avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 582 soluții astăzi
Forum Activitate annda

Activitate annda

Buna ziua,

Daca sotul a contractat o locuinta cu tva 5 % anterior casatoriei, si acum casatoriti fiind am vrea sa contractam prin credit ipotecar o a doua locuinta de la un dezvoltator imobiliar ( pretul fiind stabilit cu tva 5%) , se poate sa beneficiem de aceasta lege daca eu nu am nici un bun dobandit ? Declaratia notariala precum nu detin bunuri contractate cu 5% poate fi data doar de mine ?
Daca un angajata are adeverinta de persoana cu handicap conform legii acesta nu poate lucra in ture de noapte. As dori sa stiu daca persoana declara in scris ca doreste sa efectueze ture de noapte. Este Ok, conform legii pentru angajator?
intradevar despre aceasta lege vorbesc, imi cer scuze pentru explicare un pic incoerenta! problema e ca eu una nu tin minte sa fi semnat vreun alt contract decat cel cu angajatorul (3 exemplare)! si nimeni din firma nu mi-a spus ca voi fi incadrata in acest program cand m-am angajat! eu am aflat sapt trecuta din o doamna de la aceeasta institutie a sunat si a spus ca administratorul societatii sa vina sa schimbe legea ( 55 ceva de genul) cu care a desfacut contractul de munca a unui coleg angajat in acelasi timp cu mine, astfel vor plati sumele primite de la stat + dobanda aferenta!
din cate am discutat cu colegul meu la inceput cand ne-am angajat am semnat o declaratie conform faptului ca nu am mai lucrat ( eu una nu tin minte sa fi semnat decat ca nu am carte de munca)! astfel ma intreb eu oare nu pica toata vina pe mine! ma gandesc ca daca e sa fie vreo problema eu nu am cum sa dovedesc ca am avut scris in cv experienta anterioara si ca am am spus cand la interviu ca am mai avut contract de munca respectiv contracte de colaborare! din cate mi-a spus cineva angajatori au obligatia de a pastra cv canditatului la dosar (cel de la itm), dar nu cred ca e greu sa se faca pierdut la fel cum au facut si cu adeverinta de absolvire a facultatii! as dori sa stiu cum pot eu sa ma apar in aceste conditii in caz de ceva, pt ca chiar nu vreau sa platesc inapoi niste banii pe care am muncit mult si mai ales din cauza ca angajatorul nu a avut bunavointa sa imi spuna in ce conditii sunt angajata?
Cu stima
as dori si eu un ajutor.
am aflat de curand ca in firma in care lucrez am fost incadrata cu ajutorul unei legii privind stimularea incadrarii in munca a tinerilor absolventi sau ceva de genul! ideea e ca eu habar nu am avut de asa ceva. Din cate am inteles din lege trebuia sa semnez un contract si cu o agentie de stat nu numai cu firma.eu am semnat doar cu firma! cineva mi-a spus ca nu au voie sa te incadreze astfel daca ai mai lucrat! ceea ce eu am scris in cv si de asemenea la interviu am mentionat ca am mai lucrat cu contract de munca si de colaborare! nu stiu cum se aplica aceasta lege, dar firma sau agentia nationala nu trebuia sa se sinchiseasca sa ma anunte si pe mine! din cate am daca o parte nu respecta legea trebuie sa plateasca banii inapoi! va rog sa ma ajutati cu un raspuns!
Discuție nelamurire
la inceputl verii m-am angajat intr-un peco...la angajare mi sa spus ca se face inventarul produselor de pe magazin ...insa nu s-a facut nimika...ultimul inventar sa facut cu cateva luni inainte sa ma angajez eu.la sfarsitul fiecare ture fiecare casie pune 5 ron pt minusuri..insa cu acesti bani pusi de mine s-au platit minusuri cu care eu nu aveam nici o legatura...si acuma cica nu sunt bani pt minusurile de acuma...platind acuma si minusuriel altora si ale mele...vreau sa stiu cat este de corect??
daca se fura din magazin in tura mea sunt obligata sa supaort eu paguba???
daca cineva alimenteaza si pleaca fara sa plateasca sunt obligata sa platesc eu pierderea...vreau sa stiu si eu cat este de legal??