avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 113 soluții astăzi
Forum Activitate Bogdan Popovici

Activitate Bogdan Popovici

in cazul in care se acorda salariatului contravaloarea in bani a alimentatiei de protectie (ce i se cuvine conform lg 316/2006 a securitatii si sanatatii in munca) ce regim de impozitare ar avea aceste sume? Multumesc
Discuție avocat botanist
Vreau sa fac un denunt impotriva unui avocat din baroul bota pentru practicarea unei meserii fara drept. ce s-a mai auzit? parchetele cu solutioneaza astfel de sesizari? au ajuns in instanta avocatii acestia?
Conform art 253 alin 3(1) Cod Fiscal, locataraul tre sa comunice locatorului in termen de 30 de zile de la finalizarea lor, imbunatatirile aduse imobilului, pentru ca acesta din urma sa modifice valoarea de inventar a imobilului (rezultand, deci, impozit mai mare). In 2005 s-a incheiat un contract de inchiriere, iar locatarul avea dreptul sa aduca imbunatatiri imobilului. acesta a inceput sa le faca in 2005. Abia acum, in 2009, am primit notificarea de la art 253 alin 3(1). In cazul in care, pe baza procesului verbal de predare primire, se constata ca lucrarile au fost terminate in 2006, iar noi am fost notificati acum si avand in vedere ca art 253 alin 3(1) a fost introdus la 1 ianuarie 2007 in Codul Fiscal, mai putem fi obligati sa modificam valoarea de inventar? Ce sanctiuni ar risca locatarul pentru necomunicare? Ambele parti in contract sunt persoane juridice. Multumesc.
Un contract comercial inter doua parti. Prestatorul a semnat contractul, cu mentiunea facuta in scris pe contract, in dreptul semnaturii, de modificare a termenului de livrare. Achizitorul a semnat contractul, cu mentiunea convenita. La livrarea marfii, la termenul mentionat de prestator, achizitorul percepe penalitati pt livrarea cu intarziere. In raspuns spune ca obiectiunile ar fi trebuit formulate prin act aditional separat de contract si aprobate de nu stiu ce comisie. Poate fi considerata mentiunea facuta de prestator si insusita de achizitor prin semnarea contractului, ca un act aditional la contract, sau redactarea acestuia separat e obligatorie? Multumesc
Poate sa ma ajute cineva cu o motivare a unei cereri de stramutare, admisa la ICCJ, pentru banuiala legitima, in particular, reclamantul este avocat de mai multi ani la instanta la care este inregistrat dosarul. Am inteles ca ar exista astfel de cereri admise. Poate are cineva... Multumesc
Discuție text regulament
Poate cineva sa ma ajute cu Regulamentul CE 1277/2005. Are legatura cu aplicarea a doua ale regulemente si priveste precursorii drogurilor. Multumesc
Discuție atributii CA
exista in Lg 31/90 vreo prevedere cu privire la delegarea de drepturi de la AGA la CA cu privire la contractarea de credite? Societatea in cauza e cotata la bursa.
Ok, cu privire la sporul de vechime, in cazul in care se negociaza includerea acestuia in salariu, si se respecta procentele din CCMN, paractic cum se va face lucrul acesta? Va aparea pe statul de plata salariul de baza, majorat cu sporul de vechime, de care nu se va mai vace mentiune? In cazul acesta, un salariat ce are salariul minim pe economie, la o vechime sa zicem de 3 ani, va avea salariul minim pe economie marit cu 5%,?
Cateva intrebari.
In cazul in care la unitate este negociat un CCM valabil pana in 2010, se pot demara negocierile pentru un nou CCM, adica cel vechi sa inceteze prin acordul partilor, dupa care sa se negocieze unul nou? sau se pot negocia doar acte aditionale?
In cazul in care in CCM este specificat sporul de vechime, neinclus in salariu, se paote negocia includerea acestuia in salariu prin act aditional la CCM? Si practic cum se procedeaza pentru a putea pune in aplicare aceasta masura?
Multumesc.
Am nevoie de un sfat. Am un proces pe rol, raspundere contractuala, cu doua capete de cerere. Noi suntem parati. La unul din capetele de cerere vreau sa incerc impacarea. trebuie sa avem prima zi de infatisare. S-a depus si intampinare. Acum, ce ar trebui sa urmaresc, sa fiu acoperit? Nu vreau sa fim obligati la plata cheltuielilor de judecata. daca cerem termen pentru impacare si reclamantul primeste banii de pe un capat de cerere, ce se intampla mai departe daca el insista in celelalte pretentii? Multumesc