avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1975 soluții astăzi
Forum Activitate Sab101

Activitate Sab101

Plata cheltuielilor de judecata de o alta persoana

Buna ziua! Trebuie sa platesc cheltuielile de judecata, la trezoreria de pe raza unde am domiciliul si nu pot sa ajung in acel judet.

Este posibil ca o alta persoana sa mearga la trezorerie cu o copie dupa buletinul meu si dupa dosarul in care se specifica cheltuielile de judecata?

Multumesc anticipat!
Citatie pentru dosarul cu obiectivul: CONFISCARE SPECIALA (art 315 lit. C NCPP)

Buna ziua! Am primit o citatie si am 2 nelamuriri:
1. In ce consta aceasta confiscare speciala?
2. Este obligatoriu sa ma prezint la tribunal la data respectiva sau este mai mult o formalitate si poate fi rezolvata situatia si in lipsa mea?

Ca si context: dosarul are legatura cu un plic de amfetamine ce mi-a fost gasit asupra mea, s-a renuntat la urmarirea penala acum cateva luni si acum am primit aceasta citatie.

Multumesc anticipat!
Buna ziua! Am primit aceasta instiintare prin posta si nu inteleg ce inseamna
[ link extern ]
Pentru ce anume trebuie sa ma prezint? Ultima data cand am fost la tribunal s a aprobat confirmarea renuntarii urmaririi penale.

Multumesc !
Confirmare renuntare la urmarirea penala: prezenta obligatorie?

Buna ziua! Am fost citat sa ma prezint la tribunal pentru confirmarea renuntarii la urmarirea penala.

Context: Am fost urmarit de catre diicot pentru detinere de droguri pentru consum propriu, in urma audierilor s-a dispus renuntarea la urmarirea penala, spune si ca nu exista interes public in urmarirea faptei si ca acele cheltuieli asociate cu o continuare a urmaririi o sa fie mai mari decat beneficiile continuarii urmaririi.

Am mai citit aici pe forum dar nu am gasit un raspuns concret.

Stiu ca ar fi recomandat sa ma prezint si ca exista posibilitatea ca judecatorul sa nu accepte renuntarea.
Dar dat fiind contextul meu si ca nu am mai avut probleme cu legea si pentru ca cantitatea nu este mare nu vad ce ce nu ar accepta renuntarea.

Maine de dimineata, sunt obligat sa ma prezint? Se poate solutiona renuntarea si in absenta mea?
Buna ziua!
In urma cu un an am fost intr-o situație care a avut ca și consecință dispunerea urmăririi penale.
Luna trecută au avut loc audieri și s-a decis la renunțarea urmăririi penale.
Astăzi am primit acasă o scrisoare (locuiesc in alta parte acum deci nu am scrisoarea și nu știu exact ce scrie in ea) in care sunt anunțat ca trebuie sa ma prezint la tribunalul București pentru -confirmarea la renunțarea urmăririi penale-.
Îmi poate spune cineva ce înseamnă mai exact aceasta chestiune? Trebuie sa merg la tribunal și o sa fiu dus in fata unui judecător care o sa îmi spună ca s a renunțat la urmărire?
Este necesar sa ma prezint cu un avocat?
Ce o sa se întâmple mai exact acolo?
Mulțumesc!