avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 770 soluții astăzi
Forum Activitate jully_anne

Activitate jully_anne

Răspuns la discuția Poze de pe net
mediaserv a scris:

Daca le luati de pe site-uri cititi Termenii si conditiile respectivului site. Acolo o sa gasiti daca aveti dreptul sa folositi sau nu acele informatii. De exemplu, un site care ofera sub licenta GNU pozele este Wikipedia.


Adica pot lua de pe wikipdia, bun si deci caut sa fie sub licenta GNU, bun atunci.
Mersi
Discuție Poze de pe net
Ideea e ca vreau sa fac un atlas virtual de deramatologie si nu stiu cat de legal e sa iau poze de pe dc sau de pe net, de fapt ce ma paste pe mine daca le iau, incalc dreptul de proprietate, nu prea le am cu legistlatia netului.
Va rog sa ma scuzati pt offtopic, dar il fac ca un raspuns.
Ai dreptate, ca nu e corect sa fentez sistemul si sunt de acord cu dumneata, nu ar trebui sa gandesc asa, deci imi cer scuze daca v-am jignit breasla, nici eu nu as accepta sa imi jigneasca breasla, adica sa ajunga medic fara examene.
Eu nu vreau sa ajung avocat pledant sau consilier juridic, eu vreau sa fac criminalistica.

PS: Mesajul nu este dur, e realist, adevarul e ca prea am vrut sa scap usor de examene, dar m-am saturat de examene o spun sincer, voi avea 30 de ani si voi da examene. Multumesc pt sfaturi.

Ontopic: aveti dreptate cu transferul, fara examen nu poti sa te muti.
Am o problema, de fapt matusa mea, vecinului ei i-a intrat pe proprietate si a construit o camera si pe proprietatea ei, ea l-a reclamat la primarie si primaria i-a raspuns conform art 31 legea 50/1991 s-a prescris imobilul construit si nu mai trebuie sa-l darame, dar ma gandesc ca aceasta lege se refera la un imobil construit pe un teren la care ai titlul de proprietate.
Sa iesi bine, inseamna sa iti impui punctul de vdere, si nu poti zice ca nu ai avut o forma agresiva verbala.
Eu nu am zis ca nu e 4 ani IDD, am zis ca e posibil sa gresesc, sa nu fie adaptat site-ul.
Si o zic sincer, examenul de admitere de la drept e cam facut prost, nu l-am luat, pt ca nu am invatat nicio clipa. Dar nu intrebi care e forma corecta de plural la edem sau nu-l faci pe desteptul cu absolventul de liceu, ce inseamna prodigios, acest lucru il afli daca esti pasionat de genii, cam lunga digresiunea, dar mi-am expus punctul meu de vedere.

Eu nu te am atacat, foarte bine ca te-ai inscris la drept, felicitari ce sa iti zic, nu am vrut sa iti diminuiez succesul.
Cu orice pret, nu vreau, vreau sa ajung ieftin, asta e ideea. Si nu ma refer la bani, ci la timp, la efort.
Viata asta trebuie sa fie luata usor ca oricum e scurta si urata si daca pot sa fentez un sistem, de ce sa nu fentez.

dar m-am lamurit si multumesc pt informatii.
Stai linistita, nu cred ca ai nimic cu mine sau sper :P. Avem o mica polemica si vad ca amandoua vrem sa iesim cel mai bine.
[ link extern ]
aici scrie ca e de 5 ani IDD, poate tu ai dreptate, dar pe site-ul oficial e de 5 ani, poate nu o mai fi adaptat.

[ link extern ]
[ link extern ]
aici scrie ca rezidentiatul e studiu postuniversitar, si scrie ca sunt rezidentiate si de 7 ani (studiu postuniversitar)

Eu am 22 de ani (inca :(), si am facut 4 ani de facultate, zic ca am o mica experienta universitara, placuta, neplacuta, acest lucru a depins de mine.

Daca erai mai atenta, ma referam la IDD, deci sunt 5 ani.:)
Exista studii postuniversitare si de 6 ani, cred ca si de 7 ani. Daca nu stiai, rezidentiatul e un studiu postuniversitar, deci esti un student batran. Si eu imbatranesc in facultate, pana la 25 de ani sunt intretinuta de mami si de tati. Eu nu vreau sa devin avocat, adica sa practic, nu in mod special, vreau sa fac criminalistica.
@dvn_dvn28 - la alte facultati din cadrul UB nu este nevoie sa fii licentiat ca sa faci IDD (poate o fi regulamentul intern al facultatii). Si nu am zis ca nu am inteles faptul ca numai licentiatii pot face Dreptul la IDD, am zis ca nu mi se pare corect, cred ca e o mare diferenta. Faptul pt care vreau sa fentez sistemul, e ca nu mai vreau sa fac de la 25 ani facultate, cred ca imi ajunge dupa 18 ani de scoala sa mai adaug inca 5 ani de drept plus inca 5 ani de studiu post universitar. E prea mult pt mine, nu vreau sa imbatranesc in scoli.
Stiu ca nu e frumos sa fentez sistemul dar daca se poate, de ce nu.
@andreea lisievici: Cred ca ai dreptate, e buna solutia, sa dau din nou admitere.
Discuție Stup de albine
Buna ziua,
Am o problema, vecinii mei au stupi de albine si nu stiu daca este legala prezenta stupilor in oras. Eu din cate stiam, stupii trebuiau sa fie la o anumita distanta de oras. Daca se poate, as dori si eu nr legii care stipuleaza prezenta stupiilor de albine in oras ca s-o pot studia.

Multumiri anticipate
Multumesc pt informatii.

Dar daca sunt studenta, nu pot sa fiu IDD, e absurd sa fie numai pt licentiati. Eu de abia in 2010 voi fi licentiata la 24 de ani.