Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Stup de albine
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Stup de albine

Buna ziua,
Am o problema, vecinii mei au stupi de albine si nu stiu daca este legala prezenta stupilor in oras. Eu din cate stiam, stupii trebuiau sa fie la o anumita distanta de oras. Daca se poate, as dori si eu nr legii care stipuleaza prezenta stupiilor de albine in oras ca s-o pot studia.

Multumiri anticipate
Dupa cate stiu legislatia in vigoare cuprinde dispozitii doar cu privire la "stuparitul pastoral " respectiv la deplasarea stupilor si nicidecum la tinerea acestora in raza domiciliului apicultorului ! astfel este legal daca omul sta la casa si are gradina sa-si tina stupii in propria proprietate.
pentru mai multe informatii va recomand sa accesati site-ul:
www.albine.info/index.php?pag=pastoralul
[ link extern ]

si urmatoarele legi:
- LEGE nr.89 din 28 aprilie 1998 Legea apiculturii
- Legea nr 72/2002, legea zootehniei, publicata in M. Of. Partea I nr 72/31.01.2002
- ORDIN nr.122/298 din 2001
al ministrului agriculturii, alimentatiei si padurilor si al ministrului sanatatii si familiei pentru aprobarea Normelor cu privire la natura, continutul, originea, prezentarea, compozitia, calitatea si etichetarea mierii
Textul actului publicat în M.Of. nr. 610/27 sep. 2001

www.albine.info/index.php?pag=pastoralul