avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 914 soluții astăzi
Forum Activitate tyson6677

Activitate tyson6677

Buna dimineata,tatal meu a depus un plan de vecinatate la Primaria Constanta pe o suprafata de 1189 m care a fost refuzat.Dupa moartea tatalui am deschis succesiunea si in acte avem trecuta suprafata de 1048 m.Problema este ca in exteriorul proprietatii noastre,pe domeniul public, a fost asezata o constructie din tabla de 48 m ,in 1992 sau 1993,de unul dintre chiriasii tatalui meu de atunci,pentru care se plateste impozit conform raportului de evaluare depus la Taxe si impozite.Impozit se platea si pentru suprafata de teren de 48 m pe care este asezata aceasta tabla ,conform planului de vecinatate respins de Primarie,dar,in urma succesiunii,conform actelor pe care le-am avut aceasta suprafata de 48 m nu am mai avut cum sa o declar la SPIT,drept urmare a trecut un an si nu s-a platit impozit pe terenul de care va spun.Precizez ca nu am gasit actul pe aceasta tabla,noi banuim ca a fost depus la dosarul de vecinatate,dosar refuzat de Primarie dar nici eu nu am putut sa consult acest dosar,in urma cererii depuse la Primarie mi s-a raspuns doar ca este refuzat.Acum ,daca am gresit eu cu ceva prin faptul ca nu am avut pe ce acte sa declar pentru impozitare acest teren de 48 m,cum as putea proceda sa rezolv aceasta problema? Pe ce baza si cu ce fel de acte daca eu nu am nimic? Va multumesc!
Va multumesc ,doamna avocat.
Buna ziua,am fost notificat sa completez un dosar aflat in lucru la o institutie cu niste acte,in termen de 120 zile.Pe notificare apare data de 9 noiembrie numai ca posta m-a anuntat ca am o recomandata pe 23 noiembrie,pe 24 am intrat in posesia ei.De la ce data incepe sa se calculeze acest termen de 120 zile? 9 sau 24 noiembrie? Multumesc
Multumesc
Buna ziua,am fost notificat sa completez un dosar aflat in lucru la o institutie cu niste acte,in termen de 120 zile.Pe notificare apare data de 9 noiembrie numai ca posta m-a anuntat ca am o recomandata pe 23 noiembrie,pe 24 am intrat in posesia ei.De la ce data incepe sa se calculeze acest termen de 120 zile? 9 sau 24 noiembrie? Multumesc
Multumesc.
Contract de inchiriere

Buna ziua,am un spatiu comercial inchiriat pana in iunie 2024.S-a deschis un service auto care are un angajat.Acest angajat este mai mult beat dect treaz si avand in vedere faptul acesta imi este teama de posibile probleme viitoare pe care ar putea sa le produca acest angajat,de ex.daune materiale.As putea cere incetarea contractului din cauza acestui lucru?Si daca da cum ar trebui procedat?Sa chem politia cand este foarte beat,sa faca vreo constatare sau exista si alta cale?Va multumesc.
Am inteles,multumesc frumos domnule avocat.
Buna ziua,am incheiat un contract de reprezentare juridica cu un domn avocat pe 10 noiembrie 2022 pentru schimbarea pe cale judecatoreasca a unui contract de concesiune a unui loc de veci.Verii mei care figureaza si ei pe contract nu vor sa dea semnatura ca sunt de acord ca sotia supravietuitoare sa fie trecuta pe acest contract,avand in vedere decesul tatalui meu.Mentionez cu nu le stiu adresele pentru a putea fi citati.Domnul avocat mi-a zis ca judecatorul trebuie sa aleaga calea prin care se face citarea.Este normal ca sa dureze asa de mult?Mai am putin si fac 3 luni de la incheierea contractului de reprezentare.Va multumesc.
Răspuns la discuția Mostenire
Am inteles,va multumesc!