avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 794 soluții astăzi
Forum Activitate dada1

Activitate dada1

Răspuns la discuția Cum pot sa imi recuperez casa?
va multumesc frumos. problema e ca intr-adevar sunt in pericol daca stau cu el in casa. si eu si fetita. e bolnav cu nervii, ia si pastile de nervi, xanax parca se numesc. in aceste conditii mi-e foarte frica sa stau cu el.
Răspuns la discuția Cum pot sa imi recuperez casa?
ba da. acasa pot merge, dar tocmai asta doresc sa obtin. ceva de protectie. cum pot obtine acest ordin de protectie si restrictie? va multumesc mult
Răspuns la discuția Cum pot sa imi recuperez casa?
si inca un aspect. eu am o fetita dintr-o relatie anterioara. fetita are 6 ani si e timorata foarte tare de accesele lui de nervi.
Răspuns la discuția Cum pot sa imi recuperez casa?
da, dar pana se face sesizarea si se da de catre instanta ordinul de evacuare, eu trebuie sa stau prin alte parti? si cine plateste cheltuielile lui in acest timp? ca eu nu am de unde. sunt disperata.
Buna ziua,

M-am casatorit in anul 2010, stand impreuna cu sotul meu din anul 2009. Din aceasta casatorie nu a rezultat niciun copil. Am locuit in apartamentul parintilor mei, dar sotul meu nu si-a facut acolo nici mutatie, nici schimbare de domiciliu, nimic, el avand in buletin adresa parintilor lui. Am introdus actiunea de divort datorita a nenumarate scandaluri, iar el nu a dorit sa paraseasca apartamentul. Eu m-am mutat la parintii mei, in speranta ca pleaca, si de frica sa nu ma loveasca deoarece a devenit si violent. El nu doreste nicicum sa paraseasca apartamentul, iar eu nu am nimic la mine, nici haine, nici lucruri, nimic, si imi e frica sa merg sa iau ceva de acolo. Ba mai mult, sta acolo si nu plateste nimic, iar eu nu am de gand sa ii platesc lui toate cheltuielile. Ce solutie legala am ca sa il scot afara? M-a amenintat cu procese, nu stiu ce procese mi-ar putea intenta. Am pus in timpul casatoriei o centrala termica, care este pe numele mamei mele, doar centrala propriu zisa a semnat el factura deoarece el a fost acasa cand au adus-o cei de la magazin. Imi vreau locuinta inapoi, si nu stiu cum sa o iau. Va rog dati-mi un sfat, ce sa fac.
Am o fetita a carui tata a refuzat sa o recunoasca, iar eu nu l-am dat in judecata pt paternitate. Tot aud de alocatii pentru familiile monoparentale, de scutire de impozit, dar copilul meu nu a primit niciodata nimic in plus fata de ceilalti copii. Am intrebat la primarie daca pot primi acea alocatie pt copiii din astfel de familii si mi s-a spus ca nu are dreptul. La serviciu mi s-a spus ca nu primesc nicio reducere de impozit. Ok, aici am inteles ca se reduce impozitul in functie de salariul pe care il am, dar nu inteleg ce e cu alocatia aceea pt familii monoparentale.De aceea va rog frumos sa imi spuneti care sunt drepturile copilului provenit din familii monoparentale. Cand am inscris-o la gradinita, directoarea mi-a spus ca trebuie sa prezinte cazul consiliului de administratie, iar eu nu inteleg de ce. Exista posibilitatea sa o respinga pe considerentul ca nu are tata? Sau are vreun privilegiu pt ca provine dintr-o astfel de familie in sensul ca are prioritate fata de alti copii?
Răspuns la discuția drepturile tatalui
Va multumesc frumos pentru raspunsuri.Pentru ca ati precizat ca trebuie sa am cat mai multe probe prin care sa dovedesc ca nu a vrut sa stie nimic de fetita, doresc sa va spun ca am toate probele, nu numai ca nu s-a interesat de copil ci si ca a facut tot posibilul sa ma faca sa pierd sarcina, dupa care a abandonat practic copilul inainte ca acesta sa se nasca.Dar nu stiu la ce mi-ar putea folosi aceste probe in cazul meu.Dupa cum spuneam eu doresc sa plec cu ea afara din tara pe o perioada mai lunga, poate chiar sa ma stabilesc definitiv acolo, dar voi dori si sa pot veni in vizita in Romania fara sa imi fie teama ca nu o voi mai putea scoate din tara fara acordul lui, daca el va dori sa o recunoasca.De aceea as dori sa stiu daca el o poate recunoaste in timp ce noi nu suntem in Romania.
Buna ziua,

Am o fetita de 1 an si 11 luni, copil ce a rezultat in urma unei relatii stabile de 2 ani cu tatal ei.Tatal ei a stiut de la bun inceput ca in varianta in care apare o sarcina eu o voi tine, deoarece situatia mea medicala nu imi permitea sa fac avort. Cand am aflat ca sunt insarcinata el a fost bucuros spunand ca nici nu se pune problema sa nu tinem copilul, chiar am fixat si data nuntii.La 5 luni de sarcina, cu 2 luni inainte de data stabilita pt. nunta el m-a anuntat ca nu mai vrea copilul, si ca nu il va recunoaste decat daca ii trec toate bunurile mele( o casa, masina si cateva hectare de teren) pe numele lui.Nu am fost de acord, iar el a plecat.Nu a recunoscut copilul si eu nu l-am data in judecata pe considerentul ca nicio instanta judecatoreasca nu te poate forta sa iti iubesti propriul copil, iar financiar nu aveam nevoie de ajutorul lui.Acum, a venit sa imi spuna ca vrea sa fim impreuna, dar in aceleasi conditii ( trecerea bunurilor pe numele lui), si daca nu sunt de acord isi va cere drepturile asupra copilului.Trebuie sa spun ca nici in ziua de azi nu si-a vazut fetita,nu mi-a spus niciodata ca ar vrea sa o vada, nu stie nici macar cum o cheama, iar pentru ca eu nu am vrut sa ma intorc la el, mi-a trimis pe mail tot felul de amenintari care au culminat cu amenintarea cu moartea asupra familiei mele.Intre timp eu am reusit sa obtin un post in strainatate, si vreau sa plec impreuna cu fetita.Problema mea este ca nu as pleca de la inceput cu ea,as lasa-o la parintii mei putin, deoarece e o tara pe care nu o cunosc si macar sa vad cum si unde stau, sa aranjez anumite lucruri si sa o aduc si pe ea dupa o saptamana sau doua.De accea vreau sa va intreb, in primul rand: daca in acest timp, cat las fetita la parintii mei, este posibil ca el sa faca ceva legal care sa ma impiedice sa iau fetita cu mine, si in al doilea rand: daca sunt in alta tara, in UE, ar mai avea posibilitatea sa-si ceara drepturile asupra copilului, si ce as putea face eu pt. a evita acest lucru?

Va multumesc anticipat.
Răspuns la discuția ma poate ajuta cineva?
Asa am facut, am aratat toate documentele unui expert contabil, iar acum voi depune contestatia.
Va multumesc frumos pentru raspunsuri.
Răspuns la discuția ma poate ajuta cineva?
Somatia am primit-o impreuna cu titlul executoriu acum 2 zile, si voi face contestatie.Ceea ce nu inteleg eu este ca in noiembrie 2006 mi s-a comunicat ca nu am nicio datorie.Desi in anii 2005,2006 am fost trecuta cu venit estimativ 0, si in toate declaratiile pe care le-am dat nu a fost trecut niciun venit pentru ca nu am avut niciun venit, pe titlul executor apare ca as fi avut venituri.In anul 2007 sunt trecuta cu un venit de 150 RON, iar in 2008, cu 21 RON.Cei de la fisc mi-au spus ca sunt niste sume provenite din salarii, dar din cate stiu eu impozitul pe salariu nu se plateste la ei.Oricum ceea ce m-a intrigat cel mai tare e ca din octombrie 2006 pana in prezent eu sunt in concediu de ingrijire copil, deci nu am avut salariu, singurul meu venit fiind cei 800 RON de la primarie.Nimeni nu a vrut sa imi spuna exact de unde au aparut sumele care mi se imputa, asa ca voi merge sa consult o contabila, dupa care voi depune contestatia, in termen bineinteles.
Da, am completat in fiecare an declaratia 200, am trecut in ea doar ce era scris pe fisa fiscala de la serviciu, la celelalte rubrici nu am completat nimic deoarece nu am avut alte venituri.