Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua, doresc sa gasesc un avocat care se ocupa cu ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua, doresc sa gasesc un avocat care se ocupa cu retrocedari/ocupari ...

Buna ziua, doresc sa gasesc un avocat care se ocupa cu retrocedari/ocupari abuzive de case si terenuri, nu stiu exact incadrarea daca este la drept civil sau penal de aceea pun aceasta intrebare.
Pe scurt este vorba de un teren/loc de casa ocupat abuziv de mai bine de 40 de ani, terenul fiind al strabunicilor mei care s au mutat in alt oras, iar acel teren a ramas nefolosit pana cand un vecin a darmat gardul si a plantat cereale, urmasii strabunicilor au incercat sa recupereze acel teren dar nu au reusit neavand informatiile necesare. pe acel loc de casa exista 2 acte de proprietate, unul original al strabunicilor din anul 1932 si cel al vecinului din 1970. Nimeni nu a vandut nimic vecinului de aceea incercam sa aflam cum detine el acte de proprietate.
As dori o mana de ajutor si un sfat, de unde sa incep acest proces, cu ce avocat sa vorbesc, carei instanta sa ma adresez? Multumesc.
Puteti accesa butonul rosu "consultanti" si va alegeti persoana dorita care daca este disponibila va poate consilia contracost. Va puteti adresa Baroului de avocati din judetul dvs.
Regulamentul acestui forum interzice recomandarea de consultanti.

POPA GHEORGHE a scris:

Puteti accesa butonul rosu "consultanti" si va alegeti persoana dorita care daca este disponibila va poate consilia contracost. Va puteti adresa Baroului de avocati din judetul dvs.
Regulamentul acestui forum interzice recomandarea de consultanti.

Va multumesc, dar din pacate nu stiu in ce cadru legal se incadreaza, civil penal etc nu stiu exact cui sa ma adresez
Bună ziua. În 1997 am luat un teren lingă Craiova prin notar terenu era extravilan actul sa evectuat contract de donație cu suma care era la acea vreme aul acesta trecind la terenul respectiv am observat ca este construita o casa. Cum procedez în instanta pentru tulburarea de posesie a terinului. Mai ieste valabil terenu pe care lam cumpărat cei care au construit au șiș ca au cumpărat și nu au vrut să-mi arate actul de la cine a cumpărat prima data ca ne înțelegem într-un fel ieu vreau sa merg pe cale legala. Va multumesc
Va trebui sa consultati un avocat, contracost, pentru lamuriri.