avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1012 soluții astăzi
Forum Activitate Melania17

Activitate Melania17

Va multumesc

Corina Capotã a scris:

O actiune in pretentii in instanta impotriva acestuia pentru sumele incasate.
Solicitati de asemenea autoritatii ca alocatia copilului sa va fie dv. acordata, avand in vedere ca nu sunteti casatorita cu tatal copilului si hotararea prin care s-a stabilit domiciliul copilului.

Bună ziua,va rog sa ma ajutați cu un răspuns...m am despărțit de fostul concubin cu care am un băiețel și am o hotărâre judecătorească în care este stabilit domiciliul copilului la mine.copilul poarta numele de familie al tatălui iar tatăl lui ii ia alocatia de stat de mai bine de 6 luni folosind banii copilului în scop propriu...ce pot face pentru ca el sa înapoieze banii care nu sunt dreptul lui ci al copilului?va multumesc frumos


Adrian ALBU a scris:

Nu trebuie să schimbați adresa.

Va multumesc
Bună ziua,dacă m am căsătorit și am ales sa port numele soțului pot păstra adresa din buletin pe care am avut o anterior? A proprietății părinților mei?sau trebuie sa schimb neapărat adresa precum cea a sotului...multumesc
Doar ce am specificat ca am domiciliul copilului în Franța și hotărâre suplinire acord pașaport...deci e clar ca îl pot scoate din tara când vreau mai ales ca ,copilul este înregistrat la primărie în aceasta tara ...practic tatăl este inexistent în povestea noastră...eu doar am adresat o întrebare cu privire la un lucru care ma interesează ..nu trebuie sa mi se răspundă cu răutate
Observ ca sunteți foarte toleranta în ceea ce privește un părinte care habar nu are ce inseamna sa crească un copil și mai ales sentimentul patern!!pentru mine acestea chiar sunt motive! Chiar dacă ii este "tata în acte" vreau sa îmi poarte numele,simplu!

raluk0207 a scris:

Si daca nu vreti ca tatăl să fie decăzut din drepturi, de ce să îi schimbați numele copilului?
Se poate schimba pe cale administrativă, însă pentru motive întemeiate (nume indecente, lungi, greu de pronunțat etc etc)

Buna ziua..exista vreo soluție de a schimba numele de familie al copilului meu care este al fostului concubin cu numele mamei de familie? Nu ma interesează ca tatăl lui natural sa fie decăzut din drepturi ci doar schimbarea numelui de familie ....precizez ca domiciliul copilului este în afara tarii la mama iar tatăl nu are program de vizita și nu mențin legatura....probabil custodia este comuna deși nu este menționat acest fapt în hotărâre...multumesc
buna ziua! am o hotarare judecatoreasca in care este stabilit domiciliul minorului la rededinta mea din franta, tatal nevand program de vizita! ideea este ca mie imi expira zilele acestea contractul de inchiriere al apartamentului si as vrea sa ma mut intr-o alta comuna din franta deoarece este mai aproape de scoala copilului... cum trebuie procedat!? trebuie sa ajung din nou in instanta pentru asta!? va multumesc
Buna ziua!! Vreau sa ma casatoresc civil cu, concubinul meu insa ambii avem contracte de munca, contract de inchiriere locuinta iar eu am si cateva hotarari judecatoresti cu stabilire domiciliu minor in franta, unde locuim... Intrebarea este daca imi schimb numele de familie pe al concubinului trebuiesc schimbate si aceste acte, inclusiv hotararile judecatoresti?? Multumesc
Eu am 2 hotarari, 1 de fond si una dupa apelul care a fost respins! Ambele definitive! Acum.. Trebuiesc traduse si apostilate ambele sau doar cea de fond stiind ca deja este definitiva!? Multumesc

Adrian ALBU a scris:

Ar trebui să o apostilați și să legalizați traducerea, aplicând și apostila de la Camera Notarilor Publici. Aveți nevoie de ea la ieșirea din România (netradusă sau apostilată), dar și la intrarea în Franța (apostilată și tradusă). În Franța vă trebuie la obținerea resedintei pentru copil, la alocațiile care se acordă acolo și la înscrierea la școală, medic de familie etc.