avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1882 soluții astăzi
Forum Activitate gabitzab

Activitate gabitzab

Răspuns la discuția suspendare activitate pe trei ani
florinturlete a scris:

Puteti cere dizolvarea firmei formuland o cerere la Tribunalul teritorial.


Multumesc!
pot semna ca administrator cererea de suspendare sau mai trebuie si AGA?
Daca trebuie AGA ce fac cu decedatul?
Răspuns la discuția suspendare activitate pe trei ani
M-am uitat in actul constitutiv, si, da, exista acest paragraf unde scrie ca se transmit partile sociale ...Problema e ca succesorii refuza sa faca actul aditional la succesiunea deja facuta cu toate ca m-am angajat sa platesc cheltuielile notariale.
Ce pot sa fac?
Multumesc mult!
Răspuns la discuția suspendare activitate pe trei ani
Suntem 3 asociati in SRL.
Unul a decedat. Am aflat despre deces dupa cateva luni. In acest timp s-a facut succesiunea dar nu s-a mentionat niciunde si faptul ca decedatul era actionar.Cand am aflat, am informat mostenitorii ca decedatul era si actionar la un SRL, eu fiind administrator.
Am inmanat mostenitorilor copii dupa situatiile firmei pentru a-i informa despre faptul ca firma nu are datorii la stat, ca este pe pierdere de 4 ani , noi nemaifacand nici un fel de activitate dar am depus totul la zi.
Dorinta mea si a celuilalt asociat este sa inchidem firma. Daca nr actionarilor s-a redus la 2 nu este nevoie de lichidator... asa am auzit. Este adevarat?
Intrebarile mele sunt:
1. cum sa procedez pentru a rezolva situatia cu asociatul decedat?
2. Ce sa facem: radiere, dizolvare sau suspendare?

AJUTOR!!!
Multumesc anticipat
Răspuns la discuția SUSPENDARE FIRMA
Suntem 3 asociati in SRL.
Unul a decedat. Am aflat despre deces dupa cateva luni. In acest timp s-a facut succesiunea dar nu s-a mentionat niciunde si faptul ca decedatul era actionar.Cand am aflat, am informat mostenitorii ca decedatul era si actionar la un SRL, eu fiind administrator.
Am inmanat mostenitorilor copii dupa situatiile firmei pentru a-i informa despre faptul ca firma nu are datorii la stat, ca este pe pierdere de 4 ani , noi nemaifacand nici un fel de activitate dar am depus totul la zi.
Dorinta mea si a celuilalt asociat este sa inchidem firma. Daca nr actionarilor s-a redus la 2 nu este nevoie de lichidator... asa am auzit. Este adevarat?
Intrebarile mele sunt:
1. cum sa procedez pentru a rezolva situatia cu asociatul decedat?
2. Ce sa facem: radiere, dizolvare sau suspendare?

AJUTOR!!!
Multumesc anticipat
Răspuns la discuția Solutii???!!!!!
multumesc!

Răspuns la discuția Solutii???!!!!!
am citit actele constitutive si nu se stipuleaza asa ceva.
problema este : daca succesiunea dupa asociatul meu a fost deja dezbatuta, ce se mai poate face???
exista un alt act ""aditional" care se poate face????
multumesc!!!
Răspuns la discuția Solutii???!!!!!
florinturlete a scris:

Cea mai simpla solutie este cesionarea partilor sociale, retragerea este o procedura mai grea si mai anevoiasa.



Buna,
suntem 3 asociati intr-un SRL ( eram, de fapt)
Unul dintre cei trei a decedat si in succesiunea facuta de mostenitori ( trei mostenitori)nu se mentioneaza partile sociale ale acestui SRL.
Vreau sa va mai spun ca firma nu are datorii si este de cativa ani pe zero ( se depun toate actele la timp dar pe zero). De fapt, firma este pe pierdere de patru ani incoace.
Vrem sa mutam sediul social in aceeasi localitate ; ce trebuie facut?
Răspuns la discuția probleme firma
cred ca schimbarea sediului social se impune deoarece nu mai exista sediul acolo, apoi toate celelalte, nu?
Răspuns la discuția probleme firma
multumesc!
actul aditional se refera la cel de la infiintarea societatii?
cum se suspenda activitatea?
Discuție probleme firma
societatea la care sunt asociat / administrator (suntem 3 asociati) are urmatoarele probleme:
1. trebuie schimbat sediul social deoarece am vandut apartamentul
2. unul dintre asociati este decedat

Mi-as dori sa inchid aceasta firma.
Care sunt cele mai ieftine si putin implicante solutii?
Mentionez ca de 4 ani nu am desfasurat nici un fel de activitate si am depus la zi declaratiile.
Va multumesc anticipat!