avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 787 soluții astăzi
Forum Activitate diana lazar

Activitate diana lazar

Va multumesc pentru atentia acordata! Aceste raspunsuri imi sunt foarte folositoare. Voi lua legatura cu autoritatile de acolo pentru a afla ce acte imi sunt necesare. Va multumesc inca o data!
Am omis o informatie importanta: in hotararea de divort scrie: se incredinteaza minorul spre crestere si educare mamei si nu se spune nimic despre programul de vizitare al tatalui. El a revenit cu o alta actiune in instanta pe motiv ca nu il las sa vada copilul si la acesta actiune s-au hotarat vizitele cu care eu am fost de acord desi copilul nu dorea acest lucru. Domnul avocat care m-a asistat mi-a spus ca nu poate obliga minorul sa il viziteze impotriva vointei sale si asa a fost. Copilul nu a dorit sa-l vada sau sa-i vorbeasca si astfel vizitele nu au avut loc - el s-a suparat foarte tare pe copil si nu l-a mai cautat de cativa ani. Eu nu vreau sa comit nici o ilegalitate sau sa ma aflu in fata unei situatii nepotrivite atunci cand voi inscrie copilul la scoala in strainatate si de aceea insist cu atatea intrebari. Va multumesc pentru raspunsuri si pentru interesul aratat!
Buna ziua!
Are drept de vizita si de a lua minorul in vacante dar nu a petrecut nici o vacanta cu minorul, nu a vizitat minorul de cativa ani. Copilul nu doreste sa interactioneze in nici un fel cu tatal sau. Custodia este numai a mea, a mamei. Am calatorit de trei ori cu copilul in strainatate si nu am avut nevoie de acordul tatalui. Ce demersuri legale trebuie sa fac pentru a putea sa ne stabilim in alta tara? Tatal nu face parte din viata copilului dar nu ma indoiesc de faptul ca ne va impiedica sa plecam daca va fi necesar acordul sau.
Va multumesc!
Buna seara,
Am divortat in urma cu 5 ani si prin hotararea de divort copilul, atunci in varsta de 6 ani, mi-a fost incredintat (custodie unica). Am primit o oferta de munca in strainatate (legal - contract de munca intr-o clinica privata) si vreau sa stiu ce trebuie sa fac pentru a putea sa ne mutam acolo: eu la munca si minorul sa ma insoteasca (scoala, domociliu). Minorul are in prezent aproape 12 ani. Va multumesc!
Suntem divortati de un an si jumatate. La divort mi-a fost incredintat copilul, o fetita de 7 ani la aceea vreme. Tatal nu a cerut stabilirea unui program de vizitare ci a pastrat legatura cu fetita cand a vrut si cum a vrut. Acum, m-a chemat in judecata pentru ca i-as fi ingradit legaturile cu fetita. Mentionez ca toata aceasta suparare si revolta din partea lui au aparut in urma unei vacante pe care eu si fetita am petrecut-o in Italia. A fost foarte contrariat de faptul ca nu i-am cerut acordul sa scot fetita din tara. Mentionez ca cere program de vizitare (o luna in vacanta de vara, o saptamana in cea de iarna si doua week-end-uri pe luna). Am plangeri depuse la politie impotriva s pentru comportament agresiv. Fetita nu doreste sa petreaca acest timp cu el si si-a exprimat aceasta dorinta si de fata cu acesta in repetate randuri. Cum se poate rezolva aceasta situatie? Nu doresc ssa fie dacazut din drepturi doar ca programul de vizitare sa fie mult mai mic si fetita sa nu ramana la el peste noapte. Fetita poate fi audiata (are 8 ani si este eleva in clasa a II a)? Va multumesc!
Răspuns la discuția Cand pot sa ma pensionez?
Va multumesc pentru raspunsurile prompte!
Răspuns la discuția Cand pot sa ma pensionez?
Va multumesc pentru raspunsuri! Contul este al fiicei mele si am gresit cand nu am mentionat ca sunt barbat. Sunt nascut in septembrie 1951 si am lucrat 34 de ani si cateva luni (lucrez si acum). Nu am beneficiat de grupa. Imi cer scuze pentru neglijenta mea!
Buna ziua! Am 57 de ani, vechime 34 de ani. Intrebarea mea este daca am dreptul sa ma pensionez anticipat si in ce conditii. Va multumesc!
Va multumesc pentru sfaturile oferite! Doamna avocat Gradinaru mesajul dumneavoastra nu ma deranjeaza! Ceea ce a-ti remarcat dumneavoastra este adevarat. Suntem doi adulti care nu reusesc sa se inteleaga si punem copilul in situatii greu de inteles pentru ea. Fetita isi iubeste tatal, iar eu sunt constienta ca trebuie sa mentine legatura cu acesta. Pentru acest fapt am fost deschisa ca el sa o ia in vizita, sa petreaca vacanta impreuna. Dar de fiecare data cand venea din vizite imi spunea ca el ii vorbeste urat, ca vorbeste si jicneste pe toti cei care ei ii sunt dragi. Cand a venit din vacanta de la mare mi-a spus: Mami eu am dormit cu tati si cu prietena lui in aceiasi camera. Eu am incercat sa vorbesc cu el dar singurul limbaj pe care il intelege sunt injuraturile si tipetele. I-am spus ca poate veni sa ia fetita dar sa anunte din timp pentru ca si noi avem o viata, un program care nu pot fi date peste cap si schimbate dupa bunul sau plac. Fetita il iubeste si tocmai pentru asta sufera foarte mult. Ar vrea sa mearga la el dar, in acelasi timp imi spune ca ar vrea ca tati sa nu mai vorbeasca urat si sa nu se mai poarte urat. Cu greu am reusit sa ies dintr-o casnicie de 11 ani care aproape ca m-a distrus emotional si fizic si stiu ca a fost cea mai buna decizie pe care o puteam lua. Am mai citit si primul raspuns al dumneavoastra si aveti dreptate cand spuneti ca nu poate accepta sa i se spuna nu sau ca asa nu se poate. Fetita am incercat, pe cat posibil, sa o tin departe de toate aceste probleme (cat a fost micuta taceam si plangeam pe ascuns dar cand s-a marit el stiind ca eu nu ripostez si ca tac incepuse sa ma jicneasca de fata cu ea si chiar sa o repeada si pe ea - atunci am intentat actiune de divort.) M-am gandit ca daca eu nu am fost in stare sa imi fac o viata normala, nu aveam nici un drept sa distrug viata copilului meu. Fetita este iubita de tatal meu cu care locuim si are un mediu in care creste bun si frumos, dar vreau sa aiba o relatie normala si cu tatal ei pentru ca sufera din aceasta cauza. Mereu imi spune: de ce nu poate sa fie tati ca tatal lui.....? Ce pot sa-i raspund doamna avocat? Ce pot sa fac? Nu vreau sa fie o victima a prostiei si neputintei mele! Vreau sa ii ofer ce e mai bun! De aceea v-am cerut sfatul! Miiiii de mutumiri!
Am readus acest subiect in discutie pentru ca am neaparat nevoie de ajutorul dumneavoastra.
Situatia pe care am descris-o mai sus nu s-a schimbat cu nimic in bine, mai mult ieri a trebuit sa telefonez la politie pentru a ne pune la adapost (pe fetita si pe mine) de furia si comportamentul inadmisibil al fostului sot. Eram cu fetita la plimbare si a venit la noi pe motiv ca vrea sa vorbeasca fetitei si a inceput sa ma injure, m-a scuipat in mijlocul strazii. Am telefonat la politie si au venit. El a fugit la domiciliu si cand politia a ajuns la el, acesta pleca de la domiciliu cu mama sa, chipurile la politie sa depuna plangere impotriva mea ca pe motiv ca il hartuiesc si ca l-am jicnit. Politistii stiind care este de fapt realitatea, pentru ca au fost martori care au vazut incidentul, l-a ascultat ce a avut de zis (si el si mama lui au spus nenumarate minciuni cum ca maltratez copilul, ca fetitei ii este frica de mine, ca o abuzez fizic si psihic, ca sunt o femeie usoara, ca nu-i las sa vada copilul etc.) i-a pus in vedere sa inceteze cu comportametul pe care-l are. Fetita a fost martora la toata aceasta discutie si cand a auzit ce spuneau despre mine a spus politistilor: Nu e adevarat! Minte! Mami m-a lasat la ei! El o injura pe mami! El vorbeste urat! A scuipat-o pe mami!
Vinerea trecuta ne-am intalnit pe strada si a vorbit cu fetita. I-am lasat singuri sa vorbesca si dupa plecarea lui fetita mi-a spus: Mami iar te-a facut jegoasa si nenorocita. Mami, i-am spus ca am fost in Italia in vacanta ca mi-ai cumparat bicicleta si in loc sa se bucure a pus bot. Nimic nu-i convine!
A doua zi fetitei i-a fost rau, nu a putut manca si ceaiul pe care il bea il varsa in 10 minute.
Cum sa fac? Ajutati-ma oameni buni ca sunt disperata! Sa apelez la protectia copilului? Bani sa-l dau in judecata nu mai am ca tot ce aveam s-a dus pe procesul de partaj in care vrea sa ne ia casa pe care ne-au donat-o bunicii mei (dar asta e alta poveste). Vreau o copilaria frumoasa pentru puiul meu! AJUTATI-MA!!!!