avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 718 soluții astăzi
Forum Activitate JURJIUROZ1977

Activitate JURJIUROZ1977

Buna ziua!
De câteva luni de zile cam la câteva seri niste derbedei de copii sau adolescenți arunca cu oua, pietre sau alte obiecte spre geamul meu de la balcon și de la camera dar și al vecinului. Cum as putea instala o camera de supraveghere legal? înainte să îmi fie spart geamul.....
Camera ar fi montata la balcon și dă spre gradina din fata balconului și spre aleea de la bloc, de pe alee arunca copii, deci e necesar să surprindă și drumul.
Buna ziua. Doresc sa îmi schimb numele de familie. Parintii mei nu au fost niciodata căsătoriți insa la nastere am luat numele de familie al tatalui. Cu el am avut contact minim spre deloc toata viata, deci as dori sa trec pe numele de familie al mamei pt ca asa ar fi cel mai logic. As dori sa îmi spuneti daca se poate sau nu dat fiind faptul ca nu au fost căsătoriți! Mulțumesc
Buna ziua. Doresc sa consult un avocat online, in privinta obligativității prezentarii certificatului verde la locul de munca. Ce specializare ar trebui sa caut sa aiba avocatul pe care doresc sa il consult pt a primi un raspuns cat mai clar? Va mulțumesc
Buna seara.
Intrebarea mea este. Am plecat de la vechiul job in data de 02.02.2020 cu prospect pt un alt job. Acel job nu s-a mai concretizat din cauza pandemiei. Eu am ramas acasa pana in data de 27.07.2020,cand m-am angajat la o alta firma. Din pacate nu imi place noul job si as prefera sa ma reintorc la vechiul job.
Exista vreo sansa ca pe adeverinta ce o voi primi de la actualul job in cazul demisiei si care va trebui prezentata (obligatoriu?) la reangajare la vechiul job sa nu fie trecute data angajarii si salariul?
Nu as dori ca vechea firma sa vada aceste detalii. Iar daca nu se poate, cine poate vizualiza aceste informatii? Doar personalul de la HR sau si alti sefi?
Multumesc