Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Casa de marcat, ambulant
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Casa de marcat, ambulant

Buna ziua,

Ma puteti ajuta cu un raspuns la o intrebare, incurcata pentru mine.

Pentru un PFA/II; Ce trebuie sa se faca atunci cand se presteaza servicii catre persoane fizice, la diferite locatii, gen magicieni, dansatori, animatii pentru copiii, foto, video, etc, din punct de vedere a casei de marcat.
Trebuie declarat ceva special la ANAF?
Se poate lua casa de marcat si mers cu ea in locatia unde e nevoie
Cum se procedeaza?

Va multumesc frumos
Trebuie sa eliberati chitanta.
Casa trebuie sa fie conectata la ANAF si cand dati Z se duce automat.
Stiu ca trebuie conectata. Atata timp cat este inregistrata casa de marcat, cum sa se elibereze chitanta? Nu inteleg. Poate ma puteti lamuri
Inregistrarea casei este una, eliberarea chitantei alta.
Cand mergeti la client, pentru plata primita eliberati chitanta.
La sfarsitul zilei, este obligatoriu sa dati Z . Acest Z se va duce automat la ANAF, dar, pentru asta, casa trebuie sa fie conectata la internet si sa poata comunica cu ANAF. Toate casele noi , teoretic, pot comunica cu ANAF-ul.
Pe Z , la sfarsit, va scrie ''send A4203 OK''.
Dvs va referiti la chitanta de la casa de marcat, nu o chitanta scrisa de mana? Din ce spuneti dvs, eu am inteles acum: in urma platii eu eliberez chitanta(bonul fiscal) clientului si la sfarsitul zilei, scot Z, nu scriu o chitanta de mana. Intreb sa vad daca am inteles.

Va multumesc!
Corect!!