avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 307 soluții astăzi
Forum Activitate De vara

Activitate De vara

Pentru 2.

Pentru taiere de copaci de pe domeniu privat este nevoie de autorizatie de taiere de la primarie. Dar daca propietatea nu era a vecinilor, nu cred ca au mai ajuns ei (vecinii) sa intrebe/ceara ceva de la primarie.
Pentru o astfel de problema, mai ales ca este un numar important de copaci taiati (65) ..trebuie sa va adresati Garzii Forestiere de unde apartine satul/comuna/orasul dvs. Gasiti adrese si telefoane, daca cautati in Google.

Cum a spus si prima persoana care a raspuns, o plangere la politie pare necesara! Dar in scris, nu verbal.
Am semnat contract prrstati servicii. Firma specializata in domeniul nu poate face serviciul încadrat in domeniul firmei. Am aflat totul dupa contract semnat.. O firma specializata intr-un domeniu, specializata doar cu numele.

A spus ca aduce 2 muncitori care sa faca treaba ce trebuia facuta pe contrsctul lui. Au venit. Dar cand au venit, surpriza! Nu sunt angajatii firmei. Sunt alta firma. Si cei incapabili au spus sa anulam contractul cu ei. Si sa facem contract cu cei noi. Zis si facut. Am semnat anularea contractului. Omu'-i prost pana invata. Prima firma a oprit jumatate din banii de avans dati cate erau si ptecizati in contract.. A doua firma a luat cealalta jumatate de avans ce a fost restituita de la prima. Ei intre ei, intre firme. Noi nu am mai vazut cum arata banii. Si primul a spus ca e avans pentru restul lucrarii si restul de bani. Caci contractul 2 este facut pe suma primului contract (doua contracte, doua firme). Banii trebuia sa ajunga fizic in mana noastra. Si noi sa ii dam firmei nr 2 la contrsctul cu ei, nu? Este ilegal cum au procedat, este? Caci primul contract era intre mine si firma 1. Nu intre firma 1, firma 2 si eu. Si nu am semnat contractul cu firma nr 2. Nici nu vreau. Si nu stiu cum sa scot banii. Vrem sa terminam cu ei. Au spus ca ne dau fiscal pe avans (primul contract, prima firma) , dar nimic. Iar firma 2 nu ne-a dat fiscal pe bani. Au spus ca ne da, ca e usor pentru ei. Dar noi nu mai vrem fiscal. Vrem banii pentru a termina cu ei.

Cred ca doar ma plang, caci bietii de noi nu vad s-o mai scoatem la capat in favoarea noastra. Doar sa continuam asa cu firma 2, pana termina lucrarea. Pana acum, stafiul este de 20%. Maxim. Si deja 50% din bani sunt in buzunarele lor. Si nu o sa vina nimeni acum ca faca cu 50% din bani.. restul de 80% munca.
Si varianta de avocat nu exista, nu avem bani, nu nimic. Plus ca contractul cu firma 1 pentru anulatea are semnatura mea. Si cu asta, legal .. am fost "de acord", chiar daca regret.

Daca mai citeste cineva aceasta postare.. Din greselile altora se invata mai simplu, decat din greselile proprii. Daca angajati pe cineva sa va faca ceva, nu platiti multi bani inainte si nu semnati contract in graba. Nu dati alti bani in afara de cei din contract, la final. Si nu sunteti obligati sa acceptati sa scrie intr-un contract un procent de avans mai mare fata de cat considerati dvs ca este suficient pentru a incepe o lucrare. DeDaca cineva spune ca va face ceva anume, sa va asigurati ca scrie in contract. Vorbele si atat sunt nimic dupa semnarea contractului. Ce nu se gaseste scris negru pe alb in contract, inseamna ca nu exista. Daca va propun anulare contract si nu sunteti de acord sau/si daca realizati ca asta este portita de scapare pentru cineva vinovat care deja va facut pagube intr-un fel sau altul, nu semnati anularea!

Cristina Filimon a scris:

Vă spun sincer, nu prea am înțeles speța.
Să începem așa - sunteți beneficiarul, nu?
Ați avut o dispută, o problemă cu un prestator de servicii. Ați denunțat sau reziliat contractul? Nu prea există anulat decât în niște cazuri speciale și nu cred că este situația dumneavoastră (nu reiese asta din ce spuneți).

Acest prestator neserios v-a recomandat ca restul lucrării să o finalizeze un alt prestator. Și de aici se cam rupe filmul..
Puteți explica mai bine, vă rog? Ce v-a propus în concret să faceți?

Rest de bani de la un contract..

Un contract semnat doar intre prestator si beneficiar. A fost anulat si jumatate din bani opriti. Prestatorul de la contractul 1 anulat a recomandat si venit cu altcineva cu care sa terminat munca inceputa si neterminata de la contractul anterior. Acest altcineva este firma si doreste contract. Si contract 1 a spus ca restul de bani de la contractul anulat ii va da celor cu care noi, beneficiar semnam un nou contract cu alta firma. Este acest lucru ilegal? Primul contract fiind sembat intre beneficiar nr 1 si prestator nr 1 doar. Nu trebuia sa primim banii in mana si apoi noi, beneficiar 1 sa ii dam prrstatorului nr 2 la semnarea contractului cu ei?
Am citit toate raspunsurile de aici.

Noi am semnat un contract de 4000 lei pentru o baie de 25 mp, pentru o lucrare de la A la Z. In afara de cada, caci nu am mai avut bani si pentru ea. Contractul insemna sa fie dat jos faianta si gresie veche , pus faianta si gresie noua si inlocuit toalete si ghiuveta cu altele noi. In contract scrie ca am dat avans 2000 lei si partea a doua, 2000 lei vor fi platiti la final.
In contract scrie doar renovare baie si calitate lucrare "buna". Nu scrie ce anume exact vor face sau cat costa ceva anume.

Ei doar au decopertat pana acum (caci apoi ne-am oprit cand am aflat ca ei nu pot monta gresia pe care noi o vrem) si vor sa opreasca 1000 lei, pentru ca vrem sa incetam, cred. Am incercat sa dam o sansa contractului si sa facem ca ei, sa cautam gresie la dimensiunea la csre ei pot monta (am trecut peste dorinta noastra si am cautam cateva zile prin magazine). Am gasit ceva. Acum ei ne spun ca au gasit oameni care pot pune gresia pe care noi o vrem. Acum! Acum cand noi nu mai gasim gresia aceea, caci s-a vandut. Ne-au dat peste cap. Sa nu mai spus ca am descoperit ca contractul este semnat cu o firma care face usi. Nu are nici o legatura cu gresie si faianta. Si cand am adus vorba despre asta, au spus ca ei au 3 firme si le-am spus ca trebuia sa semnam un contract cu firma specializata.
Daca eram bogati, ne gandeam "da-i incolo de bani". Dar cand salariul e mic si aceasta renovare a insemnat economie si putin sacrificiu.. + timp plin de stres.. nu mai e simplu.
Am citit ca spusesera vreo 2 pers. despre ANPC. Nu stiam ce inseamna prescurtarea. Am sa le spun. Sper sa fie bine.

Multumesc.
Daca incetam (am propus deja asta) ne opresc 1.000 lei. iar asta este pentru decopertat 25 m, tot ce au facut.

Dar multumesc pentru rasp. Si dvs. si dlui Ionut.Ion
Cina s-a gandit ca trebuia sa ii imtrebam daca pot pune o anume faianta? Cand definitia de "firma specializata in montat faianta si gresie" da de inteles ca se poate? Nu le-am cerut sa imi monteze termopane la ferestre.. ..e ca si cand vreau sa imi cumpar bilet de tren si cand ajung la ghiseul de unde se cumpara bilete intreb "puteti sa vindeti bilete de tren?" . Din greseli invatam., dar cred ca ei au facut-o intentionat.. numai sa obtina un contract si dupa cum se poarta si ce deranjati sunt (tot) ei.. cred ca au mai facut asta.
Cine avea sa stie ca o firma care este specializata in montat gresie si faianta nu poate/nu vrea/nu stie sa puna gresie si faianta de un model anume? Nici nu ne-am gandit la o astfel de intrebare.

Nu putem sa facem schimb. Tot noi platim firma si ei sa NE aleaga faianta/gresia convenabila pentru ei, pe care tot noi o platim?
Buna ziua, Detalii si informatii ascunse inainte de semnare contract

Am semnat un contract pentru renovare baie, cu o firma in DOMENIU. Inaintea semnarii contractului am avut o discutie informativa, in care am adus vorba despre anumite placi de gresie/faianta. Raspunsul a fost ca nu se mai poarta asa ceva, se poarta faianta mica si ca ne recomanda sa cumparam mica. Dupa semnarea contractului, ne-au spus ca ei nu monteaza asa gresie.
Asta ne-a spus o firma din domeniu, specializata pe pus gresie si faianta.

Ne-au ascuns informatii vitale pentru o buna cooperare. Nu ne-au adus la cunostita ca ei nu pot. Inainte de semnarea contractului nu au specificat ce pot face si ce nu. Noi asteptandu-ne ca o firma specializata in domeniu sa puna orice gresie si faianta.

Exista articole in lege pentru ascunderea informatiilor in mod intentionat pentru a-si atinge tinta si dus in eroare? Sau pentru ca nu au specifiicat ca o firma de montat gresie si faianta, nu poate monta orice gresie/faianta. Vina noastra este ca nu am pus de intrebari suficiente (nefiind in domeniu) , dar nici ei nu au fost clarii in capacitatea lor.
Multumesc.
Nu sunt multe corecte la multi angajatori privati. Nu stiu daca este legea permisiva sau aplicarea ei blanda.. dar multumesc.
Concediul tehnic s-a incheiat la sfarsitul lui august 2020, angajatorul ne-a anuntat la inceputul lui septembrie ca nu poate primi toti angajatii inapoi si sa venim sa semnam demisia. Au fost colegi care, la demisie, au mai semnat o foaia pe care scria ca au avut un nr de zile nemotivate. Se va intampla ceva daca semnez demisia (sunt de acord) , dar nu vreau sa semnez ceva cu zile nemotivate (nu sunt de acord) ?