avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 2112 soluții astăzi
Forum Activitate sd6112

Activitate sd6112

Discuție radiere pfa
Buna,

PFA infiintat de putin timp, fara venituri, cum se poate radia? Titularul si-a gasit de lucru si doreste sa o inchida inainte de a incepe activitatea. Trebuie depuse ceva declaratii sau cum se procedeaza in acest caz?

Multumesc
Răspuns la discuția Casa de marcat, ambulant
Dvs va referiti la chitanta de la casa de marcat, nu o chitanta scrisa de mana? Din ce spuneti dvs, eu am inteles acum: in urma platii eu eliberez chitanta(bonul fiscal) clientului si la sfarsitul zilei, scot Z, nu scriu o chitanta de mana. Intreb sa vad daca am inteles.

Va multumesc!
Răspuns la discuția Casa de marcat, ambulant
Stiu ca trebuie conectata. Atata timp cat este inregistrata casa de marcat, cum sa se elibereze chitanta? Nu inteleg. Poate ma puteti lamuri
Buna ziua,

Ma puteti ajuta cu un raspuns la o intrebare, incurcata pentru mine.

Pentru un PFA/II; Ce trebuie sa se faca atunci cand se presteaza servicii catre persoane fizice, la diferite locatii, gen magicieni, dansatori, animatii pentru copiii, foto, video, etc, din punct de vedere a casei de marcat.
Trebuie declarat ceva special la ANAF?
Se poate lua casa de marcat si mers cu ea in locatia unde e nevoie
Cum se procedeaza?

Va multumesc frumos
În regulă. Puteți sa ma ajutați atunci cum as putea sa le vând pentru a nu fi nevoie de caen comerț. Va mulțumesc

george-neagu a scris:

Daca nu si vindeti prin magazine fizice sau pe net (a nu se confunda cu reclama) ceea ce produceti catre persoane fizice sau firme, nu va trebuie coduri caen pentru comert.

Bună ziua,

Dacă deschid II cu caen principal de producție/fabricare, e nevoie și de caen pentru comerț sau pot vinde direct cu caen-ul de fabricare având în vedere că eu produc?

Întreb pentru că am păreri diferite și aici sper să gasesc raspuns sigur că nu știu unde să întreb.

Vă mulțumesc frumos
Mulțumesc frumos
Buna ziua,

Aș dori să-mi deschid un PFA, dar am o întrebare la care momentan nu am raspuns.

Dacă voi face filmări și editare video, cu plata în cont și promovare online, pe lângă codurile CAEN 5911 și 5912, mai am nevoie și de alte coduri CAEN?

Vă mulțumesc!
Si oare cum se poate acest lucru ? Sti sa-mi spuneti ?
Va multumesc frumos pentru raspuns.
Nu se poate sa le donez sau alta forma prin care sa le dau iar II-ul sa le poata inchiria mai departe ?

Multumesc