avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 436 soluții astăzi
Forum Activitate Cosmin Oncescu

Activitate Cosmin Oncescu

Buna dimineata,

Am inceput un cim nedeterminat la un nou loc de munca, dar in perioada imediat urmatoare sunt programat la o interventie la paroscop, care se v-a termina cu un concediu medical de cateva zile. Se poate da medical, daca la noul loc de munca, am o vechime de doar cateva saptamani ?
Multumesc anticipat.
Buna dimineata,

Am primit o notificare care specifica faptul ca postul de asistent manager, incadrat pe perioada nedeterminata, urmeaza a se desfiinta incepand cu data de 14.12.2022.
Mi s-a acordat un preaviz de 20 zile, cnf codului muncii, in perioada 15.12.2022-13.01.2023. Intrucat detin un rest de 20 zile de concediu de odihna, am fost de acord ca pana la expirarea acelor zilelor de preaviz, sa intru efectiv in concediu de odhina.
Intrebarea mea este urmatoarea: daca in data de 05.01.2023 urmeaza o interventie chirurgicala, concediul medical care v-a fi acordat pe o perioada destul de lunga, schimba in vreun fel relatiile de munca din acest preaviz ?

Multumesc anticipat,
Buna ziua,

Intrucat nu am semnat un aditional la cim-ul pe perioda nedeterminata, in care se stipula diminuarea salariului de baza cu 30%,(se schimba doar salarizarea, nu si alte date din contract), mi s-a emis astazi de catre angajator un preaviz de concediere , timp de 15 zile. Considerand acest fapt ca un abuz al angajatorului, va rog sa ma sfatuiti in legatura cu pasii care ar trebui facuti de mine pentru stoparea acestui preaviz sau alte masuri care se impun !
Multumesc de intelegere,

Buna ziua,

In cazul in care s-au operat in Revisal mai multe zile de concediu aferent anului acesta (datorita unei erori ), dar fizic exista cereri de concediu pentru mai putine zile , ce as putea sa fac ?
Retroactiv se pare ca nu se mai poate face nimic !
Buna dimineata,

O decizie de genul acesta, poate avea castig pentru angajator, la o eventuala actiune in instanta din partea mea, daca ar afecta mai multi angajati ?
Buna ziua,

Am in derulare un CIM nedeterminat cu un salariu de baza de 2893 lei.
Angajatorul doreste ca de la 01 ianuarie 2021, sa imi diminueze salariul, prin act adtional, fara a-mi schimba in niciun fel datele postului ( functie, loc de munca, atributii). Explicatia angajatoruilui este ca firma trece prin probleme financiare, acesta fiind in opinia lor o varianta de redresare economica.
Diminuarea salarizarii este propusa pentru toti angajatii care sunt incadrati pe studii superioare in cadrul firmei.
Se poate diminua incadrarea fara acordul scris al meu ? Poate angajatorul sa emita decizie de desfacere a contractului de munca daca nu sunt de acord sa semnez acest aditional ?
Multumesc de intelegere,