde și o vor vinde pentru ca noi nu avem nici o putere ,n. amenință că vor bani mai mulți la vanzare. Cum sa cumperi o casa ,sa trimiți bani sorei take ,sa I spui sa se mute acolo, sa nu stea casa goala, și acum ca vor sa plece de acolo sa ceara bani????? Cum este posibil.
Buna ziua
Acum 4 ani am cunoscut un barbat cu care m am casatorit dupa cateva luni,in Londra.in momentul cand l am cunoscut el a cumparat o casa la rosu in Romania , cu banii lui,dar actele le a facut pe numele mamei lui.Am inceput sa muncim amandoi aici in Londra, strangeam bani, trimiteam in fiecare luna acasa, pentru a termina casa, de toate aceste lucruri ocupandu se cumnatii mei din partea lui inclusiv soacra mea,Acum nu vor sa recunoasca ca am trimis bani ..Sotul meu dupa doi ani in care am trimis bani cash si transfer bancar precizez,casa a devenit locuibila le a spus sa se mute in casa, inclusiv soacrei mele. Am inceput sa mergem acasa cu gandul sa ne mutam de tot in.Romania si tot timpul investind in casa bani
Dupa 4 ani, acum in 2020, Sotul meu vrea acte pe casa, pe tot ce a investit acolo, dar soacra mea nu mai vrea sa I transfere tot pe numele lui , pe motivul ca si cumnatii mei au bagat bani , dar fara sa ne intrebe,Cum pot sa mi recuperez macar partea mea de bani investiti acolo,,aproximativ 130000 euro ,pentru ca nu pot locui cu ei, nu am.unde , au ocupat toata casa,vor jumatate din casa,iar ei nu au investit mai mult de 10000€, iar soacra mea nu poate dovedi acesti bani pentru casa,noi nu avem dovezi decat la transferuri in contul soacrei,pe mobilier si electrocasnice, sanitare,dar am trimis si cash,scos din banca pe un sofer ,prieten de al sotului meu,care venea lunar la noi.
Si inca ceva,au ajuns sa ma jigneasca verbal,m am imbolnavit la colon din cauza stresului,am un copil de 3 ani si el simte lucru acesta,pentru ca am ajuns sa ma comport urat,,vor sa ma desparta de sotul meu,acum au pus casa la vanzare si vor tot profitul de pe urma vanzarii aproximativ 50000 euro ,sa le dam lor,pe motivul ca au avut grija de muncitori si de casa 2 ani de zile,dar noi nici macar nu am locuit acolo,
Multumesc
Buna ziua
Acum 4 ani am cunoscut un barbat cu care m am casatorit dupa cateva luni,in Londra.in momentul cand l am cunoscut el a cumparat o casa la rosu in Romania , cu banii lui,dar actele le a facut pe numele mamei lui.Am inceput sa muncim amandoi aici in Londra, strangeam bani, trimiteam in fiecare luna acasa, pentru a termina casa, de toate aceste lucruri ocupandu se cumnatii mei din partea lui inclusiv soacra mea,Acum nu vor sa recunoasca ca am trimis bani ..Sotul meu dupa doi ani in care am trimis bani cash si transfer bancar precizez,casa a devenit locuibila le a spus sa se mute in casa, inclusiv soacrei mele. Am inceput sa mergem acasa cu gandul sa ne mutam de tot in.Romania si tot timpul investind in casa bani
Dupa 4 ani, acum in 2020, Sotul meu vrea acte pe casa, pe tot ce a investit acolo, dar soacra mea nu mai vrea sa I transfere tot pe numele lui , pe motivul ca si cumnatii mei au bagat bani , dar fara sa ne intrebe,Cum pot sa mi recuperez macar partea mea de bani investiti acolo, pentru ca nu pot locui cu ei, nu am.unde , au ocupat toata casa,vor jumatate din casa,iar ei nu au investit mai mult de 10000€, iar soacra mea nu poate dovedi a a avut acesti bani pentru casa
Multumesc
Multumesc
Multumesc
Si sotul meu cum poate primi casa pe numele lui, daca mai poate face ceva, soacra mea nu mai vrea sa I faca acte, ea nu poate dovedi ca a avut bani pentru casa dintr o pensie de 10mil
Casa a costat 130.000£
Multumesc
Buna ziua
Acum 4 ani am cunoscut un barbat cu care m am casatorit dupa cateva luni,in Londra.in momentul cand l am cunoscut el a cumparat o casa la rosu in Romania , cu banii lui,dar actele le a facut pe numele mamei lui.Am inceput sa muncim amandoi aici in Londra, strangeam bani, trimiteam in fiecare luna acasa, pentru a termina casa, de toate aceste lucruri ocupandu se cumnatii mei din partea lui inclusiv soacra mea,Acum nu vor sa recunoasca ca am trimis bani ..Sotul meu dupa doi ani in care am trimis bani cash si transfer bancar precizez,casa a devenit locuibila le a spus sa se mute in casa, inclusiv soacrei mele. Am inceput sa mergem acasa cu gandul sa ne mutam de tot in.Romania si tot timpul investind in casa bani
Dupa 4 ani, acum in 2020, Sotul meu vrea acte pe casa, pe tot ce a investit acolo, dar soacra mea nu mai vrea sa I transfere tot pe numele lui , pe motivul ca si cumnatii mei au bagat bani , dar fara sa ne intrebe,Cum pot sa mi recuperez macar partea mea de bani investiti acolo, pentru ca nu pot locui cu ei, nu am.unde , au ocupat toata casa
Multumesc