avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 888 soluții astăzi
Forum Activitate Olimpica

Activitate Olimpica

Răspuns la discuția Concesiune loc de veci
Buna ziua. Revi, deoarece între timp am primit raspuns: și anume că nu se pot returna banii plătiți - e vorba de 620 lei - care nu mai produc efecte, pentru ca am preluat eu concesiunea prin plata pe 10 ani. Adica tot ceea ce a fost platit intre 2024 si 2041 pe numele mamei mele, nu se stie unde sunt...cert este ca mie nu mi se restituie. Acesta chiar e abuz! Ce as putea sa fac oare? Nu e vorba atat despre banii respectivi, cat despre felul in care procedeaza Administratia domeniului public! Parca ar fura - la propriu - din buzunarele noastre! Nici regulamentul cimitirului, nici Hotararea de consiliu Local la care face Administratia cimitirului referire, nu specifica nimic in acest sens. Totul e trecut sub tacere. Cate mii or fi oare in aceasta situatie? Cate zeci-sute de milioane isi insuseste astfel Administratia domeniului public prin Administratia cimitirului? Si in ce cont ???
Concesiune loc de veci
Buna ziua. In urma decesului mamei mele, prin certificatul de mostenitor am dobandit si dreptul de concesiune al locului ei de veci. Taxa aferenta concesiunii este achitata pana in 2041, inca de cand mama traia. Acum, administratia cimitirului imi cere sa incheie un alt contract de concesiune pe numele meu si sa achit din nou taxa. La intrebarea mea "Ce se intampla cu taxa achitata deja pe 18 ani inainte", raspunsul lapidar a fost "se pierde". Eu nu pot sa accept asa ceva. Il consider un abuz. Am citit Regulamentul cimitirului, am citit Legea care face referire la acest subiect, nu se specifica nicaieri ca o taxa trebuie achitata de 2x. Iar daca -Doamne fereste-decedez eu intre timp, urmasii mei vor achita aceeasi taxa iar??? Am trimis o adresa atat administratiei cimitirului cat si Administratieie dimeniului public, solicitand lamurirea situatiei, nu am primit inca nici un raspuns. Poate ma ajutati cu un sfat. Multumesc. La multi ani ! Olimpia
Multumesc pentru raspuns. Ma voi pension cu data de 1 octombrie 2024.
Calcul pensie
Buna seara. Am vazut noua lege a pensiilor asa cum se vehiculeaza ea in acest moment. Am inteles cum se calculeaza punctajul in functie de anii lucrati, dar am doua nelamuriri, pentru ca urmeaza sa ma pensionez peste cateva luni:
1. Nivelul veniturilor pentru care s-au achitat contributiile la fondul de pensii nu mai are nici o relevanta?
2. Am avut perioade in care am lucrat, pe langa functia de baza, in baza unor contracte pe durata determinata. Efectiv am perioade in care activitatile s-au suprapus. Cum se evidentiaza acest lucru in calculul punctajului pentru pensie?
Multumesc, sper sa fie clare lucrurile pana la urma, dupa atatea balbaieli pe legea pensiilor.
Seara frumoasa!
Multumesc
Răspuns la discuția Calcul pensie
Multumesc mult!
Plata cu ora
Buna seara. Sunt lector universitar si, in afara prestatiei aferente normei de baza, mai am cateva ore de predare in regim de plata cu ora, pentru care depun lunar o declaratie. Ieri am primit prin e-mail flitirasul de salar, si, stupoare, nu imi erau cuprinse orele prestate in regim de plata cu ora. Am facut cercetari azi si am aflat ca Declaratia depusa de mine, predata directorului de departament, nu a ajuns la biroul personal. S-a pierdut pe drum. Nimeni nu stie nimic! Am intrebat la serviciul personal si mi s-a spus ca "nu se mai poate face nimic". Refuz sa cred acest lucru. A gresi e omenesc, dar a refuza sa corectezi o greseala mi se pare rea intentie. Maine doresc sa depun o cerere prin care sa solicit rectificarea...nu stiu exact ce altceva as putea sa fac. Rog dati-mi un punct de sprijin! O litera de lege la care pot face apel pentru a-mi recupera suma pentru munca prestata. Multumesc.
Discuție Calcul pensie
Calcul pensie
Buna ziua. Ma adresez d-voastra in speranta unei informatii pertinente.
Pe scurt: In perioada 1994-1997 am fost detasata ca formator in Maroc. S-au platit contributii pentru intreaga perioada, am adeverinta necesara. Problema intervine la ceea ce prevede Art. 1 alin.c) din Decret 112/22 martie 1965, referitor la acordarea unui adaos la vechimea in munca...
Acum, depunandu-mi dosarul la Oficiul de pensii, nu accepta recunoasterea a ceea ce prevede articolul mentionat, solicitandu-mi sa dovedesc in ce oras am lucrat, pentru ca nu toate orasele se supun aceleiasi reguli (!)
Va rog sa ma lamuriti. Cine are dreaptate pana la urma?
Multumesc pentru sprijin,
Olimpia
Multumesc. Se pare ca prea multe nu putem face. Problema e ca am mai trecut prin doua astfel de situatii, cu Carpatica Asig si cu City Insurance si sumele (nu avansuri) aferente prezsentarii raportoartelor de expertiza nu au mai putut fi recuperate, ASF declinandu-si obligatiile care ii revin. Multumesc.
Expertiza tehnica auto -judiciara
Buna ziua. As dori sa primesc un sfat in legatura cu subiectul meu. Expertize tehnice auto decise de instante in situatia in care reclamantul sau paratul este Euroins. In atare situatie, avand in vedere ca si pana in prezent Euroins are debite restante catre expertii auto, debite decise in instantele de judecata si pe care nu le-au achitat, ce e de facut? Exista pe rol procese in care Euroins este parte, suntem in riscul de a nu ne fi platite rapoartele de expertiza...dar nici nu putem refuza lucrarile pentru ca ne amendeaza instanta. Suntem intre ciocan si nicovala. Muncim si riscam sa muncim degeaba. Poate exista totusi o solutie si n-o intrevedem noi? Multumesc.