avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 183 soluții astăzi
Forum Activitate Pretorian

Activitate Pretorian

Buna ziua! Am un abonament la o telefonie mobila pe care vreau sa il reziliez cu 6 luni inainte. I-am notificat si am incetat plata, astfel ca mi-au transmis toate datele cu caracter personal catre o societate de recuperari creante (Coface). Este normal? Va multumesc!
Buna ziua!
Sotul meu a fost pensionat pentru munca depusa si limita de varsta in 19.11.1996 fiind incadrat in grupa a II-a, insa drepturile banesti, pana la decesul sau din 2009, le-a incasat pentru grupa I.
Pot face actiune in instanta pentru recuperarea diferentelor?
Va multumesc!
Conform noului Cod civil, oricat m-am chinuit, nu am gasit nimic referitor la aceasta situatie.
Ce se intampla cu acel copil care a implinit 18 ani, dar inca mai are un an de liceu? In majoritatea cazurilor (banuiesc) instanta precizeaza ca "plata pensiei alimentare este obligatorie pana la varsta majoratului", majorul fiind cel care va promova actiune la instanta pentru stabilirea unui nou cuantum ori cote pentru pensia alimentara.
Vreau sa stiu litera de lege in vigoare care prevede ceva referitor la situatia majorului inca elev.
Va multumesc!
Ar fi fost ok sa se plateasca din urma. Mie cei de la primaria pitesti nu au vrut sa imi plateasca. Copilul este nascut pe 3 februarie 2011 si mi-au spus clar ca pentru luna februarie nu primeste niciun ban! Si nu am primit!
Buna ziua!
Cum pot rezilia un contract orange prelungit cu acord verbal?
Situatia este urmatoarea>
In aprilie 2010 am sunat la [EDITAT] pentru rezilierea contractului, m-au vrajit cu un abonament despre care mi-au comunicat beneficiile si eu am acceptat.
Mentionez ca nu mi-a fost transmis noul contract pe suport de hartie, ori vreun act aditional la contractul initial. In momentul de fata eu nu detin nici un act actualizat privitor serviciile [EDITAT].
Acum am sunat la ei pentru reziliere si imi spun ca nu se poate ca trebuie sa platesc contravaloarea abonamentelor pana in aprilie 2012!!!!

Ce pot face pentru a rezilia contractul?

Va multumesc!

Eu am cerut o parere in cazul meu, caz in care salariul nu este acordat in conditiile legii (in functie de cota parte indiviza), ci a fost stabilit "pe apartartament". Dvs. mergeti pe "litera " legii. Dar legea nu a fost aplicata corect si nici nu se va sesiza vreodata cineva din asociatie in privinta asta. Tocmai din aceasta cauza vroiam sa stiu daca in cazul de fata s-ar justifica o cerere din partea mea catre Asociatia de proprietari (presedinte) de a plati doar o parte din indemnizatia administratorului. Va multumesc!
Salariul NU este platit in functie de cota parte indiviza. Salariul este platit "pe apartament", indiferent daca acesta are 2 sau 4 camere, deci nu intra in discutie "elasticitatea" cotei indivize per servicii apartament.
Cred ca nu am fost explicit... Sunt de acord cu intretinerea si cheltuielile necesare intretinerii partilor comune atunci cand se solicta acest lucru (asta nu se intampla lunar la noi). Nu spun sa nu platesc deloc indemnizatia acestuia. Dar nici nu sunt de acord sa platesc asemeni celor care depind totalmente de asociatie. Facturile mi le platesc singur pentru ca am absoluct toate serviciile sub contract. El plateste facturile celorlalti membrii ai asociatiei.
Stima!
Buna ziua! In cazul in care am contorizare individuala la apa-canal, gaze, lumina, contract gunoi (bloc fara lift, 4 niveluri) se mai justifica plata indemnizatiei de administrator? Mentionez ca pe lista de intretinere mai sunt trecute la plata:
- curent casa scarii,
- indemnizatie femeie de serviciu
- indemnizatie administrator.
Am discutat aceasta problema cu administratorul si a spus ca este de acord cu acest lucru, insa de fiecare data cand afiseaza noua intretinere, observ ca este trecuta in continuare la plata indemnizatia sa.
Va multumesc!
Multumesc mult!