Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Rest de bani de la un contract.. Un contract semnat ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Rest de bani de la un contract.. Un contract semnat doar intre ...

Rest de bani de la un contract..

Un contract semnat doar intre prestator si beneficiar. A fost anulat si jumatate din bani opriti. Prestatorul de la contractul 1 anulat a recomandat si venit cu altcineva cu care sa terminat munca inceputa si neterminata de la contractul anterior. Acest altcineva este firma si doreste contract. Si contract 1 a spus ca restul de bani de la contractul anulat ii va da celor cu care noi, beneficiar semnam un nou contract cu alta firma. Este acest lucru ilegal? Primul contract fiind sembat intre beneficiar nr 1 si prestator nr 1 doar. Nu trebuia sa primim banii in mana si apoi noi, beneficiar 1 sa ii dam prrstatorului nr 2 la semnarea contractului cu ei?
Vă spun sincer, nu prea am înțeles speța.
Să începem așa - sunteți beneficiarul, nu?
Ați avut o dispută, o problemă cu un prestator de servicii. Ați denunțat sau reziliat contractul? Nu prea există anulat decât în niște cazuri speciale și nu cred că este situația dumneavoastră (nu reiese asta din ce spuneți).

Acest prestator neserios v-a recomandat ca restul lucrării să o finalizeze un alt prestator. Și de aici se cam rupe filmul..
Puteți explica mai bine, vă rog? Ce v-a propus în concret să faceți?
Am semnat contract prrstati servicii. Firma specializata in domeniul nu poate face serviciul încadrat in domeniul firmei. Am aflat totul dupa contract semnat.. O firma specializata intr-un domeniu, specializata doar cu numele.

A spus ca aduce 2 muncitori care sa faca treaba ce trebuia facuta pe contrsctul lui. Au venit. Dar cand au venit, surpriza! Nu sunt angajatii firmei. Sunt alta firma. Si cei incapabili au spus sa anulam contractul cu ei. Si sa facem contract cu cei noi. Zis si facut. Am semnat anularea contractului. Omu'-i prost pana invata. Prima firma a oprit jumatate din banii de avans dati cate erau si ptecizati in contract.. A doua firma a luat cealalta jumatate de avans ce a fost restituita de la prima. Ei intre ei, intre firme. Noi nu am mai vazut cum arata banii. Si primul a spus ca e avans pentru restul lucrarii si restul de bani. Caci contractul 2 este facut pe suma primului contract (doua contracte, doua firme). Banii trebuia sa ajunga fizic in mana noastra. Si noi sa ii dam firmei nr 2 la contrsctul cu ei, nu? Este ilegal cum au procedat, este? Caci primul contract era intre mine si firma 1. Nu intre firma 1, firma 2 si eu. Si nu am semnat contractul cu firma nr 2. Nici nu vreau. Si nu stiu cum sa scot banii. Vrem sa terminam cu ei. Au spus ca ne dau fiscal pe avans (primul contract, prima firma) , dar nimic. Iar firma 2 nu ne-a dat fiscal pe bani. Au spus ca ne da, ca e usor pentru ei. Dar noi nu mai vrem fiscal. Vrem banii pentru a termina cu ei.

Cred ca doar ma plang, caci bietii de noi nu vad s-o mai scoatem la capat in favoarea noastra. Doar sa continuam asa cu firma 2, pana termina lucrarea. Pana acum, stafiul este de 20%. Maxim. Si deja 50% din bani sunt in buzunarele lor. Si nu o sa vina nimeni acum ca faca cu 50% din bani.. restul de 80% munca.
Si varianta de avocat nu exista, nu avem bani, nu nimic. Plus ca contractul cu firma 1 pentru anulatea are semnatura mea. Si cu asta, legal .. am fost "de acord", chiar daca regret.

Daca mai citeste cineva aceasta postare.. Din greselile altora se invata mai simplu, decat din greselile proprii. Daca angajati pe cineva sa va faca ceva, nu platiti multi bani inainte si nu semnati contract in graba. Nu dati alti bani in afara de cei din contract, la final. Si nu sunteti obligati sa acceptati sa scrie intr-un contract un procent de avans mai mare fata de cat considerati dvs ca este suficient pentru a incepe o lucrare. DeDaca cineva spune ca va face ceva anume, sa va asigurati ca scrie in contract. Vorbele si atat sunt nimic dupa semnarea contractului. Ce nu se gaseste scris negru pe alb in contract, inseamna ca nu exista. Daca va propun anulare contract si nu sunteti de acord sau/si daca realizati ca asta este portita de scapare pentru cineva vinovat care deja va facut pagube intr-un fel sau altul, nu semnati anularea!

Cristina Filimon a scris:

Vă spun sincer, nu prea am înțeles speța.
Să începem așa - sunteți beneficiarul, nu?
Ați avut o dispută, o problemă cu un prestator de servicii. Ați denunțat sau reziliat contractul? Nu prea există anulat decât în niște cazuri speciale și nu cred că este situația dumneavoastră (nu reiese asta din ce spuneți).

Acest prestator neserios v-a recomandat ca restul lucrării să o finalizeze un alt prestator. Și de aici se cam rupe filmul..
Puteți explica mai bine, vă rog? Ce v-a propus în concret să faceți?

Trimiteți-mi contractele pe adresa de email și vorbim mâine la telefon. O scoate într-un fel sau altul la capăt. Fiți liniștiți.

De vara a scris:

Am semnat contract prrstati servicii. Firma specializata in domeniul nu poate face serviciul încadrat in domeniul firmei. Am aflat totul dupa contract semnat.. O firma specializata intr-un domeniu, specializata doar cu numele.

A spus ca aduce 2 muncitori care sa faca treaba ce trebuia facuta pe contrsctul lui. Au venit. Dar cand au venit, surpriza! Nu sunt angajatii firmei. Sunt alta firma. Si cei incapabili au spus sa anulam contractul cu ei. Si sa facem contract cu cei noi. Zis si facut. Am semnat anularea contractului. Omu'-i prost pana invata. Prima firma a oprit jumatate din banii de avans dati cate erau si ptecizati in contract.. A doua firma a luat cealalta jumatate de avans ce a fost restituita de la prima. Ei intre ei, intre firme. Noi nu am mai vazut cum arata banii. Si primul a spus ca e avans pentru restul lucrarii si restul de bani. Caci contractul 2 este facut pe suma primului contract (doua contracte, doua firme). Banii trebuia sa ajunga fizic in mana noastra. Si noi sa ii dam firmei nr 2 la contrsctul cu ei, nu? Este ilegal cum au procedat, este? Caci primul contract era intre mine si firma 1. Nu intre firma 1, firma 2 si eu. Si nu am semnat contractul cu firma nr 2. Nici nu vreau. Si nu stiu cum sa scot banii. Vrem sa terminam cu ei. Au spus ca ne dau fiscal pe avans (primul contract, prima firma) , dar nimic. Iar firma 2 nu ne-a dat fiscal pe bani. Au spus ca ne da, ca e usor pentru ei. Dar noi nu mai vrem fiscal. Vrem banii pentru a termina cu ei.

Cred ca doar ma plang, caci bietii de noi nu vad s-o mai scoatem la capat in favoarea noastra. Doar sa continuam asa cu firma 2, pana termina lucrarea. Pana acum, stafiul este de 20%. Maxim. Si deja 50% din bani sunt in buzunarele lor. Si nu o sa vina nimeni acum ca faca cu 50% din bani.. restul de 80% munca.
Si varianta de avocat nu exista, nu avem bani, nu nimic. Plus ca contractul cu firma 1 pentru anulatea are semnatura mea. Si cu asta, legal .. am fost "de acord", chiar daca regret.

Daca mai citeste cineva aceasta postare.. Din greselile altora se invata mai simplu, decat din greselile proprii. Daca angajati pe cineva sa va faca ceva, nu platiti multi bani inainte si nu semnati contract in graba. Nu dati alti bani in afara de cei din contract, la final. Si nu sunteti obligati sa acceptati sa scrie intr-un contract un procent de avans mai mare fata de cat considerati dvs ca este suficient pentru a incepe o lucrare. DeDaca cineva spune ca va face ceva anume, sa va asigurati ca scrie in contract. Vorbele si atat sunt nimic dupa semnarea contractului. Ce nu se gaseste scris negru pe alb in contract, inseamna ca nu exista. Daca va propun anulare contract si nu sunteti de acord sau/si daca realizati ca asta este portita de scapare pentru cineva vinovat care deja va facut pagube intr-un fel sau altul, nu semnati anularea!

Cristina Filimon a scris:

Vă spun sincer, nu prea am înțeles speța.
Să începem așa - sunteți beneficiarul, nu?
Ați avut o dispută, o problemă cu un prestator de servicii. Ați denunțat sau reziliat contractul? Nu prea există anulat decât în niște cazuri speciale și nu cred că este situația dumneavoastră (nu reiese asta din ce spuneți).

Acest prestator neserios v-a recomandat ca restul lucrării să o finalizeze un alt prestator. Și de aici se cam rupe filmul..
Puteți explica mai bine, vă rog? Ce v-a propus în concret să faceți?