Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Preaviz concediere !
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Preaviz concediere !

Buna ziua,

Intrucat nu am semnat un aditional la cim-ul pe perioda nedeterminata, in care se stipula diminuarea salariului de baza cu 30%,(se schimba doar salarizarea, nu si alte date din contract), mi s-a emis astazi de catre angajator un preaviz de concediere , timp de 15 zile. Considerand acest fapt ca un abuz al angajatorului, va rog sa ma sfatuiti in legatura cu pasii care ar trebui facuti de mine pentru stoparea acestui preaviz sau alte masuri care se impun !
Multumesc de intelegere,

Cosmin Oncescu, utilizator
Ce scrie in preaviz?
Sunt trecute acolo anumite articole din codul muncii?
Nu exista preaviz de 15 zile ... in cazul concedierii in baza unor articole din Codul Muncii , preavizul este de minim 20 de zile lucratoare.