avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 321 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Buna ziua Ce trebuie sa fac ca fostul meu concubin sa ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Buna ziua Ce trebuie sa fac ca fostul meu concubin sa plateasca ...

Buna ziua
Ce trebuie sa fac ca fostul meu concubin sa plateasca pensie alimentara pentru copilul nostru? Multumesc
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Buna ziua,
Trebuie sa obtineti o hotarare judecatoreasca prin care acesta sa fie obligat la plata pensiei de intretinere, apoi puteti sa-l executati silit, punandu-i poprire pe venituri sau sa-i faceti plangere penala pentru abandon de familie.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensie alimentara restanta S.Cristina S.Cristina Buna ziua, Va rog sa ma ajutati si pe mine intr-o problema: In aprilie 2008 am inaintat cererea de divort, avand si doi copii minori. In Iunie 2009 s-a ... (vezi toată discuția)
Pensie alimentara koreh silvia koreh silvia As avea o rugaminte la dumneavoastra!Fostul concubin nu imi mai plateste pensia alimentara de cateva luni si m-am decis sa il chem in instanta,problema este ca ... (vezi toată discuția)
Pensia alimentara irina-ana irina-ana Buna ziua! In urma divortului s-a stabilit o pensie alimentara de 150 de lei numai ca acesti bani fostul sot nu ii pune lunar ci o data la 2-3 luni si atunci ... (vezi toată discuția)