avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 2060 soluții astăzi
Forum Activitate Pastorica

Activitate Pastorica

Sunt angajata in Romania (CIM, perioada nedeterminata) insa sunt temporar in afara UE. Am notificat compania ca sunt insarcinata, dar avand in vedere ca nu voi fi in tara cand voi naste, nu voi putea sa imi iau concediu de cresterea copilului.

1. Pot cere companiei suspendarea contractului pe o perioada de 6 luni pt motive personale (Art 54 Codul muncii), avand in vedere ca am facut deja notificarea sarcinii? exista vreo restrictie?
2. Dupa cele 6 luni, in situatia in care as fi inapoi in tara, pot aplica pentru concediu de cresterea copilului pentru perioada ramasa pana la 1 an si 11 luni? Multumesc
Pensia de urmas de 25% se aplica din legea 360/2023 care a abrogat legea 127/2019 art.113?. Multumesc
Se mai aplica Legea nr. 127/2019 art.113 in 2024?
Legea nr. 127/2019 art.113 privind sistemul public de pensii va intra în vigoare de la 01 ianuarie 2024?. Multumesc.
De la politia locala am gasit o somatie pe parbrizul masinii ca in termen de 10 zile sa eliberez locul de parcare(e platit la primarie) pe motiv ca exista indicii ca nu a mai circulat de o perioada indelungata de timp, refuzul de conformare atrage amenda de la 1000 la 2000 lei conform Legii nr421/2002 si apoi ridicarea masinii.
Precizez: nu e masina abandonata, folosita f rar in acest an, am locul de parcare platit pt 2023, ITP a expirat in iulie 2023(au zis ca au verificat si ei)
Doar pt ca nu a fost spalata de praf si cu ITP expirat e motiv sa primesc ordin de eliberare a domeniului public? Este legal?
Multumesc
Discuție Cadastru
Cat costa cadastru pt 400mp in jud.Arges? Cat e taxa pt urgenta?
In cat timp se face cadastru si intabularea doar a unei parcele de teren(400 mp ) in jud.Arges in mod normal si cat costa? Daca soliciti la urgenta, cat e taxa si cat dureaza? Multumesc
Succesiunea a fost facuta la 1 an dupa decesul sotului, avem certificatul de mostenitor, daca partajarea se face dupa 2 ani de la deces,se mai aplica scutirea impozitului de 1% ? Sau partajarea se poate face oricand, nu e legata de succesiune?. Multumesc.
Legea 127/2019 art.113
Se aplica de la 1 septembrie 2023?
Apartamentul detinut de sotul meu si de mine a fost cumparat de fiica mea. Dupa 2 ani, fiica mea s a casatorit. Sotul fiicei mele are vreun drept legal (de ex un divort) sau fiica mea are drepturi depline asupra acestui apartament ?
Multumesc