Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Demisie
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Demisie

Buna ziua,
Am urmatoarea intrebare. Conform contractului de munca pe care il am semnat cu angajatorul este stipulat ca preavizul meu in caz de concediere sau de demisie este de 15 zile calendaristice.
Intrebarea mea este urmatoarea:
Vreau sa imi dau demisia cu acest preaviz de 15 zile calendaristice, este posibil? Totodata mi s-a spus ca eu nu imi pot da demisia cu 15 zile pentru ca sunt sef... Nu exista nici un fel de act prin care sa fiu numit sef. Sunt singurul angajat in cadrul departamentului si pentru aceasta mi s-a spus ca pot sa imi dau demisia doar cu 30 de zile, lucratoare.
Mentionez ca functia pe care o ocup nu s-a schimbat de la angajarea mea si pana acum.
Respectati prevederile din CIM.
Daca nu exista act aditional care sa modifice aceste prevederi, nu puteti fi obligat sa acordati un preaviz mai mare, in conditiile in care functia de incadrare nu s-a modificat.
Vedeti art. 81 codul muncii referitor la demisie.
(4) Termenul de preaviz este cel convenit de parti in contractul individual de munca sau, dupa caz, cel prevazut in contractele colective de munca aplicabile si nu poate fi mai mare de 20 de zile lucratoare pentru salariatii cu functii de executie, respectiv mai mare de 45 de zile lucratoare pentru salariatii care ocupa functii de conducere.
Marcel Mihalache, Avocat
Ok. Deci sa inteleg ca preavizul este cel din CIM nu din contractul meu de munca pe care il am semnat cu angajatorul.
bobman a scris:

Ok. Deci sa inteleg ca preavizul este cel din CIM nu din contractul meu de munca pe care il am semnat cu angajatorul.

CIM = contract individual de munca, adica acela pe care l-ati semnat cu angajatorul si unde aveti trecut 15 zile.
Legea spune la demisie un preaviz care sa nu fie mai mare de 20 de zile, nu specifica un minim.

Va multumesc pentru raspuns.