avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 527 soluții astăzi
Forum Activitate SilviaAndreeaStoica

Activitate SilviaAndreeaStoica

Hello

Pe fondul pandemiei care a inceput in 2019, salariul meu a cunoscut o fluctuatie care s-a tradus prin intarziere plata rate bancare. Intrebarea mea este, legal, banca, dupa cate luni de neplata te poate actiona in judecata ? Multumesc
Buna ziua
Ce trebuie sa fac ca fostul meu concubin sa plateasca pensie alimentara pentru copilul nostru? Multumesc
Avocatul reprezentant nu poate grabi lucrurile? Multumesc

Adrian ALBU a scris:

Termenul de 30 de zile este termenul legal, dar, din păcate, majoritatea judecătorilor îl depășesc, uneori cu mult.

Buna ziua

Durata redactarii poate dura mai mult de 30 zile?

Multumesc

Adrian ALBU a scris:

Vă referiți la hotărârea definitivă ? Dacă da, judecătorul redactează hotărârea și apoi o comunică părților, care pot face apel. Durata redactării poate să varieze în funcție de judecător.

Buna seara

Sora mea locuieste in Spania, a fost casatorita si are un copil. S-a ajuns la divort si la "lupta" pentru custodie. A reusit sa obtina in Romania passport pentru copil, acesta fiind minor, insa eliberarea actului aprobat de juecator dureaza mult. Intrebarea mea este, cat?

Multumesc
Bunà ziua

Cat dureaza o aprobare a judecatorului pe passport fara sa fie necesara semnatura tatalui?

Multumesc
Va mulțumesc frumos pentru răspunsuri.
Buna seara,

Doresc sa vin in tara in concediu însă nu pot veni cu copilul pentru că tatăl nu îmi acorda semnătura. Ce pot face?
Mulțumesc
Mulțumesc pentru răspuns. Insist totuși. Sa presupunem că vreau să mă întorc în România din lipsa de job in Spania. Cum fac? Stabilitatea mea și a copilului depinde de semnătura celui ce doar in acte este tata?
Salut

Sunt cetățean român la munca in Spania. Am un copil de 6 ani cetățean român și el, tatăl deasemenea cetățean român. Vreau să merg in Romania in vacanta, numai că tatăl copilului nu îmi dă semnătura pentru pașaport. Întrebarea mea este daca pot muta procesul în România. Mulțumesc