avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1812 soluții astăzi
Forum Activitate IulianN123

Activitate IulianN123



alexasmy a scris:

buna,

ai reusit intr-un final ? si eu sunt in aceeasi situatie


Nu
Va multumesc
Accident de traseu.
Buna ziua, in urma cu 4 zile mama mea si-a rupt piciorul in drum spre munca, cu circa 10 minute inainte sa ajunga la munca.
Intamplator in urma unei discutii, am aflat de legea accidentului de traseu.
Cand si cum se poate aplica o despagubire prin aceasta lege?
Costurile la O clinica privata au sarit deja de 1500 de lei.
Multumesc
Puteti sa imi dati exemple va rog?
Va salut, pe scurt sunt bucatar de meserie in special pe evenimente, unde se castiga si pana la 10 mii de lei pe luna, problema este ca nimeni nu plateste carti de munca mai mari decat minimul pe economie, si asta ma impiedica sa fac un credit pentru o casa sau masina, nimeni nu acorda credite pentru salariul minim pe economie nici mara pentru o garsoniera de 30 mii euro. Cum pot face sa beneficiez si pe hartie de acele sume de bani castigate din evenimente? Se poate printr o firma ceva? Ce variante exista sa pot face un credit pentru o locuinta? Sa fie un avantaj si pentru angajat, si pentru angajator. Multumesc, stima
Multumesc
Buna ziua, cum pot obtine stergerea din biroul de credit? Din pacate am avut un credit neplatit care sa lasat cu poprire, in final am reusit sa platesc toata suma si procesul sa terminat. Totusi doresc stergerea din biroul de credit.
Multumesc


POPA GHEORGHE a scris:

Puteti accesa butonul rosu "consultanti" si va alegeti persoana dorita care daca este disponibila va poate consilia contracost. Va puteti adresa Baroului de avocati din judetul dvs.
Regulamentul acestui forum interzice recomandarea de consultanti.


Va multumesc, dar din pacate nu stiu in ce cadru legal se incadreaza, civil penal etc nu stiu exact cui sa ma adresez
Buna ziua, doresc sa gasesc un avocat care se ocupa cu retrocedari/ocupari abuzive de case si terenuri, nu stiu exact incadrarea daca este la drept civil sau penal de aceea pun aceasta intrebare.
Pe scurt este vorba de un teren/loc de casa ocupat abuziv de mai bine de 40 de ani, terenul fiind al strabunicilor mei care s au mutat in alt oras, iar acel teren a ramas nefolosit pana cand un vecin a darmat gardul si a plantat cereale, urmasii strabunicilor au incercat sa recupereze acel teren dar nu au reusit neavand informatiile necesare. pe acel loc de casa exista 2 acte de proprietate, unul original al strabunicilor din anul 1932 si cel al vecinului din 1970. Nimeni nu a vandut nimic vecinului de aceea incercam sa aflam cum detine el acte de proprietate.
As dori o mana de ajutor si un sfat, de unde sa incep acest proces, cu ce avocat sa vorbesc, carei instanta sa ma adresez? Multumesc.
Buna dimineata, scurta intrebare, doresc sa deschid in viitorul apropiat o firma, dar in acest moment am un credit de 6000 lei pe care nu l am mai platit iar in urma cu cateva zile am primit notificare ca mi sa pus poprire pe contul ing unde incasez salariul. As dorii sa stiu daca acest lucru ma afecteaza cu ceva daca vreau sa deschis in maxim o luna de zile o firma.
Stima