avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 488 soluții astăzi
Forum Activitate Murasan Georgiana

Activitate Murasan Georgiana

Buna ziua,
Sunt de aproape 4 ani divorțată, la momentul divorțului copilul avea 9 luni, iar acuma are 4 ani și jumătate...
În acești aproape 4 ani de la divorț, tatăl a venit să vadă copilul deabia de 5-6 ori, in care a stat tot maxim 2 ore cu el...
In incercarea de a ajuta copilul sa își facă o relație cu tatăl lui, am fost de acord sa vina când putea tatăl să vadă copilul, nu a contat daca era conform programului de vizita stabilit la divorț sau nu ,și am stat cu copilul și eu când venea la vizită deoarece copilul nu dorea să stea fara mine, pentru că nu îl cunoaște....
Acuma tatăl amenință că vine să îl ia pe copil cu poliția și presa, fără să îl intereseaze daca copilul dorește sau nu...
Tatăl nici măcar nu l-a mai sunat de mai bine de jumătate de an... Nici măcar de ziua copilului nu l-a sunat sa ii spună la multi ani...
Copilul având 4 ani jumate e la vărsta la care învață despre lucruri bune și lucruri rele... Despre minciună și adevăr... Drept urmare spune că tatăl lui ia promis că vine să îl vadă și nu a mai venit, și că la mințit ca și Pinochio, și sigur are nasul mare ca și Pinochio...
Tot ce îmi doresc este că tatăl să nu treacă peste vointa copilului, și să nu traumatizeze copilul....
Ce pot sa fac ca să îmi apar copilul?
Din păcate pentru tata nu este primordial copilul și ceea ce își dorește copilul, ci doar să facă rău...
Domiciliul minorului este stabilit la mine, doar că, custodia este comună, până la 2 ani avea dreptul tatăl sa vina să îl vadă în prezența mea in primul și al treilea weekend din lună, lucru pe care l-am făcut de o dată chiar după divorț, in luna noiembrie 2020, 1 dată chiar după ce a împlinit copilul 1 an, și 1 dată in septembrie anul trecut, de atuncia nu a mai venit deloc la copil... De Crăciun anul trecut copilul a împlinit 2 ani, iar conform convenției de la divorț ( am divorțat la judecătorie) de la 2 la 3 ani are dreptul o data pe luna să îl ridice pe copil de vinerea la amiază până duminica, dar el de anul trecut din septembrie, adică de 10 luni nu a fost deloc să îl mai vadă, copilul nu îl cunoaște bine... El nici atâta nu știe ce nevoi are, sau ce să facă cu copilul, copilul fără mine de-abia sta cu bunicii din partea mea cu care locuiește în aceeași casă de la divorț... Dar el acuma pretinde să vină să îl ia pe copil ....

CLAUDIU LASCOSCHI a scris:

Daca nu exista hotărâre judecătorească și copilul va refuza sa plece cu el nu îl va putea lua.
Exista cu adevărat o problemă în cazul dat.

Domiciliul minorului este stabilit la mine, doar că, custodia este comună, până la 2 ani avea dreptul tatăl sa vina să îl vadă în prezența mea in primul și al treilea weekend din lună, lucru pe care l-am făcut de o dată chiar după divorț, in luna noiembrie 2020, 1 dată chiar după ce a împlinit copilul 1 an, și 1 dată in septembrie anul trecut, de atuncia nu a mai venit deloc la copil... De Crăciun anul trecut copilul a împlinit 2 ani, iar conform convenției de la divorț ( am divorțat la judecătorie) de la 2 la 3 ani are dreptul o data pe luna să îl ridice pe copil de vinerea la amiază până duminica, dar el de anul trecut din septembrie, adică de 10 luni nu a fost deloc să îl mai vadă, copilul nu îl cunoaște bine... El nici atâta nu știe ce nevoi are, sau ce să facă cu copilul, copilul fără mine de-abia sta cu bunicii din partea mea cu care locuiește în aceeași casă de la divorț... Dar el acuma pretinde să vină să îl ia pe copil ....


Madalina Pascu a scris:

Buna ziua, in primula rand solicitati interventia 112 la momentul la care fostul sot va incerca sa ia copilul intrucat nu are acest drept. De asemenea, e important sa solicitati in instanta stabilirea domiciliului minorului la dvs. si stabilirea autoritatii parintesti pentru ca pe viitor sa nu mai aveti probleme .

Buna ziua,
Fostul meu soț vrea sa vină să ridice copilul, după aproape 11 luni de absență totală din viața copilului.
Ce se poate face, pentru a nu bulversa copilul?
Menționez că, copilul are 2 ani și 7 luni in prezent, noi suntem despărțiți de când copilul avea 9 luni, iar de la despărțire până acuma a fost doar de 3 ori să vadă copilul.
Se poate cere în instanță suplinirea dreptului de decizie a tatălui asupra minorului?
Buna ziua, din toamna lui 2020 sunt divorțată, și am împreună cu fostul soț un copil de 2 ani și jumătate... Când am divorțat copilul avea 9 luni
Custodia asupra copilului este comună...
După divorț i-am solicitat să ne facă imputernicire notarială pentru ai putea face copilului pașaportul. Timp de un an și și ceva a refuzat să ne facă împuternicirea, doar in momentul in care a primit hârtie de la avocat că va fii chemat în judecată dacă nu ne da împuternicirea, doar atuncia ne-a dat-o,și ne-a dat voie sa ieșim o dată din țară în luna aprilie când am mers în vizită la sora mea in Germania.
Luna aceasta i-am solicitat să ne de-a din nou împuternicire că sa putem pleca la sora mea in Germania, când are copilul vacanță o săptămână, dar nici măcar nu mi-a răspuns.
Când i-am cerut acte pentru înscrierea copilului la grădiniță, doar după ce m-am rugat de el de nenumărate ori, și am ajuns și la ceartă ni le-a dat.
De venit la vizită la copil nu a venit din septembrie anul trecut.
Pensia alimentară o primim deoarece i-am făcut dosar la executor, pentru că nu o plătea decât cat vroia el și când vroia.
Se poate cere în instanță suplinirea dreptului de decizie asupra minorului, a tatălui?
Trebuie să declar la poliție eventual faptul că am parasit domiciliul conjugal împreună cu copilul?
Buna ziua, în urmă cu câteva zile soțul meu mi-a spus sa imi fac bagajele si sa plec cu copilul nostru minor de 5 luni, din locuinta in care stătea impreuna, si ne-am mutat la părinții mei.
Va rog sa imi dati un sfat, cum sa procedez ca sotul meu sa nu folosească acest lucru, în defavoarea mea, în lupta pentru custodia minorului.
Va mulțumesc.