avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 709 soluții astăzi
Forum Activitate nuc23

Activitate nuc23

Buna ziua,
Vreu sa construiesc o casa fara autorizatie.
Se poate construi din lemn si placa de beton armat, poate si stilpi de beton armat cu fier?
Casa din lemn este ok, dar fara fundatie nu am gasit o solutie fara beton armat pentru a fi grutatea echilibrata.
Dar placa de beton armat , fara fundatie si pereti de BCA, am nevoie de autorizatie.
Nu am gasit nimic pe net, pe la primarii, nici un fel de casa model tip sa fie fara autorizatie de constructie.
Firma de administrare a blocului din București, Colentina, Viom_r nu vrea sa ne predea actele și banii aproximativ 20.000 lei. Dacă i-i dam în judecată eu de unde recuperez banii de la Asigurător sau de la el sa demonstram ca nu a administrat bine banii și a dat faliment. Dacă nu are asigurarea valabilă. La Primaria sector 2 ce pot face?
Multumesc, o sa sun un cadastrist, cadastrul neintocmit ma incurca sa pot cumpara.
Secretara de la notariat a intrebat cine confirma haturile daca ambi bunici sunt morti? Asa cred si eu, ca cel care semneaza cadastrul trebuie sa fie viu, dar este complicat sa semneze 11 persoane cadastrul dupa ce se emite certificatul de mostenitor, 2 sunt plecati din tara si unul la Bacau nedeplasabil. la cadastru parca trebuie confirmate haturile.
Dupa dezbaterea succesiunii trebuie obligatoriu cadastru? Cadastrul se poate face inaintea dezbaterii succesiunii, asa cum zicea cineva de pe la tara? Eu nu as crede, o fi inteles taranul altceva de prin succesiunea lor..
Cumparare teren din Succesiunea pe bunicii mei, tata, mama, sora traiesc
Am imputernicire sa-l reprezint pe tata la dezbaterea succesiunii si partajul succesoral.
Terenul intravilan (cu casa demolabila) si terenul extravilan, dat in arenda, ambele terenuri nu au cadastru.
Sunt 11 mostenitori vii, tata, 2 unchi si 2 unchi morti, urmasi celor morti sunt 7 veri si o matusa.
Cum pot face eu sa cumpar acele 2 terenuri fara sa fac cadastru cu cei 11 mostenitori.
Terenul extravilan cred ca va avea problem de suprapunere q cadastrului.
Parca nu as vrea sa platesc eu sulta si tatal meu care mereu a fost neserios sa devina proprietar. Mai am o sora.
Eu locuiesc in Bucuresti si tata in Bacau, succesiunea este in Dimbovita.
Ce variante as avea?
Te judeci, ca este un caz mai complicat si fiecare trebuie sa dovedeasca ceea ce cere.
Am depus declaratia unica in 2019 fara bonificatie.
Am depus azi declaratia unica in toate variantele (6 cu erori ) si a saptea a fost valida.
La cea valida am bifat la anul 2019 optiunile:
a) Declaraţie rectificativă privind Capitolul I si
b) Declarație pentru aplicarea bonificației în cazul contribuabililor care au optat pentru plata
contribuției de asigurări sociale sau a contribuției de asigurări sociale de sănătate potrivit art.148 alin. (3), respectiv art.180 din Codul fiscal

S-a autobifat;
SUBSECȚIUNEA I.5.2 Sumarul obligaţiilor datorate de persoanele fizice care obțin venituri anuale pentru care există obligația completării și depunerii numai a declarației prevăzute la art.120 din Codul fiscal, precum și de persoanele fizice care au optat în anul 2019 pentru plata contribuției de asigurări sociale sau a contribuției de asigurări sociale de sănătate potrivit art.148 alin.(3), respectiv art.180 din Codul fiscal

Mai jos am introdus sumele cu bonificatie, numai pentru sanatate (CASS):
I.5.2.Sumarul obligaţiilor datorate de persoanele fizice care obțin venituri anuale pentru care există obligația completării și depunerii numai a declarației prevăzute la art.120 din Codul fiscal, precum și de persoanele fizice care au optat în anul 2019 pentru plata contribuției de asigurări sociale sau a contribuției de asigurări sociale de sănătate potrivit art.148 alin.(3), respectiv art.180 din Codul fiscal.

Am rectificat pentru anul 2019 numai CASS cu bonificatie, nu si impozitul pe venit cu bonificatie (dadea eroare de validare pe recipisa)
Voi depune inca o declaratie rectificativa pentru 2019, in care sa prind numai bonificatia pentru impozit.
Voi bifa alternativ optiunea:
Declarație pentru aplicarea bonificației în cazul contribuabililor care obțin venituri anuale pentru care există obligația completării și depunerii numai a declarației prevăzută la art.120 din Codul fiscal
Am depus declaratia unica cu bonificatia pentru impozit si am rectificat numai impozitul pe 2019. Documentul este valid.
Am rezolvat bonificatia prin depunerea a doua declaratii rectificative pentru anul 2019.

Am venituri numai din chirii pentru o singura locatie.
Am depus declaratia unica in 2019, venituri sub salariul minim, cu optiunea sa platesc CASS (sanatatea).
Am depus declaratia unica cu venitul estimat pe anul 2020. Este valida.
Cand am depus in iunie 2020 declaratia unica cu bonificatia imi da eroare deoarece eu nu am CAS (contributii la pensii) declarat initial. Eu am numai venituri sub minim si optional sanatatea.
Versiunea declaratiei unice depuse cu bonificatia este: Versiune: A4.0.0/ 10.06.2020

Au fost identificate urmatoarele ERORI:
E: oblig_realizat (1)
eroare regula: R_NO_DATA_cass_datorat: Nu exista declaratie depusa cu cass_datorat!
I-a spus sefului departamentului IT ca nu stie sa le faca si a cerut om de la firma specializata pe sisteme de securitate, autorizata si l-a ajutat pe acel om sa le rezolve.

Eu nu stiu clar daca legal poate sa umble la camere, soft, baza de date, sa fie administrator/utilizator al aplicatiei client sau tot sistemul de supraveghere trebuie sa fie intretinut si accesat numai si numai de catre o firma autorizata de Politie?