Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Persoanele cu handicap
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Persoanele cu handicap

Daca un angajata are adeverinta de persoana cu handicap conform legii acesta nu poate lucra in ture de noapte. As dori sa stiu daca persoana declara in scris ca doreste sa efectueze ture de noapte. Este Ok, conform legii pentru angajator?
Medicul de medicina muncii care se ocupa de unitatea dvs. este cel care da avizul, apt sau nu pentru munca de noapte.
Codul Muncii prevede ca tinerii care nu au împlinit vârsta de 18 ani nu pot presta muncă de noapte. De asemenea, femeile gravide, lăuzele şi cele care alăptează nu pot fi obligate să presteze muncă de noapte.

Nu se face nico referire la persoanele cu handicap. Totusi, in acest caz cred ca este necesar acordul medicului de medicina muncii.