avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1003 soluții astăzi
Forum Activitate Nikole59

Activitate Nikole59

Buna ziua! Am o catelusa de 11 ani si 3 pisici in apartament.Pot fi obligata prin lege sa renunt la ele?
Pai noul cod civil spune ca nudul proprietar poate vinde apt. cu preluarea uzufructului.Si atunci eu pierd.
Multumesc pt raspuns.Cea care vrea sa faca un astfel de act sunt eu si am doar 61 de ani..Important este ca cei xu care vreau incheierea cobtractului sunt dispusi sa 8ncludem o clauza de imposibilitate a vanzarii apt. cat timp traiesc eu.Deci legal se poate solicita includerea unei astfel de clauze, ca altfel ma pot trezi ca cumparatorii vand apt cu uzufruct cu tot.

cnegoita a scris:

Buna ziua,

Se poate, dar nu e absolut necesara daca este vorba de siguranta uzufructuarului.

Va recomand totusi sa consultati un avocat. La astfel de cazuri e necesar si un aviz IML daca vanzatorul este o persoana in varsta sau cu handicap, plus alte acte.

Cu stima,
Negoita Constantin

Buna ziua! In cazul incheierii unui contract de vanzare a unui apt. cu clauza de intretinere viagera, prin consensul partilor se poate insera o clauza de imposibilitate a instrainarii imobilului cat timp traieste uzufructuarul? Si in ce conditii ar putea fi reziliat la o
In cazul in care din masa succesorala 1/4 revine sotului supravietuitor iar restul unicului copil al decedatului, la notar sotul supravietuitor plateste in functie de a cata parte din mostenire ii revine, iar copilul in functie de cota care ii revine lui ? Va multumesc !
Buna ziua! Revin cu o intrebare pt am fost la notar impreuna cu sotia tatalui meu si acolo mi s-a solicitat sa aduc martori sau un inscris care sa dovedeasca ca la divortul de a doua sotie, in urma partajului acum 25-30 de ani tata i-a achitat acesteia suma de 27000 de lei pt ea a renuntat la cota ei din apartament.Aceasta a 2 sotie nu avea urmasi si a si decedat anul trecut. Cand tatal meu s-a casatorit a 3 oara, apartamentul era doar al lui, si nu are nicio ipoteca sau alte sarcini inscrise, afara de un contract de donatie care prevede constituirea uzufructului viager in favoarea sotiei..Acest uzufruct apare in extrasul de carte funciara.Intrebarea mea este ce legatura are acum in cadrul drschiderii succesiunii ce a fost la finalul celei de a doua casnicii?Alti copii nu sunt, apartamentul era achitat integral si nu s-a constituit ipoteca.Deci ?
Eu am vrut din anul decesului tatalui meu sa facem acceptarea de succesiune am si un act facut de d-na notar la care am fost dar sotia lui nu s-a prezentat.Apoi mi-a murit la foarte scurt timp mama si nu m-a mai interesat problema cu mostenirea tataluu meu. Relatia dintre sotia lui si mine nu a fost una normala pt dansa mereu a vrut sa il indeparteze de mine pe tatal meu, ceea ce oarecum a reusit.Eu nu ii port pica sotiei deoarece l-a ingrijit foarte bine si parca s-a mai potolit si ea acum.Ce vreau este sa realizez aceasta acceptare a succesiunii,sa se rezolve amiabil la notar totul.Ce ma roade este daca poate emite pretentii vizavi de continutul mostenirii.Ea spune ca ar trebui sa ii platesc impozitele pe apt. care le-a platit ea.Dar eu neavand nimic la mana ca as fi proprietara si nici acces macar in incinta locuintei de ce sa o fac?Dupa ce voi dobandi in propriwtate apt da, voi plati.Va multumesc pt bunavointa !
Buna ziua ! Nu stiu prin ce act a dispus tatal meu ca sotia lui sa aiba uzufructul viager deoarece ea a refuzat mereu sa imi prezinte ceva in concret ba a refuzat sa imi dea si certificatul de deces al tatalui meu sau o copie macar.Acum sotia vrèa sa ne vedem la notar chipurile ca sa "ne intelegem" ca asa costa mai putin.Oricum cred ca are obligatia ca macar in fata notarului sa prezinte ce acte poseda, eu trebuie sa le citesc si apoi sa semnez sau nu ceva.Ea este o fiinta vicleana si de aceea am teama ca vrea sa imi intinda o capcana(nu stiu daca are cum).Va multumesc !
Multumesc pt raspuns!
Multumesc mult pt. raspuns! Problema este ca abia acum dupa 9 ani de la decesul tatei fosta sotie vrea sa mergem la notar si sa acceptam succesiunea iar mie nu a vrut sa imi arate niciun act.Ma gandesc sa nu am surprize.Va doresc o zi desavarsita !