avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1043 soluții astăzi
Forum Activitate Alexandru21.

Activitate Alexandru21.

Nu stiu exact cum a procedat dar stiu faptul că a "uitat certificatul meu"(inexistent pe numele acela decat în fals) si a prezentat decât buletinul lui, tata fiind imbracat elegant nu stiu cum la crezut sau dacă ar fi dat ceva bani pentru asta
Dasta acum se face un proces să se vadă de unde s a început si de la cine.
Poliția nu vrea să mi elibereze carte de identitate provizorie
Povestea pe scurt, tata nu era căsătorit cu mama a reușit să mă treacă pe numele lui pe încredere la poliția de la noi ulterior înainte să fac 18 ani a murit când am mers să mi fac buletinul la 18 mi s a zis că există o problemă, practic s a creat un act de când m am născut la o persoana care nu există cu cnp ul si restul, am 2 certificate 1 fals care a mers tot de la grădiniță la liceu si unu pe numele mamei care nu a fost emis decât când m am născut
Șeful de poliție din cauza increderii care o aveau oamenii când mi l am făcut la 14 ani a intrat in problemă si mi-a zis că nu îmi face până nu se decide procesul prin care să se afle si decidă ce cum sunt, eu ce as putea face în privința asta? Oriunde îți trebuie un document
Polistitul care se ocupă cu buletinele mi-a spus că nu-i face până nu are certificat si nici la starea civila
Bună ziua, mama a trăit in concubinaj neavând nici un act la îndemână, tata q murit, iar acuma nu mai știe ce să facă
Ultima căsătorie a avut-o în București si este născută in bihor
Acuma locuiește in Constanța fără a fi luată in spațiu
Cum ar trebui să procedeze pentru a putea să fie totul la normal(am 19 ani buletin provizoriu cu domiciliul fără dovada locuință)
Am decât de la absolvirea liceului,e bună?
Dacă ti ai pierdut toate actele in original si ca să ți iei certificatul ai nevoie de buletin si vice versa...
Si la provizoiru iti trebuie o dovada, atunci cum naiba iti faci un act daca ai nevoie de un alt act?
Bună seară sunt din bihor si am mers în Constanța să mă angajez printr-un anunt pe net, ulterior gândeam plecat din gara mi-a furat un țigan dosarul cu actele
Am mers la poliție sa vad ce pot face si nu pot sa mi fac nici provozoriu... in cele din urmă am gasit un loc la negru sa lucrez, dar încă nu pot să-mi fac actele.... Ce pot sa fac?
Buna ziua, am si eu o rugăminte cine este in domeniu si imi poate da solutie
Deci pe scurt, cand m am nascut mama nu a divorțat de soțul ei, taicamiu biologic a reusit sa ma treaca ilegal pe numele lui si totul a decurs normal cu grădiniță,primara,liceul până la împlinirea vârstei de 18 ani, cand cu 2 luni inainte a decedat si hop s a descoperit tot(toate actele erau in original exceptând certificatul de nastere)
Problema e ca am 2 actele dar nu vrea să mi de-a nici unu, de un an jumate tot astept sa termine procurolul (care nici nu mi-a zis cum il cheamă)
Nici provizoriu nu vrea să mi faca, imi zice " nu mi pasa,nu i problema mea si să astept" practic el cand mi a facut buletinul la 14 ani nu se consideră si pentru el fals în acte, cum nu i problemă lui?
Ce aș putea sa fac ca să contraatacă să se rezolve problema ca in ritmul asta nu se face nimic nici in 20 de ani...