avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1915 soluții astăzi
Forum Activitate seby_mihai

Activitate seby_mihai

Răspuns la discuția Anulare testament
Va mulțumesc pentru răspunsuri!
Este bine de știut de la început care este cea mai buna soluție, pentru a evita ulterior orice neînțelegeri
Răspuns la discuția Anulare testament
Nu am luat in calcul contractul de vânzare cumpărare, deoarece aceasta este dorința mătușii. Si eu am fost surprins, mai ales ca nu am discutat niciodată despre asta. Faptul ca am grija de ea, din anumite puncte de vedere, a fost o decizie pur morală.
Testamentul poate fi contestat in termen de 1 an de la decesul doamnei (atunci când intră in vigoare) sau de la momentul autentificării la notar ?
Anulare testament
Buna seara!
Datorita faptului ca avem grija de o mătușă, recent aceasta a luat decizia să îmi lase prin testament locuinta sa.
Mătușa este sora mamei mele , este văduva si nu are copii.
Si mama mea si tata sunt decedați.
Eu am mai avut un frate care a decedat recent, dar care are 2 copii.
Ce șanse sunt ca cei doi copii ai fratelui meu (nepoti si ai mei si ai mătușii) sa conteste ulterior testamentul? Știu ca, in general, testamentul poate fi contestat.
In urma discuțiilor cu notarul, acesta a spus ca daca trece un an de zile nu mai poate fi contestat.
Sunt oarecum in dilema.
Cei 2 nepoti ai mei pot avea calitatea de moștenitori?
Menționez ca nu mai exista nimeni sa poată contesta testamentul.
Mulțumesc anticipat!
Răspuns la discuția Încetare drept abitație
Va mulțumesc pentru răspuns!
Încetare drept abitație.
Buna ziua!
In urma dezmembrării voluntare a unei moșteniri, am fost de acord cu instituirea unui drept de abitatie in favoarea fratelui meu, in procent de 1/2 din 2 anexe cu destinație de magazii,
Dreptul de abitatie este specificat clar ca aparține doar fratelui.
Notarul, la redactarea documentelor, a spus ca acest drept este unul viager si nu este transmisibil viitorilor mostenitori ai fratelui meu, mai ales pentru faptul ca nu este vorba despre o locuință ci despre 1/2 din 2 magazii, asa cum reiese si din planul cadastral.
Practic acest drept încetează la decesul acestuia.
Este adevărat acest lucru?
Mulțumesc frumos!
Va mulțumesc pentru răspunsul oferit.
Am două nelămuriri, daca mă puteți ajuta, va rog.
1. Ce înseamnă "interesul dovedit" al coproprietarilor ?
2. Daca taxa de timbru de 3% ar însemna 2000 euro, atunci la fond plătesc 2000 iar la apel 1000? Adică, 3-5% nu înseamnă taxa de timbru pentru tot procesul, ci numai pentru fond ?
Mulțumesc pentru răspuns!
Voi contacta un avocat pentru a-mi explica in detaliu întreaga procedură.
Va mulțumesc pentru răspuns!
In principiu, la ce alte cheltuieli mă pot aștepta?
Știu că trebuie plătită o taxa de timbru.
Banii pentru taxă îi plătesc pe toți odată sau jumătate fond, jumătate apel ?
Pot recupera măcar o parte din ei prin solicitarea de a împărți la final cheltuielile de judecată?
Buna seara!
Dețin în calitate de moștenitor, împreună cu fratele meu, 1/2 dintr-o proprietate în suprafață de 400mp, pe care există 2 construcții tip locuințe și 2 anexe.
Terenul este de forma dreptunghiulara, iar locuințele se afla față-n față.
Din motive "românești", am fost nevoit să doresc împărțirea acestei proprietăți.
Cu chiu cu vai, am reușit să îl conving sa facem cadastrul și intabularea, dar refuză categoric sa facem împărțirea. Motiv pentru care va trebui să mă adresez instanței.
Dilema mea este cum va hotărî instanta împărțirea.
Eu doresc ca împărțirea sa se facă pe lungime, fiecare primind câte un corp de casa (deși o casă este puțin mai mare), cu cale de acces comuna. Mi-e indiferent ce corp de casa primesc.
Se poate solicita in instanta o astfel de împărțire sau sunt la mila judecătorului care împarte cum dorește ?(pe lung, pe lat, pe diagonala)
Menționez că am incercat in mod repetat să îl conving că este absolut normal ca fiecare să facem această împărțire, sa avem contoare separate la utilități, contracte separate. Așa este firesc.... Degeaba. In mod abuziv, el dorește să aibă acces peste tot.
Mulțumesc frumos!
Mulțumesc frumos pentru răspuns!
Cu stima!